| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 24.05.2001 - netyorum.com / Sayı: 72

5. HALİKARNAS BALIKÇISI KISA FİLM MARATONU
KOŞUCULARI

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı TÜRSAK tarafından, T. C. Kültür Bakanlığı’nın himayesinde, Garanti Bankası’ nın ana sponsorluğunda, WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) nin danışmanlığında bu yıl 08-15 Haziran 2001 tarihleri arasında beşincisini gerçekleştireceği Uluslararası Çevre Filmleri Festivali’nin -bir festival içerisinde gerçekleştirilmesi açısından Türkiye’de ve dünyada tek - sanatsal üretime yönelik bölüm olan 5. Halikarnas Balıkçısı Kısa Film Maratonu’ na katılmaya hak kazanan genç sinemacılar belirlendi. 

Bodrum’un Antik çağdaki Yunanca adı olan Halikarnas’ı kendisine imza olarak seçen ve bu adla tanınan Ege Kıyıları (1939), Merhaba Akdeniz (1947), Yaşasın Deniz (1954), Mavi Sürgün (1961), Deniz Gurbetçileri (1969) gibi eserleri ile tanınan Ege ve doğa aşığı Cevat Şakir Kabaağaçlı’ nın anısına; yaşadığı dönemdeki mavinin ve yeşilin korunması ve sürdürülmesi konusunda özellikle gençlerde çevre bilincinin oluşması için projelendirilen Maraton, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

Festivalin ana temasına paralel olarak, üretilen her enerjinin doğaya zarar verdiği gerçeğinden hareketle, ‘Doğadaki Ayak İzlerimiz’ temasını işleyecek olan filmlerin yapılmasını özendiren Maraton’a yapılan 63 başvurudan 3’ ü seçildi. Proje Yarışması Değerlendirme Kurulu; Can Candan (İstanbul Bilgi Ünv. Sinema TV Bölümü Başkan Yardımcısı), Hüseyin Kuzu (Senarist), Paul Mc Millen (Fotoğraf Sanatçısı/RPM Radar Genel Müdürü), Işıl Özgentürk (Senarist) ve Engin Yiğitgil (TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür) tarafından yapılan değerlendirme sonrasında ‘2319’, ‘Sessiz Ölüm’ ve ‘Eskici’ projeleri çekilmeye layık görüldü. 

Bilgi Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nden Başak Öngör’ün, Boğaziçi’nin ve balıkçılarının geçmişine ilişkin, Aldous Huxley’ in ‘Cesur Yeni Dünya’ romanını anımsatan nostaljik ve bilimkurgusal projesi ‘2319’;
Anadolu Ünv. İletişim Bil. Fak. Sinema-TV Bölümü’nden Hüseyin Altunlu ve Devrim Taban’ın, nesli tükenme tehlikesi altında olan deniz canlılarına ilişkin, dede ile torunu arasındaki ilişkiyi anlattığı ‘Sessiz Ölüm’ projesi;
Maltepe Ünv. İlet. Fak. ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ nden Ahu Türkpençe, Mehmet Hakyemez, Selim Evci ve Berkay Akbudak’ ın üretim-tüketim-yeniden üretimi (dönüşümü) anlattıkları ‘Eskici’ projesi;

Senarist-Yönetmen Derviş ZAİM öncülüğünde senaryolaştırılarak, Yönetmen Muzaffer HİÇDURMAZ’ın danışmanlığında Festival’in başladığı 8 Haziran 2001 Cuma günü çekim için start alacak.

Festival sırasında ‘tüm ekipman ihtiyaçları’ ve ‘prodüksiyon giderleri’ TÜRSAK Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından karşılanarak çekilen ve yine festival içinde kurgulanarak tamamlanacak filmler, Festivalin Kapanış Gecesinin ve ödül töreninin yapılacağı Lütfü Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Salonu’nda 15 Haziran 2001 Cuma günü izleyicilere sunulacaktır.

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı
Turkish Foundation of Cinema and Audiovisual Culture

Gazeteci Erol Dernek Sk. Hanif Han 11/2
80072, Beyoplu - İstanbul
Tel: (212) 251 67 70 - 244 52 51 - 251 84 81 Faks: (212) 292 03 37
e-posta: tursak@superonline.com 


Yorum Ekle Yorumları Listele
72. Sayı önceki yazı 72. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye