| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 13.06.2002 - netyorum.com / Sayı: 112

SAYRA İNCE MURAN
RESİM SERGİSİ


6 - 28 Haziran 2002

Bilim Sanat Galerisi

Moda Caddesi
Atıfet Sokak No: 22 A
Kadıköy - İstanbul
Tel: 0216 347 44 43
Faks: 0216 414 02 06

http://www.yurtdunya.com
e-posta: yurtdunya@yurtdunya.com

Sayra İnce Muran 'ın Resim Sergisi Bilim Sanat Galerisi 'nde 6 - 28 Haziran 2002 tarihleri arasında görülebilir.

 

Sayra İnce Muran'ın resimleri, cesur kullanılan renkler ve antik çağ mekanlarında sembolik değerler taşıyan figürlerle fantastik bir yapı ortaya koyuyor. Resimlerde belirgin bir kırmızı egemenliği var. Önceki resimlerinde kendini diagonal olarak gösteren yapı, son dönem resimlerinde yer-gök, alt-üst düzlemsel ayrımında görünüyor. Muran, kırmızıyı daha iyi kullanabilmek için böyle bir yapı oluşturduğunu söylüyor.

"Ölümle yaşam arasında gidip gelmeleri" konu ettiği resimlerinde "insanların kendi kendilerine koydukları kuralları eleştiriyorum" diyor. Her resimde olaylar farklı katmanlarla gerçekleşiyor. Her katman, tabloyu oluşturan her boyut kurgulanmış olayların bir parçasını anlatıyor. Bedenlerin sınırlarını zorlayan ruhlar, romantik ve metafizik bir oluşumla görünürlük kazanıyor. Boyanın, renklerin kullanımında, biçimlenişte de romantik bir tavır ve hemen her resimde öyküsel bir anlatım var. Bu öyküsel biçimleme kendinde, insanın evrensel dramı sorgulayan ve görünürlük kazandıran bir sanatçı tavrını ortaya çıkarıyor.

Kentli insanın dramı yansıyor tuvale. İnsan kalabalığı, kalabalık içindeki yalnızlık, sokaklar, boş kalmış binalar, serüven, tek figürler, yaşanan günleri yansıtan bazı figür grupları, başka yaşamları -öteki-ni izlenceye tutanlar, umutlar, yokoluşlar, kendilerine çıkış yolu arayanlar, dinsel semboller.

Yrd. Doç Mukadder Çağlar

 

Geniş anlamda kainat bir devinim ve değişim içindedir. Hiçbir olgu bu sürecin dışında kalmaz. Zamanla çağlar, dinler, düşünceler, toplumlar, yönetim biçimleri, teknolojiler, üretim- tüketim ilişkileri, kültürler değişmiştir. Ancak süreç içinde olmakla beraber insanoğlunun yeryüzündeki serüveni her türlü ifadenin konusu olarak dominant kalmıştır. Bu bağlamda Sayra İnce Muran'ın resimsel dinamiğini insanın yazgısı olarak algılamak mümkündür. Manzara görünümündeki düzenlemeler dünya düzleminden alınmış kesitlerdir. Serüvenin yaşandığı büyük sahneye işaret etmesi nedeniyle önem sırası yeryüzü, gökyüzü şeklindedir. İnsanlar, olaylar, sahneler, mimari mekanlar, bulutlar, diğer unsurlar... Gökyüzü sınırsız bir kozmosa açılıyor olsa da resimsel espas üçüncü boyut kavramı üzerine kurulmaz. Nesneler yer yer alçak kabartma, yer yer silüet karakterleriyle espas içinde düzlemleşirler. Form, desen ve renk değerleri espas karakterle bütünleşir. Çok önemli bir unsur olmasın arağmen fon-figür ilişkisi bakımından insan küçük kurgulanmıştır sahneden sahneye değişken ve itibaridir. Oluşumda örneğin altın kesim gibi biçimsel bir endişe gözlenmez. Konuya işaret eden sahneler tekil bir mekan ve zaman dilimine işaret etmez. Fütürist resimde veya Marcell Duchamp'ın 1912'de boyamış olduğu "Merdivenden İnan Çıpla" figüründe olduğu gibi çoğul mekan ve zaman dilimlerine, teknik deyimiyle "zaman" yani "dördüncü boyuta" işaret eder. Gerçekçilik anlayışı daha önceki devirlerin optik gerçekçilik anlayışına dayanmaz. Dolayısıyla anlatım gerçeküstü ve kavramsaldır. İlk algıda "Fovist" sanılan ancak aslında komplimanter değerlerle kuırgulanan renk kanımca Sayra İnce Muran'ın resminde en büyük katkıyı yapan unsurdur. Belirleyici ve vurgundur. İlgiyi tembih edici ve coşkundur. Özgür ve özgündür. Özet ve sonuç olarak Sayra İnce Muran'ın resimsel dili düşünsel, eleştirel ve içgüdüseldir.

Yrd. Doç. Kadir Ata. 2002

Sayra İnce Muran

1965 İzmir'de doğdu.

1987 Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu.

1988 - 1997 Almanya / Köln'de serbest sanatçı olarak resim çalışmalarını sürdürdü.

1997 yılından bu yana İzmir'de çalışmalarını sürdürmektedir.

Sergiler

1987 İzmir, Turgut Pura Vakfı Sanat Galerisi, Kişisel Sergi

1989 Genç Yetenekler Sergisi, İstanbul

1993 Devlet Resim ve Heykel Sergisi

1994 Devlet Resim ve Heykel Sergisi

1994 Devlet Resim ve Heykel Sergisi

1995 İzmir, Çetin Emeç Sanat Galerisi, Karma Sergi / "Uğur Mumcu'ya Saygı" Plastik Sanatlar Sergisi

1997 7. İstanbul Sanat Fuarı, Bilim Sanat Galerisi, Karma Sergi

1999 İstanbul, Atatürk Kültür Merkezi, Karma Sergi / "2000'e Doğru Gençler Resim ve Heykel Sergisi" / Bilim Sanat Galerisi Organizasyonu

2000 İstanbul, Pam Sanat Galerisi, Karma Sergi


 


Yorum Ekle Yorumları Listele
112. Sayı önceki yazı 112. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye