| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 16.11.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 8

BİR GÜNDE DEVRE DIŞI

Pek çoğunuzun bildiğini düşündüğüm bir ansiklopedi var gündemimizde; “Encylopedia Britannica”. Bu ansiklopedi, İngilizce olarak 1874’de yayınlanmaya başlanmış, Dünyadaki en büyük bilgi kaynaklarından birisi. Bu ansiklopedinin CD ve DVD şeklindeki versiyonları da kullanıcıların beğenisine sunulmuştu.

Geçtiğimiz ay içerisinde şirket elindeki bilgi birikimini internet üzerinden kullanıcılara açtı ve bu hizmet için herhangi bir ücret talep etmediğini duyurdu. Bu sayfalarda yüz yirmi beş bin’in üzerinde internet adresini sınıflandırmış durumdalar. Ayrıca her gün yetmiş civarında yayını özetliyorlar.

Bu açıklamalardan sonra yazının başlığına gelirsek; bu servis devreye alındıktan yirmi dört saat sonra, aşırı talebin yarattığı trafik yoğunluğundan dolayı kapanmak zorunda kaldı. Şirket yetkilileri bu talebi beklemediklerini açık yüreklilikle belirtip, sistemlerini iyileştirdikten sonra tekrar açacaklarını aktardılar. Yaklaşık üç haftalık bir beklemenin ardından da tekrar hizmete başladılar. Bu örnek internet aracılığı ile iş yapmayı düşünenlerin üzerinde durması gereken bir durum. Eğer yeterli yatırımı yapmadıysanız, çıkış kapasitesi düşük bir hattın arkasında, işlem hızı ve depolama kapasitesi zayıf sistemlerle çalışmaya başladıysanız, sonuç hüsran olabilir. Gücünüz yoksa kendinizi toparlamaya çalışana kadar, kullanıcılar sizi unutur.

http://www.britannica.com adresi ücretsiz olan sayfalar. Ansiklopedinin internet ortamından ücretli olarak kullanıldığı sayfaların adresi ise http://www.eb.com

Buna benzer sorunların özellikle internet üzerinden yapılacak yılbaşı alışverişlerinden dolayı pek çok başka internet adresinde yaşanacağı söyleniyor. Bakalım ne olacak?

* * * * *

Shakespeare sever misiniz? Bu soruya vereceğiniz yanıt, “A Midsummer Night’s Dream - Bir Yaz Gecesi Rüyası” filminden hoşlanıp, hoşlanmayacağınızı belirleyecek. “Restoration” ve “One Fine Day” filmlerinden anımsayacağınız Michael Hoffman’ın yazıp, yönettiği filmin başrollerinde Kevin Kline, Michelle Pfeiffer, Rupert Everett, Stanley Tucci, Calista Flockhart, Anna Friel, Christian Bale, Dominic West, David Strathairn ve Sophie Marceau yer alıyor.

Shakespeare’ın pek çok eseri beyaz perdeye uyarlanmış durumda. Bu da onlardan birisi. Aşk perisi yapacağı çalışmalarda bazı kişileri karıştırınca işler birbirine girer. Ancak sonunda yoluna koymayı başarır. Kadın erkek ilişkilerinde aşk üzerine çeşitlemeler diyerek özetleyebiliriz.

Hoşça zaman geçirmek için izlenebilecek bir film. Özellikle müziklerin seçimi çok yerinde. Oyuncuların performanslarını da göz ardı etmemek gerekli.

* * * * *

“Sabır, kurtuluşun anahtarıdır”. Mevlana.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
8. Sayı önceki yazı 8. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye