| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 02.11.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 10

ACABA?

Geçtiğimiz ay içerisinde kişisel bilgisayarlara ana işlemci üreten Intel ve AMD arasında beklenmedik bir gelişme yaşandı. Uzun yıllardır ilk defa AMD’nin Athlon ismini verdiği 600 Mhz’lik işlemcisi, pazarda o an için aktif kullanımda olan Intel’in 600 Mhz’lik Pentium III işlemcisini performans testlerinde geçmeyi başardı. Bu beklenmedik bir olaydı. Çünkü Intel her zaman pazardaki en iyi performansa sahip işlemciyi üretiyor, diğer şirketler onun arkasından geliyorlardı. Gerçi Intel hemen atak yaparak daha süratli işlemciyi pazara sürdü ama teknolojik olarak AMD’nin daha iyi olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Burada AMD’nin en büyük sorununun, talebi karşılayacak üretimi sağlayamaması ve bu işlemci ile kullanılacak ana kart ve yardımcı kartların uyumunda problem çıkabileceği olarak belirtiliyor. Bunların üstesinden gelebildiği taktirde ciddi bir rakip olacağı konusunda görüşler var.

Bu bana Microsoft’u anımsattı. Intel her şeyin kendi çizdiği doğrultuda gittiğini düşünürken bir anda karşısına AMD çıkıverdi. Aynı sorun Microsoft’un başına gelebilir mi? Bir süre önce Amerika’dan gelen bir araştırmada en popüler cihazların ilk sırasında 3Com’un PilotV modeli, ikinci sırasında yine 3Com’un PilotIIIx modeli vardı. Microsoft Intelli Mouse beşinci sıradaydı. Ne kadar ilginç. Hemen hemen her kişisel bilgisayar kullanıcısının bir şekilde bildiği “fare” ancak beşinci sırada yer alıyor.

* * * * *

Yine bir oylama. Bu defa konu, “En Popüler Görülmesi Gereken Yer”. Düzenleyen kuruluş, “National Geographics Society”. Bu kuruluş ve dergisi turizm ve doğa ile ilgilenenler tarafından çok yakından takip ediliyor. Internet adresi; http://tectonic.nationalgeographic.com/traveler/poll.cfm

Verilen oylara bakarsak, İstanbul için, “IST”, “ISTANBUL”, “Istanbul”, “Istanbul, Antalya, Bodrum”, “Istanbul, Antalya, Van”, “Istanbul, and all of Turkey”, “Istanbul,Topkapi Palace” ve “Istanbul->Taksim->Gizli Bahce”, “Bosphorus, Istanbul” aday gösterilmişler.

31.10.1999 akşamı itibarı ile “Istanbul, Turkey” 6360 oy ile birinci sıradaydı. En yakın rakibi 1630 oy ile “Barcelona, Spain”. Haydi ekran başına. Bizim oylar; “Istanbul, Turkey” şeklindeki aday’a gidiyor.

Ayrıca kendisini komik zanneden kişilerin gösterdikleri adaylarda var. Bu tür kişilerle nereye varacağız bilemiyorum?

* * * * *

“Inspector Gadget - Müfettiş Gadget”. David Kellogg yönetmiş. Matthew Broderick, Rupert Everett ve Joely Fisher başrollerde. “Inspector Gadget”, 1983-1985 seneleri arasında televizyon dizisi olarak çevrilmişti. Aradan geçen zaman sonunda sinema filmi olarak çevrilmesine karar verildi.

Robot insan yaparak polisin hizmetine vermeyi planlayan bilim adamlarının keşfi kötü kalpliler tarafından çalınarak iyi kalplinin karşısına kötü kalpli olarak çıkarılır. Bundan sonrası iyi ile kötünün mücadelesi olarak karşımıza gelir.

Çocukların yanınızda götürülerek, bir saat on beş dakika gibi kısa bir sürede rahatça izlenebilecek, tipik bir Walt Disney aile filmi.

* * * * *

İngiliz şair George Herbert (1593-1633) demiş ki; “Dünyanın yarısı, dünyanın diğer yarısının nasıl yaşadığını bilmez”. Türkiye’de bu oran nasıl acaba?.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
10. Sayı önceki yazı 10. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye