| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 15.11.2001 - netyorum.com / Sayı: 92

4. ULUSLARARASI
SİNEMA ve TARİH  BULUŞMASI
"Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları"

“4. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması”, T.C. BAŞBAKANLIK TANITMA FONU’nun katkılarıyla ve T.C. KÜLTÜR BAKANLIĞI’nın himayelerinde 16 - 23 Kasım 2001 tarihleri arasında düzenleniyor...

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen, “Uluslararası Sinema Tarih Buluşması”nın dördüncüsü, bu yıl T. C. BAŞBAKANLIK TANITMA FONU’nun katkılarıyla ve T. C. KÜLTÜR BAKANLIĞI’nın himayelerinde 16-23 Kasım 2001 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir. 

Ana teması “Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları” olarak belirlenen Festival, bu yıl AVRUPA BİRLİĞİ’ nin katkıları ve UNESCO’nun desteği ile gerçekleştiriliyor... 

TÜRSAK Vakfı’nın düzenlediği iki “tematik festival”den biri olan 4. Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması, bu yıl AVRUPA BİRLİĞİ ve UNESCO tarafından da desteklenmekte. Festivalin Halkla İlişkiler çalışması ise PİM Halkla İlişkiler’ in katkılarıyla gerçekleştirilmektedir.

Festivalin ana teması; “tüm dünyada yaşanan ve temeli hoşgörüsüzlüğe dayanan savaş acılarının; soykırım olaylarının; çifte standart politikalarının; siyasal, sosyal ve ekonomik nedenlerle bireylerin ve toplumların karşı karşıya kaldığı insan hakları ihlallerinin perdeye yansıtılması ve tarihin günümüze ışık tutması amacıyla, “Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları” olarak belirlenmiştir. 

Tematik Festivallerin temel ilkesinden hareketle, sinemaseverleri dünyanın çeşitli ülkelerinden, 110’a yakın filmle buluşturacak olan Festival, film gösterimlerinin yanı sıra, ana tema çerçevesinde gerçekleştirilecek panel, söyleşi ve sergilerle de kültür dostlarını bir araya getirecek ve bizleri birlikte yaşamanın temel koşulu olan ‘Hoşgörü ve İnsan Hakları’ üzerine daha derinden düşünmeye çağıracaktır. 

Festivalin tüm gösterimleri ve etkinlikleri her yıl olduğu gibi bu yıl da ÜCRETSİZ olarak gerçekleştirilecektir.

T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu katkılarıyla ve T.C. Kültür Bakanlığı’nın himayelerinde gerçekleştirilen Festivalin, toplumun her katmanından sinemaseverlerin izleyebilmesi için ÜCRETSİZ olarak gerçekleştirilebilmesi pek çok kurum ve kuruluşun etkinliğe verdiği özverili katkılarla sağlanmaktadır...

Festival filmlerinin sağlanmasında; Alman Kültür Merkezi, Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi, Azerbaycan ve Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda, İran, İsrail, İsveç, Kanada, Kore, Macaristan, Polonya, Yunanistan Başkonsoloslukları ve Büyük Elçilikleri’ne, destekleri için yürekten teşekkür ediyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi’nin büyük desteklerinin yanı sıra; AFM Sinemaları, Ajans Press, Animart, Aselsan, Bilgitaş, Data Grafik, Deulcom International, Elma Basım, Hamoğlu Holding, İst. Lütfi Kırdar Ulus. Kongre ve Sergi Sarayı, Kamil Koç, Mercedes-Benz, PİM Halkla İlişkiler, Princess Hotels Türkiye, Richmond Hotel, Sixt Rent-A-Car, THY, Tower Travel, Urart, Uzman Dağıtım, Visual Turkey ve Young New Media’nın destekleri Festivalin gerçekleştirilmesine büyük katkı sağlamıştır. 

BRT, Cine5, Cnbc-e, Kanal 7, Kanal D, NTV, Number One TV, Show TV, TRT ve TV8; Cumhuriyet, Hürriyet, Radikal ve Star Gazeteleri; Açık Radyo, NTV Radyo, Number One FM, Radio Contact ve Radyo 5; her yıl olduğu gibi bu yıl da Medya Sponsoru olarak desteklerini sürdürerek etkinliğin gelenekselleşmesine büyük katkı sağlamışlardır. 

Festival Çerçevesinde düzenlenen “1000 Yıllık Beraberlik Türkler ve Ermeniler” konulu panelde, Türkiye’de ilk kez uluslararası tarihçi ve sanatçılar “beraberliğe” kültür ve tarih perspektifinden bakıyorlar... 

Festivalde, 21 Kasım 2001 tarihinde düzenlenecek olan “1000 Yıllık Beraberlik Türkler ve Ermeniler” konulu ULUSLARARASI PANEL’i, Festivalin “Tarih Danışmanlığını” da üstlenen Prof. Dr. İlber ORTAYLI yönetiyor. Bin yıldır aynı coğrafyayı paylaşan iki toplumun “Türklerin ve Ermenilerin” problemlerinin çözümlerinin yine aynı ortak tarihlerinde aranması temel düşüncesi çerçevesinde Fransa, Ermenistan ve Türkiye’den katılacak olan tarihçi ve sanatçılar Türkiye’de ilk kez kültürel bir platformda bir araya geliyorlar. 

BASIN TOPLANTISI
Festivalin ve Festival Jürisinin tanıtımının gerçekleştirileceği “Basın Toplantısı” 15 Kasım 2001 Perşembe, Saat 10.30’da Pera Palas Oteli’nde gerçekleştirilecektir. 

AÇILIŞ ve KAPANIŞ GECELERİ

Sunuşlarını tiyatro sanatçısı Tamer Levent’in üstlendiği Festivalin “Açılış Töreni” 16 Kasım 2001 Cuma akşamı saat:19.30’da “Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Salonu”nda gerçekleştirilecektir. 

Açılış Gecesi Filmi’nden önce, Türkiye’nin sahne sanatlarının batıya yansıyan çağdaş yüzü olarak yurtiçi ve yurtdışında pek çok turne gerçekleştiren, Sanat Yönetmenliği’ni Beyhan A. Murphy’nin üstlendiği ve 13 dansçıdan oluşan “T.C. Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu”, izleyicilere “Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları” temasını işleyen bir gösteri sunacaktır. 

Festivalin “Açılış Filmi” ise Marc Caro ile birlikte yönettiği “Şarküteri / Delicatessen”(1991) ve “Kayıp Çocuklar Kenti / The City Of Lost Children” (1995) filmlerinin yönetmeni Jean Pierre JEUNET’nin 2002 Oscar Ödülleri En İyi Yabancı Film Dalı Fransa Adayı ‘AMELIE’ filmi.

Festivalin “Kapanış Töreni” ise 23 Kasım 2001 Cuma günü saat: 19.30’da yine “Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Salonu”nda yapılacaktır. Mercan Dede olarak bilinen DJ Arkın Allen’in temaya uygun olarak vereceği bir konserin ardından ‘Ödül Töreni’ne geçilecek. Ödül Töreni’nin ardından Kapanış Filmi ile Gece ve Festival son bulacaktır. FESTİVAL BÖLÜMLERİ

Festival 3 ana başlık altında gerçekleştirilecektir.

I- Film Gösterimleri 
II- Paralel Etkinlikler
III- Sosyal Etkinlikler

I- FİLM GÖSTERİMLERİ
Bu yıl ana teması “Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları” olarak saptanan Festivalde film gösterimleri 8 ana başlık altında toplanmıştır.

1. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
2. Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Yarışması
3. İnsan Hakları 
4. Hoşgörüsüzlük
5. Bir Ustaya Saygı: Klaus Maria Brandauer
6. Bir Ülke Bir Sinema: Polonya
7. Bir Kuzey Sineması: Hollanda
8. Yönetmenlerin Gözüyle Ermenistan Sineması

1- ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI 

Tarih temalı son üç yılda yapılmış filmlerden oluşan ve oniki ülkeden 12 uzun metraj filmin yer alacağı yarışmada dünyanın değişik ülkelerinden, soykırım, savaş suçları ve insan hakları ihlalleri temalı filmler yer alacaktır.

2- ULUSLARARASI BELGESEL FİLM VE KISA FİLM YARIŞMASI

15 ülkeden 18 filmin yer aldığı bu bölümde Musevilere, Balkanlar’da yaşanan olaylardan Çeçenistan’a uzanan geniş bir yelpazede dünya halklarının yaşadığı acıları perdeye aktaran, son beş yılda yapılmış kısa film ve belgesel filmlere açık olacaktır. 

3. İNSAN HAKLARI 

“Uluslararası Sinema Tarih Buluşması”nda geleneksel olarak her yıl korunan, tarih boyunca her toplumdan bireyin insan hakları ihlallerinden doğan acıları beyazperdeye taşıyan bu bölüm, 4. Festivalin ana temasının “Hoşgörüsüzlük ve İnsan hakları” olarak seçilmiş olması sebebiyle bu yıl programda “Ana Bölüm” olarak yer almaktadır. İnsan Hakları bölümünde gösterilecek olan filmler 5 ana başlık altında gösterilecektir.

1. Beyazperdede İnsan Hakları
2. İnsan Hakları Özel Gösterimleri
3. Tanıklıklar
4. Bir Demokrasi Mücadelesi: Kore
5. Savaş Sonrası

“İNSAN HAKLARI ÖZEL GÖSTERİMLERİ”

“TANIKLIKLAR” 

Bu bölümde tarih boyunca sosyal ve politik nedenlerle halkların yaşadığı dramlar, bu dramları yaşamış insanların tanıklıkları ile izleyiciyle buluşacaktır.

“BİR ÜLKEDE DEMOKRASİ MÜCADELESİ: KORE”

Güney Kore sinemasına kısa bir bakış özelliği de taşıyan bu bölümde, ana temaya uygun olarak dört film yer alacak. Kore Halkının demokratik mücadelelerinin anlatıldığı ve belgesel filmlerin yer aldığı bu bölümde, gösterilecek olan filmler Kore’nin demokrasi savaşımına gerçekçi bir açıdan bakıyor.

“SAVAŞ SONRASI”

Özellikle yakın dönem savaşlarda yaşanan dramların, halkın özellikle de çocukların üzerindeki etkilerinin anlatıldığı bu bölümde Fransa, Macaristan, Belçika ve Kolombiya yapımı toplam altı film yer alacak. 

4. HOŞGÖRÜSÜZLÜK

Bu bölümde daha önce ülkemizde de gösterime girmiş Milcho Manchevski’nin 1994 yılında Venedik Film Festivalinde Altın Aslan ödülünü alan “Yağmurdan Önce / Before The Rain”; Tomris Giritlioğlu’nun “Suyun Öte Yanı” filmlerinin yanı sıra seyirci ile ilk kez buluşacak olan bir çok filmde yer alacak. Michael Haneke’nin ülkemizde, Kasım ayının son haftası gösterime girecek olan filmi 2001 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve En İyi Kadın ve Erkek oyuncu ödülünü alan “Piyanist / La Pianiste” filminin yanı sıra Azerbaycan’dan, İsrail’e, Çek Cumhuriyeti’nden Danimarka’ya 12 ülkeden Hoşgörüsüzlük temalı toplam 15 film gösterilecek. 

5. BİR USTAYA SAYGI: KLAUS MARIA BRANDAUER

Avusturyalı oyuncu Klaus Maria Brandauer’e saygı bölümünde usta oyuncunun Istvan Szabo’nun yönettiği “Mephisto”, “Albay Redl” ve “Hanussen” adlı filmleri izleyici ile buluşacak. 

6. BİR ÜLKE BİR SİNEMA: POLONYA

Festival’de, her yıl bir ülkenin konuk olduğu “Bir Ülke Bir Sinema” bölümünün bu yıl ki konuk ülkesi Polonya... Polonyalı sinema ustası Andrzej Wajda’nın ülkemizde daha önce gösterime giren ve büyük beğeni kazanan filmleri “Kutsal Hafta / Holly Week” ve “Vaatler Ülkesi / Korczak” 

7. BİR KUZEY SİNEMASI : HOLLANDA

Hollanda Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla “Bir Kuzey Sineması: Hollanda” bölümünde Hollanda sinemasının ‘Hoşgörüsüzlüğe ve İnsan Hakları’na bakışını gösteren filmler yer alacaktır.

8. YEDİ YÖNETMENDEN ERMENİSTAN SİNEMASI

Gösterimleri, Festival çerçevesinde Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Sinema Merkezi Salonu’nda yapılacak olan ve “Ermenistan Sineması” başlığı altında gerçekleştirilecek bu bölüm, Ermeni Yönetmenlerin uzun metraj, belgesel ve kısa filmlerinden oluşan bir paketi izleyici ile buluşturacaktır. 

2. PARALEL ETKİNLİKLER

TÜRSAK Vakfı, düzenlediği tüm tematik festivallerde olduğu gibi içerdiği felsefi, sosyolojik ve ekonomik oluşumlarla geleceğe ışık tutan “tarih” temasını, film gösterimlerinin yanı sıra, sergi, panel ve söyleşilerle desteklemektedir.

a) Sergi 

Festival ana temasına uygun olarak, 500. YIL VAKFI işbirliği ile “Portreler ve Belgeler Sergisi” gerçekleştirilecektir. Sergi Türk Toplumunda Müslüman ve Musevi beraberliğinin beş yüz yıllık geçmişi; Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait portreler ve belgelerin yanı sıra, İkinci Dünya Savaşı sırasında ve öncesinde Nazi acımasızlığından kurtulmak için Türkiye’ye gelen profesörlerin fotoğraflarından oluşmaktadır. Sergi Türk Toplumunun zulüm görenlere kucak açmasının tarih içindeki bir kesitini sunmaktadır. Sergi Mecidiyeköy Profilo Alışveriş Merkezi’nde bulunan 500. YIL VAKFI’nın Sergi Salonu’nda; 0212 275 39 44 numaralı telefondan Harry OJALVO’dan randevu alınarak 09.30 – 14.00 saatleri arasında gezilebilir. 

Ayrıca Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Hüsamettin Koçan’ın ve Grafik Bölüm Başkanı Prof. Sema Ilgaz Temel’in katkıları ile fakülte öğrencilerinin “Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları” temalı Workshop Afiş Çalışmaları Sergi’si yer alacaktır. Sergi 16 Kasım 2001 günü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak Festivalin Açılış Gecesi’nde ve Festival haftasında ise Levent Kültür Merkezi Sinema TÜRSAK’da Festival izleyicileri tarafından gezilebilir. 

b) Panel : “Bin Yıllık Beraberlik : Türkler ve Ermeniler”

Kamuoyunu –özellikle gençleri- tarihsel olgular üzerine düşündürerek; toplumda tarih bilincinin oluşması ve yaygınlaşması amacı ile yola çıkan Festivalin, bünyesi içinde yer alacak Panelin bu yıl ki konusu “Bin Yıllık Beraberlik : Türkler ve Ermeniler” olarak saptanmıştır. 

Panelistler :

Paneli, aynı zamanda Festivalin de Tarih Danışmanı olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. İlber Ortaylı yönetecektir. 

Panelde, Türkiye’den Ankara Üniv. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Rus Dili Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Birsen KARACA; Yakın tarihi üzerine çalışmaları bulunan ve ülkemizde Türkçeye de çevrilen “Kemal Atatürk Batının Yolu” adlı kitabın yazarı Fransız Tarihçi Alexander JEVAKOFF; Festival’in Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde “Havadan Hafif / Lighter Than Air” filmi yer alan ve 1997’den beri Yerevan Film Stüdyosu’nun Genel Müdürlüğünü yapan Ermeni Yönetmen Tigran KHZMALYAN; Özellikle Sofizm ve Mevlevilik üzerine çalışmalarda bulunan Ermeni Türkolog Alexander SAFARYAN ve “Jenosit’in Etiolojisi”, “Ermenistan: Tarihi ve Tarihsel Bilinci”, “Güney Kafkasya Nasyonalizmi, Etnik Çatışmaları ve Tarihi” adlı çalışmaları bulunan İsveç Lund Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Tarih Profesörü Klas-Göran KARLSSON katılımcı olarak yer alacaklardır.

Panel; 21 Kasım 2001 Çarşamba günü Saat: 17.00’da Pera Palas Oteli’nde yapılacaktır.

c) Söyleşiler 

Türkiye’den ve yurtdışından Festivale davet edilen konuk yönetmen, oyuncu ve tarihçilerle halka açık olarak düzenlenecek söyleşiler yapılacaktır. 

d ) Gala Geceleri

Avusturyalı yönetmen Michael HANEKE’nin Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü ve En İyi Kadın (Isabelle Huppert) ve En iyi Erkek (Benoit Magimel) Oyuncu ödüllerini aldığı “Piyanist / La Pianiste” filminin ilk gösterimi yapılacaktır. Film Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 19 Kasım 2001 Pazartesi saat: 20.00’da izleyici ile buluşacaktır.

Ayrıca Amerikalı yönetmen Victoria Barrett’ın ‘Umutsuz Saatler / Desperate Hours’ adlı filmin ilk gösterimi de yine Festival çerçevesinde 500. Yıl Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

FESTİVAL SALONLARI

· Beyoğlu Alkazar Sineması 
· Beyoğlu Atlas Sineması 
· Sinema TÜRSAK- Levent
· Atatürk Kültür Merkezi 
· Alman Kültür Merkezi – Goethe Institut 
· Fransız Kültür Merkezi
· Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Sinema Merkezi
· Bilgi Üniversitesi Sinema Salonu

3. SOSYAL ETKİNLİKLER

Festivalin “Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması” ve “Uluslararası Kısa Film ve Belgesel Film Yarışması” jüri üyelerinin yanı sıra; Festivale konuk olarak katılacak olan oyuncu, yönetmen ve panelistler ile basın mensuplarının katılacağı geziler düzenlenecektir. 

Geziler Festival konseptine ve ana temaya uygun olarak tarihi mekanlara düzenlenecektir. İstanbul’un tarihsel mekanları ve müzelerine düzenlenecek olan bu gezilerin yanı sıra, yine İstanbul’un tarihi restoranlarında konuklar için akşam yemekleri verilecektir.

Hüseyin Namık Yıldırım
Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu

Tel: 0212 244 52 51 - 251 67 70 – 251 84 81
Fax: 0212 292 03 37
E-Mail: tursak@superonline.com 
E-Mail: hnyildirim1@hotmail.com 

http://www.tursak.com 

İzleyiciler Film Seanslarını http://www.beyazperde.com Sitesinden Öğrenebilirler.
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
92. Sayı önceki yazı 92. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye