| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 22.11.2001 - netyorum.com / Sayı: 93

BİRART PROJESİ
 

Birmot Alfa Romeo Mağazaları kapılarını kültür ve sanat için açıyor.

Ekim 2001-Ekim 2002 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri tarafından yaratılan eserler, Birmot Alfa Romeo Mağazaları’nda sergileniyor.

Çağdaş ve sağlıklı nesillerin yetişmesinde kültür ve sanatın önemli bir yer tuttuğunun bilincinde olan Birmot, uzun soluklu bir sosyal projeye imza atıyor. 2002’nin Ekim ayına kadar sürecek olan BİRART Projesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki yaratıcı beyinlere eserlerini sergileme olanağı sunuyor. 

“Sanatın endüstri ile kaynaşması” teması çerçevesinde oluşturulan proje; Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin üretkenliğini destekleyerek, yaratıcılıklarının toplum ile buluşturulmasını hedefliyor.

*** ORTAKÖY ALFA ROMEO Mağazası

Proje; 26 Ekim-26 Kasım 2001 tarihleri arasında Ortaköy Alfa Romeo Mağazası’nda, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Mehmet Âli Müstecaplıoğlu ile Güzhan Müstecaplıoğlu’nun ahşap üzerine resimler sergisiyle başlıyor.

Birmot’un yol kültürü konseptinin doğal bir uzantısı olan bu proje, her türlü üretimin sanata dönüştürülebileceğini bir kez daha kanıtlıyor. Geleceğin sanatçılarını teşvik ederek toplumsal gelişime önemli bir katkı sağlayan BİRART Projesi; farklı sanat dallarına hitap eden ve Türkiye çapındaki Birmot Alfa Romeo Mağazaları’nı kapsayan yapısıyla çok yönlülük ve süreklilik bağlamında dikkat çekiyor. 

Mehmet Âli Müstecaplıoğlu

“5 Mart 1959’da, nedenini bilemediğim sebeplerden ötürü Bursa’da doğdum. Beni ben yapan tarih ve zaman değil, seçtiklerim ve reddettiklerim oldu hep. Kendimi ’78, ’88 ve ’98 yıllarında bildim. Okunmaz şiirler yazıp sergiledim. Yurtdışında sıfır noktasını keşfettim. Hiç özgeçmişle işe başvurmadım. Ama hep çalıştım. Tembel oldum. Okuldan kaçtığım gibi kaçtım herşeyden, hiçbirşey kuçak açtı bana. Kelimeleri, cümleleri parçalayıp resimler yaptım ya da bazılarına göre resim oldular. Amacım resim yapmak değildi. Oynamaktı. Sıfırı kovalamaktı. Bardak altlarında kahve lekelerinde buluverdim onları. Kahve lekelerinden kocaman sıfırları ahşaplara aktardım. Mektup oldular. Okunmaz mektuplar dedim onlara inatla okumaya çalıştılar. 78'de birgün sus pus oldum. Onüç gün sürdü sonra hep konuştum. Bildiklerimi ve bilmediklerimi öğrenci arkadaşlarla paylaştım. Paylaşmadığım şeyler de oldu aslında, hiçbir şeyi paylaşmadım mesela. 98'de eskilerin arasına düştüm. Ağaçlara, çivilere, cilalara, katrana bulaştım. Temizlendim saydım kendimi. Yaptıklarımı kendi isteğimle sattım. Kimde olduğuna bakmadım, bilinmesi gereken kimde olduğu değil, kimin olduğuydu.” (Kendi kaleminden.)

Güzhan Müstecaplıoğlu

“11 Kasım 1963’de, İzmir’de doğdum. Çocukluğum Üsküdar Salacak’ta, tarih ile tütün kokan fabrikası (ki, şimdilerde balık ekmek lokantalarının iskelesi olmuştur) arasında koşuşturmakla; okul yılları ise kâh “Pal Sokağı Çocukları”ndan, kâh “Çocuk Kalbi” hikayelerinden, babasız, ama bolca ihtilal baskılı; mühürlü mühürsüz zaman içinde yolculuklarla geçti. Arkeolog olmak için İsviçre’ye gidip, bolca pasta fırınlarında çalışıp, sonrasında tiyatrocu olmak için İstanbul’a döndüm. İstanbul beni tiyatrocu yapmak için bir sene uğraştıysa da, Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü, üç sene kendine konuk etti beni. Sonra güzel sanatların grafik bölümünü bitirip grafik
tasarımcısı olmamak için direnip grafik sanatçısı olmaya çalıştım. Selim İleri’nin yönetimindeki Argos Dergisi’nde bir dönem yazı işleri müdürlüğü, biraz da sanat yönetmenliği yaptım. Yazmayı da seviyordum, çizmeyi de... Yaşamıma ikinci kez giren tarih ve geçmişin günümüzdeki kalıntıları ile yeni bir alan yarattım kendime. Antika ve eski eşyalarda yaşanmışlığın tadına vardım. Eski değerli kağıtlara, sonra tüm kağıtlara, kapılara, dolap kapaklarına başka bir gözle bakmaya başladım. Tüm bu zamanlarda resim
yapıyordum. Hâlâ aynı düşüncelerle Hollanda’da resim yapmayı sürdürüyorum.” (Kendi kaleminden.)


*** SUADİYE ALFA ROMEO Mağazası

BİRART Projesi’nin ikinci sergisi, Birmot Suadiye Alfa Romeo Mağazası’nda başlıyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki yaratıcı beyinlere eserlerini sergileme olanağı sunan projenin ikinci
sergisinde; fakültenin Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin eserleri Birmot Suadiye Alfa Romeo Mağazası’nda sergileniyor. 9 öğrencinin fotoğraf işlerinin yer aldığı sergi, 31 Ekim-30 Kasım 2001 tarihleri arasında gezilebiliyor. 

Öğrencilere henüz öğrenim aşamasında sergi tecrübesini yaşatan proje kapsamındaki Birmot Ortaköy Alfa Romeo Mağazası “Daireler ve Kahve Lekeleri” başlıklı ahşap üzerine resimler sergisi, ziyaretçi kabul etmeyi sürdürüyor. 
 


Bilgi için

Muazzez Bodur
BİRMOT Halkla İlişkiler ve Reklam Yöneticisi
Tel: 216 - 587 98 23


Yorum Ekle Yorumları Listele
93. Sayı önceki yazı 93. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye