| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 21.03.2002 - netyorum.com / Sayı: 106

6. ULUSLARARASI ÇEVRE FİLMLERİ FESTİVALİ


TÜRSAK Vakfı, birincisini 05 – 10 Haziran 1997 yılında Bodrum’da düzenlediği ve her yıl 05 Haziran’ın “Dünya Çevre Günü” olması sebebiyle Haziran ayında geleneksel olarak gerçekleştirdiği “Uluslararası Çevre Filmleri Festivali”nin altıncısını bu yıl 01 – 06 Haziran 2002 tarihinde gerçekleştirecektir.

Türkiye’nin ilk tematik festivali olma özelliğini taşıyan ve bugüne kadar, uzun metraj ve belgesel olarak yaklaşık 400 filmi ücretsiz olarak izleyiciyle buluşturan “Uluslararası Çevre Filmleri Festivali”nin beşincisi bilindiği gibi 08 – 15 Haziran 2001 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmişti.

TÜRSAK Vakfı, bu yıl 01 – 06 Haziran 2002 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Festivali, etkinliğin yöreye kazandırdığı kültürel boyutun sürekliliğini korumak ve Bodrum halkı ile ilçedeki sivil toplum örgütlerinden gelen yoğun taleplere cevap verebilmek amacıyla aynı zamanda Bodrum’da da yapılması kararını almıştır.

Bu düşünceyle altıncısı, İstanbul ve Bodrum’da gerçekleştirilecek olan ve her yıl olduğu gibi bu yılda WWF Türkiye-Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin danışmanlığında düzenlenecek olan Festivalin ana teması, Birleşmiş Milletlerin bu yıl “çevre” konusunda belirlediği temaya paralel olarak “Dağlar ve Ekoturizm” olarak belirlenmiştir.

Festivalde yer alacak olan “Dağlar ve Ekoturizm” konulu uzun metraj ve belgesel film gösterimlerinin yanı sıra, Festivalin üretime yönelik bölümünü oluşturan ve her yıl geleneksel olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliği ile yürütülen “Halikarnas Balıkçısı Kısa Film Maratonu”nda yine İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin işbirliğiyle ve “Doğal Çevre İle İletişim” ana başlığında altıncı kez düzenlenmesi planlanmıştır. Ayrıca bu yıl ilk kez “Dağlar ve Dağ İnsanları” konulu Fotoğraf Yarışması da yapılacaktır.

Festivalin Paralel Etkinlikler bölümünde, “Ekoturizm Nedir? Ne Değildir?” Paneli; Türkiye’de ekoturizmin geliştirilebilmesi için climbing, rafting, tracking, vb. gibi alternatif sporların tanıtımlarının gerçekleştirileceği mini bir fuar; Jack Ives’in 15 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında Tokyo’da düzenlediği “Dağ Fotoğrafları” sergisi; ünlü bir dağcımızın Festival için etkinlik öncesinde bir dağa tırmanışı ve “Dağlar ve Ekoturizm” konulu dia gösterileri de Festival kapsamında yapılacaktır.

TURSAK Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı
Tel: 0212 244 52 51 / 251 67 70 / 251 84 81
Fax: 0212 292 03 37
e-posta: tursak@superonline.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
106. Sayı önceki yazı 106. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye