| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Harman köşesinde yayınlanmıştır" 21.12.1999 M.Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 3

SANAL YAŞAMLAR

“Ultima Online”, “Everquest” ve en son olarak “Asheron’s Call”. Bu isimler pek çoğunuz için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak bilgisayar ve internet aracılığı ile kendilerine gerçek yaşamlarının dışında başka roller yüklemek isteyenler için önemli isimler.

“Everquest”, Verant Interactive tarafından geliştirilmiş Sony Corporation’ın 989 Studios şirketi tarafından pazarlanıyor, “Ultima Online” Origin firması tarafından geliştirilmiş Electronic Arts tarafından pazarlanıyor, “Asheron’s Call” Turbine Entertainment Software tarafından geliştirilmiş Microsoft tarafından pazarlanıyor.

Bu oyunları satın alanlar satın alma bedelinin yanında ayrıca aylık bir abone ücreti ödüyorlar. Bu bedel karşılığında sihirbaz, savaşçı, tüccar gibi roller üstlenerek, fantastik ortamlarda yüzlerce, binlerce kişinin sanal yaşamları arasına katılıyorlar. Tamamen farklı dünyalarda birbirleri arasında ticaret yapıyor, savaşıyor, tecrübe kazandıkça sınıf atlayarak diğerlerine karşı üstünlük sağlamaya çalışıyorlar. Yaşantımızda yapmakta çok sorun yaşayacağımızı bildiğimiz halde, bu tür sanal yaşamlarda sorunlar artmaya başladığında oluşturduğunuz karakteri devre dışı bırakarak yeni bir karaktere geçmek kolay.

Sanal yaşam platformu oluşturmak kolay değil. Güçlü ana bilgisayarlar, internet bağlantıları ve yapay zeka gerektiriyor. Ayrıca oyuncuları sürekli izleyerek kuralları zorlayan oyuncuları ikaz ederek, gerektiğinde sistem dışına çıkartan ekiplerde görev başında.

Amerika’da yaşanan gerçek bir olay var. Aynı evi paylaşan iki kişiden birisi diğeri hakkında yaptığı gözlemleri şöyle aktarıyor; “Sabah işe gitmek üzere kalktığımda bilgisayarın başındaydı. Akşam eve döndüğümde bilgisayarın başında uyurken buldum. Uyandırdım. Uyanır uyanmaz tekrar hatta bağlanarak oyuna devam etti. Gerçek yaşantısındaki hareketlerine bu kadar dikkat etse, zamanı verimli kullansa, çok başarılı olacağından eminim”.

Bu akım yavaş yavaş Türkiye’ye de geliyor. Yakında okul ve işyerlerinde gözleri uykusuzluktan şişmiş, çalışma verimi azalmış birilerini görürsek şaşmayalım.

* * * * *

Vizyona girecek ve girmiş filmlerden söz edelim. “Fight Club”, “13th Warrior”, “The Sixth Sense”, “General’s Daughter”, “Stigmata”, “Existenz” ve “American Beauty” merakla beklediğimiz filmler arasında. Yedi film, izleme açısından iyi bir rakam. Sinema salonlarında ciddi zaman geçirilecek gibi gözüküyor. Şimdiden bütçeden pay ayırmak gerekli.

* * * * *

“Ertesi günkülere yer açmak için o günün deliliklerini unutmak gerekir”. İngiliz filozof David Hume (1711-1776).

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
3. Sayı önceki yazı 3. Sayı sonraki yazı
Geçmiş Zaman Olur ki Önceki Yazı  
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye