| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 26.10.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 11

BAKIŞ AÇISI

Eylül ayı içerisinde yayınlanan “Bilişim 500” listesi üzerinde pek çok görüş belirtildi. İnterpro Pazar Araştırma Merkezi “PAM” ‘nin hazırladığı ve Türk Telekom’un birinci açıklandığı araştırmaya bu sene İletişim Sektöründe faaliyet gösteren firmalarda dahil edilmişti.

Bu araştırma sonuçlarını telekom sektörünün bakış açısından değerlendiren aylık iletişim dergisi “Telepati Telekomünikasyon” ‘un Genel Yayın Yönetmeni Merih Işın tamamen farklı şeyler söylüyor. Kendisine göre (ki büyük bir kısmına katılıyorum) ; “Eğer yeterli sayıda Telekom şirketine ulaşılabilse idi, ilk 500 listesinde en az 100 farklı şirket ismi daha görülebilirdi”. Hatta bunların ilk 200 içerisinde yer alacaklarını belirtiyor.

En çarpıcı nokta ise ardından geliyor. “Ülkemize yatırım yapmak isteyecek bir yabancı kuruluşun bu rakamlara göre hareket etmeyi düşündüğünde araştırma sonuçlarına göre toplam 400 Milyarlık uydu hizmet pazarına girmeyi cazip bulmayacağını” ekliyor. Bu rakamın en az 20-30 Trilyon olduğunu tahmin ediyor. Aynı şekilde internet pazarının da 6 Trilyon olarak gözüktüğünü, kendi tahminlerinin ise 12 Trilyon olduğunu söylüyor.

Ne diyelim? Bundan sonrası başka araştırma sonuçlarına kalmış. Merih Işın’a bize konuya bir başka boyuttan bakma şansı verdiği için teşekkürler. Daha detaylı bilgiyi http://www.telepati.com.tr adresinden edinebilirsiniz.

* * * * *

Geçtiğimiz hafta yazdığım, internet üzerinden alışverişte, Türkiye’den verilen siparişleri kabul etmeyen iki Amerikan firmasından biri olan Reel’den yanıt geldi. Buna göre, Reel, on altı ülkeden sipariş kabul etmiyor. Sebebi bu ülkelerden çok sayıda hileli sipariş almaları ve gönderdikleri ürünlerin yerine ulaşmaması. Ülkeleri sıralarsak (İngilizce olarak); “Belarus, Brazil, Croatia, Czech Republic, Estonia, Israel, Kazakhstan, Latvia, Lithuania, Pakistan, Russia, Romania, Slovenia, Ukraine, Yugoslavia ve Turkiye”. Yapabilecek birşey yok gözüküyor.

* * * * *

Stanley Kubrick’in yönettiği ve sonunu görmeden yaşamını yitirdiği son filmi; “Eyes Wide Shut - Gözü Tamamen Kapalı”. Başrollerinde evli çift Tom Cruise ve Nicole Kidman’ın yer aldığı film, yurt dışında çok gürültü kopardı. İçerisindeki bazı sahnelerin müstehcen bulunması nedeni ile Amerika’da sansüre uğradı.

Filmi erotik bir film olarak düşünenler aradıklarını bulamayacaklar. Kabul etmeliyiz ki, pek çok kişi tarafından açık olarak kabul edilebilecek sahneler filmde yer alıyor. Ancak, filmin bütünlüğü içerisinde ortadan kayboluyorlar. Bu sahneler filmi erotik bir film yapmıyor. Film evli bir çiftin seks konusundaki davranış ve düşüncelerini aktarıyor. Psikolojik öğelerin yer aldığı bir macera filmi diye nitelendirebiliriz.

Müzikler çok iyi. Eserin atmosferine uyum sağlamış. Kidman’ın performansı çok iyi. Maalesef, Cruise aynı performansı sergileyemiyor. Kubrick ustanın son eserine şapka çıkarılır.

* * * * *

Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın “Atatürk’e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği” isimli kitabından bir alıntı; “Siyasetin iki yasasını unutmamak gerekir. Bir; Şiddetin yükseldiği yerde, demokrasi geriler. İki; Kendi kendilerini yönetemeyenler, başkaları tarafından yönetilmeye ‘davetiye’ çıkarmışlar demektir”. Kendisi ile yapılan son söyleşiyi Kuva-yı Medya dergisinin 176. Sayısında bulabilirsiniz.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
11. Sayı önceki yazı 11. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye