| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 12.09.2002 - netyorum.com / Sayı: 116

GÜLSÜN ORHON -
"BEDENLER ve ODALAR" SERGİSİ

2 - 28 Eylül 2002

KARŞI Sanat Çalışmaları
İstiklal Cad. Elhamra Pasajı
258/203 Beyoğlu - İstanbul
212 - 245 46 57 / 245 15 08
info@karsi.com 

Karşı Sanat Çalışmaları'nda 2-28 Eylül 2002 tarihleri arasında Gülsün Orhon'un "Bedenler ve Odalar" başlıklı sergisi yer alacaktır.

Orhon'un, 1994 yılında Kadın Eserleri Kütüphanesi'nde Virginia Woolf'a Saygı kapsamında gerçekleştirmiş olduğu "Kendine Ait Bir Oda" adlı çalışmayı referans olarak alan sergi, sanatçının son on yıl içindeki çalışmalarından da kesitler sunuyor.

Kadınların bile günlük pratiğinde yer alan erkek egemen düşünce sistemlerinin eleştirisini yapan Gülsün Orhon serginin gerçekleşme amacını şu sözlerle açıklıyor:

"Feminist hareket her kadının bir alan, bir kimlik kazanarak bir birey olmasını, bedeninin kendine ait, kendi denetiminde olmasını, ekonomik güç elde ederek bağımsızlaşmasını öneriyordu. Günümüz beden anlayışında ise kadınların yanı sıra ırkına, cinsine bakmadan tüm insanlara yaşlanmayı reddetmek empoze ediliyor ve yaşlanma kültürel olarak yapılandırılmış bir hastalık olarak görülüyor.

Orta yaşlardan yaşlılığa doğru adım atarken bedenimizi heykelleştirmek istiyoruz. İIdeal vücut ölçüleri"ne ulaşmak için bedenimizin sınırlarını zorlayan sporlar yapıyoruz. Kozmetikler, bedenimizin kesilip biçilerek yeniden şekillendirilmesi, ekranlardan 'insan ırkının yaşlanmasını durdurabiliriz' mesajları ve hatta klonlamaya kadar uzanan tüm bu gelişmeler yaşlanmanın kültürel olarak yapılandırılmış bir hastalık olduğu izlenimini veriyor. 'Farkındalık', belki de tehlikeli bir yapılanma içine girecek gibi gözüken bu oluşumu yeni bir yöne götürebilir mi?"

Sergide sanatçının 1995 yılında gerçekleştirdiği "38-40 Beden Etekler (I)" adlı çalışmanın ikinci serisini oluşturan elekli telden yapılmış dokuz etek, 1994 tarihli "Kendine Ait Bir Oda-Virginia Woolf'a Saygı" adlı yerleştirmesi, "Paralel Odalar" adlı bir yerleştirme ve "38-40" adlı video çalışması yer alıyor.

Gülsün Orhon'un çalışmalarında mekâna özgü yerleştirmeler önemli bir yer tutuyor. Sergideki dia gösterisinde sanatçının önceki uygulama ve yerleştirmelerinde bunu görmek mümkün. Sanatçı "Bedenler ve Odalar"da yer alan "Paralel Odalar" projesi ile de bunu hedefliyor ve amacını "Odaların sayılarını çoğaltırken odaların mimari ile birlikte algılanmasın tasarladım. Beton duvarlarla metal duvarlar arasında, izleyicinin sıkışmışlık duygusunu bedeniyle algılamasını istedim" şeklinde açıklıyor.

"Bedenler ve Odalar" 28 Eylül'e kadar Karşı Sanat Çalışmaları'nda…


 

 

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
116. Sayı önceki yazı 116. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye