| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 20.06.2002 - netyorum.com / Sayı: 113

"GRISAILLE" - FRANÇOIS DAIREAUX
 

14 Haziran - 13 Temmuz 2002

KARŞI Sanat Çalışmaları
İstiklal Cad. Elhamra Pasajı
258-203 Beyoğlu - İstanbul
212 - 245 46 57 / 245 15 08
info@karsi.com 

Karşı Sanat Çalışmaları yaz dönemine çağdaş Fransız sanatçı François Daireaux’nun “Grisaille” sergisi ile başlıyor. Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen sergi 14 Haziran-13 Temmuz 2002 tarihleri arasında izleyicilere açık olacak.

1966’da Boulogne’de doğan sanatçı Paris’teki Dekoratif Sanatlar Okulu’nu bitirdikten sonra beş yıl kadar Fas’ta yaşamış ve ilk çalışmaları ile ilk sergilerini burada gerçekleştirmiş. Sanatçının ilk yapıtlarından itibaren görülen özgünlüğü bir anlamda Fas’taki bu izole hayatına bağlıyor Jean-Marc Huitorel 1998 tarihli yazısında.

Daireaux’nun mekânsallık, kasıtlı denge yitimi, muğlaklık ve güç ilişkileri ile beslenen komplike yapıtları, sanatçının kişisel evrimini, zihninden uzaklaştırdığı kuşkularınının meşruiyet kazanmış halini, içsel uzlaşmazlıklarından çıkardığı önermeleri yansıtan kırılgan ve hassas çok sayıda parçadan oluşuyor genellikle. Çok parçalı heykel-enstalasyonlarını çoğu zaman geniş bir mekâna yayan Daireaux sürekli olarak farklı malzemeler arayışında olmakla birlikte, bir yandan da kendini demateryalizasyon eğiliminde gördüğünü söylüyor. Kullandığı malzemelerin organik yapısını örten sanatçının bu sergideki baskıların ilk olarak birlikte sergilendiği enstalasyon hakkındaki düşüncesi ise şöyle: “Enstalasyonda yer alan yeniden biçimlendirilmiş ve silikon enjekte edilmiş yapışkanlı maddeleri örten beyaz ince bir litofon (resim tuvallerinin hazırlanmasında kullanılan boya) tabaka bu yapışkan malzemelerin gerçek rengini saklıyor. Bu, rengin silinmesi ve görülecek olana dair beklenti arasında oynanan ikili bir oyun olarak düşünülebilir. Gizleme ve gizemi kaldırma arasında bir salınım. Sürekli değişim içinde olan bir dünyaya duyulan kuşkuyu besleyen bir kavram.” Dolayısıyla Daireaux bir yandan organik yapının rahatsız ediciliğini örterken diğer yandan da bunu görme isteği uyandırarak yeni bir süreci –merak etmeyi– başlatıyor.

“Grisaille” ile Daireaux’nun heykelsi figürlerini kağıt üzerine bastırarak kırılgan ve her tür riske açık çalışmalarını ölümsüzleştirdiği de söylenebilir. 1998 tarihli enstalasyonunda kullandığı elemanların her birini yeniden kullanarak heykelin artık desene ve form motifine dönüştüğü bir seri-koleksiyon yaratıyor sanatçı. Böylece yönteminin bütününde benimsediğini belirttiği yeniden dönüştürme, değiştirme, uyarlama, ayırma ve düzenleme yaklaşımı paralelinde enstalasyonunu yeniden dönüştürerek heykel ve resim arasında gidip gelen engeli sorguluyor. Bu seri-koleksiyon ile Daireaux izleyiciyi sergi mekânındaki çalışmalarının sürekliliği ile o auranın içine alıyor. Bu sergi, sanatçının heykellerinden yola çıkarak bir resim çalışmasına yönelmesine benzese de bunu resim çalışmasının süslerini grisaille’ın içine katmadan yaptığını belirtmek gerekiyor. Ve içeriklerinin yanı sıra sergilenişleri itibariyle de Daireaux’nun bu çalışmasının önceki bazı çalışmaları gibi resmi çağrıştıran enstalasyonlar olduğunu da söyleyebiliriz.

Sergide Epson 9500 ile mürekkep püskürterek siyah-beyaz asitsiz Arche kâğıt üzerine basılmış 100’ün üzerinde baskı bulunuyor. Fransızca olarak hazırlanan 42 sayfalık renkli katalogda sanatçının 1996 ile 2002 yılları arasında yaptığı çalışmalar ve Célia Charvet’in bir yazısı bulunuyor.

Sergi açılışında Sabine Jamet’nin koreografisiyle gerçekleştirilecek olan TRA gösterisi de izlenebilir. Dansçılar: Su Mihladiz ve Ömer Uysal.


Yorum Ekle Yorumları Listele
113. Sayı önceki yazı 113. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye