| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 07.06.2001 - netyorum.com / Sayı: 74

SITKI OLÇAR (Sıtkı Usta)

Takvim yaprakları 30 yıl geriye gittiği zaman Sıtkı Olçar şantiyelerde bir ofis işçisi. Daktilo bozuldu tamir ettir, telefonda sorun çıktı aman takip et, biraz çay, kahve de getir. Sözleşme bitince de güle güle. Herkesin çiniyle yoğrulduğu Kütahya’da Sıtkı Olçar ne yapacak? Para kazanması lazım, ama bir becerisi yok ki.

Belki daha bebe yaşlarda kanına girmiş çini, ancak kendi bile pek farkında değil. Biraz hayal gücü, biraz macera onu atalarının mesleği çiniye doğru “zorunlu" bir yolculuğa çıkartır. Hiç anlamamasına rağmen 1975’de önce Osmanlı Çini Atölyesi’ni kurar, ama yanına eski ustaları da alır. Bir didinme, bir çabalama derken unutulmaya yüz tutan 18. yüzyıl Kütahya çinilerine yeniden hayat vererek atölyenin yıldızını parlatır. Hele arkaik dönem formlar üzerine mavi - beyaz İznik çini imitasyonlarını çalışmaya başlayınca yabancılar gözlerini dikerler Sıtkı Olçar’ın atölyesine. Amerika’ya gidenler bu güzel çinileri satın alınca, ünü yurtdışına da taşmaya başlar. 

Atölyeyi kurduktan iki yıl sonra Madam Mari Erkonoz sayesinde Büyükada’daki galeride ilk ürünlerini sergiler. Ardından, gerçek sanatçıları kuyudan çıkartan Artizan galerisinin sahibi Ertan Bey yardım elini uzatır ona. Sanat Tarihçi Prof. Dr. Gönül Öney’le tanıştırınca Çanakkale dönemine ait kitaplar, İznik ve Kütahya ile ilgili dokümanlar akmaya başlar. Artık yeni dönemin ürünleri yelkenli gemiler, kuşlar, geyikler ve evlerdir.

Yıl 1980’e uzandığı zaman “profesyonel" olarak ilk sergisini Akbank Bursa Sanat Galerisi’nde açar. Bu kez çinideki yolculuk Çanakkale, Kütahya derken Selçuk desenlerine ulaşır. Alaylı sanatçı Amali Faik Kırımlı, İznik çinilerinin inceliklerini gösterdiği zaman da oraya doğru sürüklenmeye başlar. Artık o Sıtkı “Ustaödır. 1987’de Yunanistan’ın Valos şehrinde “İznik" sergisi açar. Aynı yıl Balkan El Sanatları Fuarı’nda da Türkiye’yi başarıyla temsil eder. Bir yıl sonra da sanatkarlar şehri Paris sergisi çıkar karşısına. El emeği, göz nuru 40 santim çapındaki bir İznik tabağı üç milyona satılınca kendi bile şaşırır. Güzelim çiniler ülkeler arasında yolculuğa başlarken Londra’da beş, ABD’de iki, Japonya’da yedi, İsviçre’de iki, İtalya’da üç kez ürünlerini sergiler. 

Bitip tükenmez bir enerjiyle yenilikler peşinde koşan Sıtkı Usta, 1998’de de Bizans mozaiklerini aklına takar. O döneme ait kitapları inceler, mozaik müzelerine gider. Başlar o zoru denemeye, çok da başarılı olur. Bizansları Amerika’da sergilese bile o ürünü ortaya çıkarmak o kadar zor ki, satmaya kıyamaz. 

Çiniye işlediği bir figürü bir daha tekrarlamadığı için, koleksiyonerler alır hep onun eserlerini. Bizans mozaiklerini çiniye aktaran ilk usta olarak adını altın harflerle sanat kitaplarına yazdırır. 

Kütahya Porselen, Sıtkı Usta'yı web sitesinden tanıtmak için atılımda bulunmuş ve dağınık verileri derlemeye başlamış. http://www.kutpo.com.tr/sitki adresine gidip bu projeye destek verebilirsiniz.

netyorum.com: Sıtkı Usta ile ilgili haberler galiba her sen Mayıs sonu Haziran başı gibi yoğunlaşıyor. Geçen sene de Sayın Avniye Tansuğ'dan elimize ulaşan ancak değerlendiremedeğimiz bilgiyi de aşağıda sizlere aktarmak istiyoruz. Aman dikkat edin, aşağıdaki metin 2000 senesine ait.

SITKI USTA, 30. SANAT YILI VESİLESİYLE HERKESİ "KÜTAHYA FRİG VADİSİ YÜRÜYÜŞÜ"NE BEKLİYOR...

27- 28 MAYIS 2000, Cumartesi – Pazar

Dünyaca ünlü çini sanatçımız Sıtkı (Olçar) Usta, ateş ve toprakla tanışmasının 30. yılı nedeniyle, doğa ve sanatseverleri, Kütahya'nın bilinmeyen yörelerine; Frig Vadisi'ne düzenlediği doğa yürüyüşüne katılmaya davet ediyor.

Sıtkı Usta, Kütahya'nın doğusunda eski bir yanardağ olan Türkmen dağının tüfleri ile örtülü Frig yaylalarına kültürel geziler düzenlemeyi ilk başlatan kişi olup, sponsorluğunu yaptığı bu etkinlik, gezilerin 7. ve sonuncusu...

Geziye katılmak isteyenler, kendi otomobilleri ile gelecekler ve yanlarına, kendilerine yetecek kadar kumanya, kap kacak, çadır, uyku tulumu, kamp malzemesi alacaklar.


Yorum Ekle Yorumları Listele
74. Sayı önceki yazı 74. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye