| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 07.12.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 5

UÇAK BİLETİ FİYATINA

Geçtiğimiz günlerde evlerde kullanılan kişisel bilgisayarlar için üretilmiş bir grafik kartının fiyatını sordum. Verilen fiyat üç yüz yirmi beş Dolar. KDV eklendiğinde üç yüz yetmiş dört Dolar. Aynı günlerde radyo, televizyon ve gazetelerde Türk Hava Yolları’nın Amerika Miami için gidiş dönüş uçak bileti fiyatının üç yüz altmış dokuz Dolar’dan başladığı duyuruluyordu. Eğer grafik kartı almaktan vazgeçerseniz, Amerika’ya uçakla gidip dönebiliyorsunuz, üstelik beş Dolar’da yanınıza cep harçlığı kalıyor.

Aslında tam bir kara mizah. Çünkü, aynı hava yolu şirketi ile Ankara’ya gidiş dönüş (eğer ben bunu yazdığım sırada zam gelmediyse) yetmiş üç Milyon Türk Lirası, yaklaşık yüz kırk Dolar’dı. İki Ankara gidiş dönüş hemen hemen bir defa Amerika’ya gidiş dönüşe eşit.

Kendi içerisinde tutarsızlık olan bir ortam. Yürürlükte olan kampanyalara bir bakın. Aylık taksitlerle kişileri internet kullanımı altında bilgisayar sahibi yapmayı hedeflemiş kampanyalar. Satış gerçekleştiği anda iki üç sene internet aboneliği garanti. Türkiye’deki bilgisayar ve internet kullanıcısı sayısını arttıracağı muhakkak. Ancak evde bilgisayar olması sadece internet kullanımı mıdır? Ya da bu bilgisayarın nitelikleri ekonomik ömrü süresince yeterli kalacak mıdır? Bu soruların yanıtları boşta kalıyor.

Bu arada laf internet’e gelmişken, ciddi yatırım yapmış internet café’lerden özür dileyerek tanık olduğum bir olayı yazmak istiyorum. Geçenlerde babamla konuşurken dedi ki; “Şu arkada Hamam Sokağın köşesinde bir berber vardı. Hatırlıyor musun? Orası internet café olmuş. İçinde üç dört tane bilgisayar var”. İnternet kullanımında patlama yaşıyoruz.

* * * * *

Bilişim Etkinlikleri ile ilgili kısa bir not. Eylül ayında yapılması planlanan Bilişim’99 Ağustos ayında yaşadığımız felaketten sonra Aralık ayına ötelenmişti. Şimdi dikkatle bakın. Eylül ayındaki etkinliklere katılacağını duyurup, Aralık ayında gelmeyenleri izleyin. Pazarın ne durumda olduğunu çok açık olarak göreceksiniz.

* * * * *

İki sene önce, Feyza Hepçilingirler’in, “Medyatik Türkçe”ye ve “Yaygın Yanlışlar”a değindiği “Türkçe “OFF”” isimli kitabından söz etmiştim. Aynı yazar şimdi de, “Dedim: “AH!”” isimli bir kitap yayınladı. Yine, Türkçenin kullanımında yapılan yanlışları göz önüne seriyor. Edinin.

* * * * *

Fransız şair ve deneme yazarı Paul Valery (1871-1945); “Eğer bakışlar yaratabilseydi veya öldürebilseydi, sokaklar hamile kadınlarla dolu ve yere saçılmış cesetlerle kaplı olurdu”.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
5. Sayı önceki yazı 5. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı Geçmiş Zaman Olur ki Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye