| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.06.2002 - netyorum.com / Sayı: 111

6. ULUSLARARASI ÇEVRE FİLMLERİ FESTİVALİ - DETAY BİLGİTURSAK Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı

Tel: 0212 244 52 51 / 251 67 70 / 251 84 81
Fax: 0212 292 03 37
e-posta: tursak@superonline.com

22/3/2002 tarihinde duyurusunu yaptığımız "6. Uluslararası Çevre Filmleri Festivali" başlıyor. Detayları ilgili adreste bulabilirsiniz. Sizlere bu sayfada festivalde yer alan eserlerden ve programlardan bazı bilgiler aktaracağız.
 


Açılış ve kapanış törenleri

6. Uluslararası Çevre Filmleri Festivali’nin açılış töreni, 5 Haziran 2002 Çarşamba akşamı Aya İrini’de gerçekleştirilecek.

Teknik sponsorluğunu MODÜL’ün, sunuşlarını ise değerli sinema oyuncusu Meltem Cumbul’un üstlendiği gecede, açılış filminin gösterimi öncesinde, T.C. Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 6 dansçısından oluşan topluluk, koreografisini Beyhan A. Murphy’nin, müziklerini ise Mercan Dede’nin yaptığı; “yozlaşan ve giderek doğal dengelerini yitiren bir dünyada varolabilmenin çözümlerinin ‘sevgi’ ve ‘birbirini anlamaya çalışma’ kavramlarında arayan ve kimi zaman bir ‘temas’ın kelimelerin tükendiği bir dünyanın anahtarı olabileceğini” dansla ifade eden “Temas” isimli eserden bir bölüm sunacak.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Okan Bayülgen’in sunuculuğunu üstleneceği “Kapanış Töreni” ise 13 Haziran 2002 Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak. Atlas Dergisi’nin festival için düzenleyeceği “Bambaşka bir Gezegen: Himalayalar” konulu dia gösterisinin ardından, Urart’ın ödül sponsorluğunu üstlendiği “En İyi Uzun Metraj” ve “En İyi Belgesel” filmlere ödülleri verilecektir. Festival, “En İyi Uzun Metraj Film Ödülü”nü alan filmin gösterimi ile son bulacaktır.


Ersin Alok: “Dağ ve Sanat” başlıklı fotoğraf sergisi

Festival ana temasına uygun olarak, Ersin Alok’un arşivinden derlenen fotoğrafların sergileneceği “Dağ ve Sanat” isimli sergi gerçekleştirilecek. Sergi, Garanti Bankası Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.


Atlas Dia Gösterisi

Dokuzuncu yaşını kutlayan aylık coğrafya ve keşif dergisi Atlas, festivalin kapanış gecesinde bir fotoğraf şöleni yaşatacak: “Bambaşka bir gezegen: Himalayalar”. “Dünya’nın Çatısı”ndan çekilen fotoğrafların yer aldığı film tadındaki bu görsel şölen, müzik eşliğinde sunulacak. Atlas, yaklaşık 120 fotoğrafla, 15 dakika sürecek bu gösteriyle davetlileri, soluk kesici bir dağ gezisine çıkaracak.


Filmlerden Kareler


Bir Kırlangıçla Da Bahar Gelir
One Swallow Brought Spring

 


Hayal Şehir
Ephemeral Town

 


Samsara
Samsara

 


Sanam
Sanam

 


Sihirli Parmaklar
Greenfingers

 


Sil Baştan
Mile Zero

 


DIONYSOS Ödülü

TÜRSAK Çevre filmleri festivali için yapılan ödül heykeli; serpantin kaya üzerinde yükselen, bronz kaya üzerinde yükselen, bronz sarmal film şeridi ile biçimlenir. Bronz film şeridinin başlangıcını Doğa Tanrısı Dionysos’un simgesi sarmaşık, antik çelenklerde sıkça yer alan Aphrodite’nin bitkisi, yaban mersin yaprakları ile gümüş kiraz yaprakları oluşturur. Bronz film şeridinin üzerini de Festivalin İstanbul’da yapılışını simgeleyecek şekilde Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Bozdoğan Kemeri gibi tarihi mekanlarla, İstanbul kentinin simgeleri olan çevre görüntülerinin kabartmaları süsler.


Yorum Ekle Yorumları Listele
111. Sayı önceki yazı 111. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye