| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 09.11.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 9

VURUŞ - İNTERNET ZAMANI

Bir gün sizce nasıl ifade edilir? Yirmi dört saat’ten ibaret, her saatte altmış dakika var, onun için bin dört yüz kırk dakika bir gün yapar diyebilirsiniz.

Maalesef yanıldınız. Yine yeni bir kavramla karşınızdayım. “İnternet Zamanı - Vuruş veya .Beat”. İsviçreli saat yapımcısı Swatch firması, zaman dilimlerine göre her ülkede farklı saatlerin kullanılmasını nasıl aşabileceğini düşünmüş ve internet zamanı olarak adlandırdığı evrensel bir zaman birimi geliştirmiş. Bu zaman birimine göre dünyada her yerde aynı zaman konuşuluyor.

Yirmi dört saati bin birime bölmüşler. Her bir birim 1 dakika 26,4 saniye’ye karşılık geliyor. @000’da Swatch’ın yurdu olan İsviçre Biel’de gece yarısıdır. Gün @999’da sona erer. Dünyanın başka yerlerinde @000 günün farklı bir zamanına karşılık gelse de, onlar içinde zaman @000’dır. Tek dünya, tek zaman. GMT’ye ne oldu?

Bu durumda internet’te buluşup, konuşanlar @354’de birbirlerine randevu verebilirler. Yakında pek çok tarifenin, zaman ayarının buna benzer birimlere geçeceğini düşünmek çok zor değil.

Örneğin; ben @916’da yatıp, @239’da kalkıyorum, @458 civarında öğle yemeğini düşünmeye başlıyorum.

Bu zamanı kullanmak isteyenler için swatch bir kol saati geliştirmiş. Aslında kol saatinden çok duvar saati gibi gelebilir. Herkesin kullanabileceği bir saat olmamakla birlikte, teknoloji takipçileri bu saati edineceklerdir. Bir nevi astronot saati görünümünde, bir süre sonra göz alışıyor. Göz alıştıktan sonra gönül katlanır. Özellikle alüminyum modeli güzel.

Bu konuda daha detaylı bilgiyi http://www.swatch.com adresinden temin edebilirsiniz. Özellikle web sayfası hazırlayanlar, sayfaların teknolojisine dikkat etsinler.

* * * * *

“American Pie - Amerikan Pastası”. Jason Biggs, Shannon Elizabeth, Chris Klein, Eddie Kaye Thomas, Tara Reid ve Mena Suvari’nin başrollerde yer aldığı filmi, Paul Weitz yönetmiş.

Dört genç erkeğin lise yılları sona ermeden bekaretlerini kaybetmek için harcadıkları çabayı aktaran bir film. Bu arada içinde bulundukları topluma adapte olma çabaları.

Film herkesin zevkine hitap etmeyecek gençlik esprileri ile dolu. Tam anlamıyla deli dolu bir gençlik komedisi. Ailece gitmenizi öneremem. Yurt dışında on altı yaşından küçüklere gösterimi sakıncalı bulunmuş. Doyasıya gülmek isteyenler, gençlerin seks üstüne kurdukları esprileri rahatsız edici bulmayacaklar kaçırmasın.

* * * * *

“Toplumsal gelişmenin de, çürümenin de temelinde yöneticilerin davranışları yatar”. Mustafa Kemal Atatürk.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
9. Sayı önceki yazı 9. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye