| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 11.04.2002 - netyorum.com / Sayı: 107

NEŞ'E ERDOK - YİRMİBİRİNCİ KİŞİSEL SERGİ


1 - 26 Nisan 2002

KARŞI Sanat Çalışmaları
İstiklal Cad. Elhamra Pasajı
258-203 Beyoğlu - İstanbul
212 - 245 46 57 / 245 15 08
info@karsi.com 

Karşı Sanat Çalışmaları baharı figüratif Türk resminin önde gelen isimlerinden Neş’e Erdok’un yirmibirinci kişisel sergisi ile karşılıyor.

Yaşamın “sıradan” olarak adlandırılabilecek detaylarını kendi dünyasına aktarıp imgelemi ve kendine özgü tarzıyla bunları tuval sathında paylaşımlı bir süreç dahilinde yeniden yorumlayan Erdok’un son yapıtları için Mehmet Ergüven şu sözleri söylüyor.

“...Neş’e Erdok’un resmine talip olduğu sahneler, nasılsa yer bulduğu kompartımanda devamlı dışarıya bakan bir yolcunun seyir defterini çağrıştırır; ama söz konusu bakışa alabildiğine ürkek ve kırılgan bir ruh hali eşlik etmektedir hep. Öte yandan, sanatçının kendi içinde çıktığı yolculuğun öbür yüzü olarak dışarısı, silikleştiği ölçüde yaşantı içeriğinin hassas kırılma noktalarına teğet geçip, gitgide daha belirgin bir şekle bürünen görünümler manzumesidir burada. Ancak dış dünyadaki karşılığı ile rahatça işbirliğine giren bu şeklin şart koştuğu figüratif dil, bir başka deyişle temsil iradesinin tamamen figüre bağımlı olması Erdok’ta düz ayak bir yol izlemez... Erdok’un öngördüğü figür anlayışı, öncelikle uzlaşılmış göstergenin uzantısındaki zorunlu temsil aracı olarak karşımıza çıksa da, figürün aracılık ettiği şey görünen değil, tahayyül edilenin sentaksla flört etmeye aday kurgusudur aslında. Dolayısıyla bu resmi kışkırtıcı bir uyumda düzenleyen gerilim, gerçekte resmetme sırasında oluşan koşulları özgür bırakma yolundaki gizli eğilim ile bunu yalanlamayı üstlenmiş form disiplini arasında cereyan eden verimli sürtüşmede fiilen tuvale yansır daima... Her resmin özü gereği görünene dair bir ilk-yorum olması Erdok’ta o denli sıkı-bütün’e dönüşür ki, sonunda parçalara ayrılmak zorunda kaldığı noktada, bunları toplamak izleyici için kaçınılmaz bir hal alır. Bu bütün’de yarılıp unufak olmuş olanın yol açtığı çatlaklar ise izleyiciye verdiği sonsuz sayıdaki ipucuyla mükemmel bir yorumobur’un kılcal ağıdır. Ne var ki, bu ağa dolanmayı göze alanlar için Erdok’un resmini görmeye çalışmak sadece keyifli bir sınav değil, başlı başına görsel bir şölendir.”

Yurtiçi ve yurtdışında yirminin üzerinde kişisel sergi açmış, yüzyirminin üzerinde karma sergiye katılmış ve pek çok ödül almış olan Neş’e Erdok, halen Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Sergideki Erdok’un yirmiyi aşkın yeni tablosu ve çok sayıda deseni yer alacak. Ayrıca sergi için Mehmet Ergüven’in de bir yazı yazdığı 32 sayfalık renkli bir katalog hazırlandı.


 


Yorum Ekle Yorumları Listele
107. Sayı önceki yazı 107. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye