| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 27.12.2001 - netyorum.com / Sayı: 98

Pi ARTWORKS
"KARMA KAĞIT İŞLER" SERGİSİ
 

Tarih: 12 Aralık 2001 - 13 Ocak 2002
Saat: 10:00 - 19:30

Pi Artworks
Ortaköy - İstanbul

Tel: 213 - 2366853

12 Aralık 2001 tarihinde Pi Artworks Çağdaş Sanatlar Merkezi' nde başlayan "Karma Kağıt İşler" sergisinde farklı kuşak ve kültürlerde yetişen ve birbirinden özgün işler üreten 7 sanatçının eserleri sergileniyor. 

Pi Artworks, Amsterdam, Sliven, Illinois, İstanbul ve İzmir' de sanat yaşamlarını sürdürmekte olan sanatçıları biraraya getiriyor. 
Arhan Günermengi, Burak Türkyılmaz, Emel Akın, Ilgım Veryeri, Işık Tüzüner, Serkan Adın ve Yordan Parushev’in yapıtlarını izleyeceğimiz sergi, 12 Aralık 2001 - 12 Ocak 2002 tarihleri arasında, Pazar ve Pazartesi günleri haricinde her gün 10.00 - 19.30 saatleri arasında Pi Artworks' ün Ortaköy' deki yerinde gezilebilecek. (0212.236.68.53)

1974 yılında İstanbul D.G.S.A. Resim Bölümü’ nden mezun olan Arhan Günermengi, o tarihlerde gittiği Hollanda, Amsterdam’da halen çalışmalarını sürdürmektedir. Amsterdam çağdaş sanat ortamında saygın bir yer edinen Günermengi, sanayi ve fabrikalaşmaya karşı duyduğu tepkiyi işlerine yansıtıyor.

1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi' nden mezun grafik kökenli sanatçımız Burak Türkyılmaz ise, üç boyutlu "amorf" objelerini sergileyecek. Herhangi bir şekli olmadığından "amorf" olarak nitelendirdiği objelerinin oluşum süreçleri içinde çok değişim gösterdiklerini belirten Türkyılmaz, işlerini : "Esinlendiğim herhangi bir tema, herhangi bir akım, belirlediğim herhangi bir malzeme veya herhangi bir boyutun bulunmadığı bu amorf objeler kesinlikle bir tepki. İsmini koyamadığım, koymadığım, bilmediğim yüzlerce şeye tepki." diyerek tanımlıyor.

Emel Akın'ın, 1996 - 2001 yılları arasında ürettiği "Anne - Çocuk" çalışmalarının en çok göze çarpan yanı, büyük boyutlardaki tuvallerin her yerini kaplayan, deformasyona uğramış bedenleriyle çocuklarını kucaklayan ya da kovalayan "Anne" figürleridir.

"Kutsal ve yüce annelik duygusunun aynı anda ne beklenmedik ve istenilmeyebilir" olduğunu ve "sevginin bazen nefes almamızı zorlaştırdığını" anlatmaya çalışan Akın, Pi Artworks' teki "Karma Kağıt İşler" sergisinde izleyiciye sunulan kolajlarında da aynı yapıyı görüyoruz. Fonda gözüken değişik manzaraların göze çarptığı bu yapıtlarda, "Anne - Çocuk" ikililerinin çoğu zaman çıplak ve hatta bazen Rönesans resmine gönderme yapacak şekilde figüratif bir kompozisyon oluşturdukları görülüyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü ve California State University Özgünbaskı ve Resim Master Programları' ndan mezun olan Ilgım Veryeri, "soyutlama iç tepilerinin güdümünde" yarattığı gravürleriyle Pi Artworks "Karma Kağıt İşler" sergisinde.

İnsanın, doğaya karşı olan tavrını sorguladığı güçlü kompozisyonlarında, yarattığı yeni doğa formlarıyla, onun sürekliliğini ve insanın ona karşı sergilediği "tuhaf" davranışları vurguluyor. Doğaya egemen olmaya çalışan insanı, yarattığı bu formlara ters düşecek "yazı-çizik ve taramalar"la belirtiyor.

Birçok Ulusal Jürili Sergi'ye katılan ve ödülleri bulunan Veryeri, katmanlar ve ışık - gölge kontrastından yararlanarak tansiyon oluşturduğu yapıtlarıyla, ruhunuzu düşsel ve soyut bir doğa gezisine çıkartıyor.

1975 yılında D.G.S.A. Yüksek Heykel Bölümü’ nü bitiren Işık Tüzüner, Hollanda’ ya gidip, orada Rietfeld Akademisi’ nde Heykel eğitimi görmüş.  Halen Rietfeld Akademisi’ nde öğretim görevlisi olarak çalışan Tüzüner’ in neredeyse “campt” olarak adlandırabileceğimiz heykellerini, karton ve hediye kağıtlarını bir çeşit dönüşümden geçirerek yaratıyor ve bu yapıtlarını “Post Art” olarak adlandırıyor. 

Pozitif enerji saçan eserlerinde, daha çok, “zevk, keyif, neşe, aydınlık” vb. konuları işleyen Tüzüner, uzay zamanda yarattığı bu yapıtları canlı renkler ve akıcı fırça hareketleriyle destekliyor. Halkla ve sanat dünyasıyla arasındaki etkileşimi, üzerlerindeki şehir yoğunluğunu ve stresi sıyırıp, onları adeta bir keyif dünyasına çekerek sağlayan Tüzüner' in, bu sergide suluboya işleri bulunuyor.

Halen 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Master Programı' nda öğrenimi sürdüren Serkan Adın, "Yüksek Baskıresim" teknikleriyle ürettiği figüratif eserlerinde, kimi zaman bastırılmış, kimi zamansa ön plana çıkarılmış erotizmin kollarındaki "Asyalı Kız"larıyla yeni bir soluk getiriyor.

Kendini sürekli yenileme ve geliştirme çabası içinde olan Adın, "klasik ve doğal" olan baskıresim tekniklerine yaptığı bilgisayar destekli müdahale ve yarattığı yüzey parçalanmasıyla, yapıtlarında gizemli ve davetkar bir atmosfer yaratmayı başarıyor.

Haziran ayında düzenlenen Balkan Art İstanbul 2001 sergisinden akrilik işleriyle tanıdığımız Yordan Parushev'in, bu sergide kolajları bulunuyor.

Bulgaristan Veliko Tornovo Üniversitesi' nde eğitim gören sanatçı, halen aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
Tam olarak seçilemeyen bedenleri, her bakışta farklı isim ve anlamlar yakıştırabilceğimiz fantastik figürleriyle Parushev, kendine özgü düş mü gerçek mi olduğu ayırtedilemeyen dünyasını izleyiciye sunuyor.

Enerjiyle dolup taşan, soluk renklerin hakimiyetindeki eserler, fantastik öğelerin büyük ve güçlü kanatlarının eşliğinde bilmecemsi bir ortam yaratıyor.
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
98. Sayı önceki yazı 98. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye