| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 31.01.2002 - netyorum.com / Sayı: 102

BELÇİKA'DAN BİR ÖZGÜN BASKIRESİM SANATÇISI :
MARTIN R. BAEYENS

Tarih: 6-26 Şubat 2002

Yer: Karşı Sanat Çalışmaları

İstiklal Caddesi Elhamra Pasajı
No: 258/203 80050
Beyoğlu - İSTANBUL
Tel: (212) 245 46 57
(212) 245 15 08
Faks: (212) 245 37 00
info@karsi.com

Belçika’nın tanınmış özgün baskı sanatçısı ve tasarımcısı Martin R. Baeyens’in serigrafi baskıları, 6-26 Şubat 2002 tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmaları’nda sergilenecek.

1943 yılında doğan ve yaklaşık 33 yıldır Belçika Gent Royal Güzel Sanatlar Akademisi’nde görev yapmakta olan Profesör Martin R. Baeyens, çağrıldığı Teksas, Barselona, Lizbon, Krakow ve Limeick gibi kentlerdeki akademilerde de dersler verip atelye çalışmaları yaptı. Baeyens’in İstanbul’daki sergisinde ağırlıklı olarak doğa konulu exlibris ve serigrafi baskıları izlenebilecek. Uluslararası yarışmalarda yetmişe yakın ödül alan, bir o kadar da kişisel sergi açan Martin R. Baeyens’in çeşitli yılları kapsayan 400’ü aşkın exlibris çalışmasından 117’si ve 37 adet serigrafi baskısı bu sergide yer alacak. Sergi süresince atelye çalışmaları da yapacak olan sanatçı, deneyimlerini sanata ve serigrafi baskıya ilgi duyanlarla paylaşacak.

Martin R. Baeyens’in yapıtlarına bakıldığında doğa ile teknoloji arasındaki dengeleri derinlemesine araştırdığı ve özellikle çok renkli manzaralar ve yaprak dokuları içinde elektronik devrelerin zıtlığından yararlandığı, bununla da zengin içerikli, etkili perspektifler yarattığı görülür. Doğa görünümleri üzerinde yer alan bazı harita parçalarının, renk bantlarının, geometrik biçimlerin ve tipografik öğelerin imgesel çağrışımları dikkat çekicidir.

Türkiye’de de giderek yaygınlaşmaya, sevilmeye başlayan exlibrisler, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları, üzerinde isimlerinin ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalardır. Exlibris, sözcük olarak “...’nın kütüphanesinden”, “....’nın kitaplığından” anlamına gelir. Bir ihtiyaç grafiği olarak doğmasına karşın estetik kaygılarla yapılan bu özgün yapıtlar, sanatı insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirip onun büyüleyici sıcaklığına çekerler. İzleyeni farklı düşüncelere yönelten exlibrisler genellikle kitapların boyutuna bağlı kalınarak hazırlanıp gravür, taş baskı, linolium baskı, serigrafi, fotoğraf gibi değişik baskı teknikleriyle çoğaltılmaktadır. Sanatçısı tarafından mutlaka imzalanmış ve numaralandırılmış olan bu küçük boyutlu baskılar kitapların iç kapağına yapıştırılarak işlevini yerine getirmenin yanında sanatseverler tarafından da ilgiyle toplanmaktadır.

Sergi kapsamında sanatçı ile yapılacak bir haftalık atölye çalışmasının yanı sıra 9 Şubat 2002 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Hasip Pektaş’ın konuşmacı olarak katılacağı exlibris konulu bir de söyleşi düzenlenecek.

Ayrıntılı bilgiyi 'ndan edinebilirsiniz.


Yorum Ekle Yorumları Listele
102. Sayı önceki yazı 102. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye