| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 02.05.2002 - netyorum.com / Sayı: 108

PANKART - 1970'LERİN GÖRSEL MİRASI


1 Mayıs - 1 Haziran 2002

KARŞI Sanat Çalışmaları
İstiklal Cad. Elhamra Pasajı
258-203 Beyoğlu - İstanbul
212 - 245 46 57 / 245 15 08
info@karsi.com 

 

Karşı Sanat Çalışmaları 1 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında “Pankart” adlı sergi ile Türkiye resminin yakın dönemine ışık tutmayı amaçlıyor.

Sergi Cumhuriyet tarihinin en çalkantılı dönemi olan 1970-80 arasındaki on yılı konu alıyor. Bu dönemin başını ve sonunu belirleyen iki askeri darbe etkisi nedeniyle, ülkemiz sanatçılarının “kendi ideolojisi” doğrultusunda dışarıda ve içeride yaşanan gerçekliğe dayanarak geliştirdikleri sanat dili sorgulanıyor.

Sergi yaşanan gerçekliğe toplumsal sorumlulukla yaklaşan, sanatında dile getirdiği söylemi davranış olarak da benimseyen sanatçıların o dönemde ürettikleri yapıtlarda bulmaya çalıştıkları “ortak dil” arayışının tarihsel sürecini gözler önüne seriyor. Bu anlamıyla sadece sanatsal değil aynı zamanda sosyolojik bir bakış açısı da sunan “Pankart ‘78” içinde bulunduğumuz post modern çağ ve yeni bir ideoloji olarak görülen “popülerizm” ile 1970-80 dönemindeki düşünce ve yaşam biçimi arasında bir karşılaştırma fırsatı yaratıyor.

’78 kuşağına ve faaliyetlerine yöneltilen bu görsel bakışın ilk çalışması olarak hazırlanan sergi ve diğer etkinlikler sanat ve siyaset ilişkisinin Türkiye özelinde dünden bugüne gelişimini konu alıyor.

Sergide sanatçıların tuval, vinyet, grafik tasarım, yerleştirme çalışmaları izlenebilir.

Pankart sergisi aydın olarak sanatçı sorumluluğu, toplumun bireyselleşme süreci, sanatta eleştiri, sanatta ütopya, sanatta hakikat sorunu ve mücadele biçimi olarak sanat tanımlaması konularında düzenlenecek çeşitli söyleşi ve seminerlerle bir dizi soruya yanıt bulmayı hedefliyor.

Sergi için hazırlanacak kapsamlı katalog da yer alacak olan yazılar ve görseller ile geleceğe bir bu döneme ait görsel belge olarak kalacak.
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
108. Sayı önceki yazı 108. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye