| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.02.2003 - netyorum.com / Sayı: 121

5. ULUSLARARASI
SİNEMA ve TARİH  BULUŞMASI
"Dinlerarası Diyalog ve Aydınlanma"

 

“5. Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşması”, Ülkemizde sinema sanatını ve kültürünü yaygınlaştırmayı; sinemanın toplumun kültürel kimliğinin zenginleşmesi ve demokratik-barışçıl bir felsefenin yaygınlaştırılması yolunda kullanımını teşvik etmeyi hedefleyen TÜRSAK Vakfı, geleneksel olarak her yıl düzenlenen ve bu yıl ana teması "Dinlerarası Diyalog" olarak belirlenen ve uluslararası alanda önemli bir yere sahip olan"Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşması"nın beşincisini 13-19 Aralık 2002 tarihinde İstanbul'da METRO Group Türkiye'nin Kurumsal Sponsorluğunda ve T.C. Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla gerçekleştiriyor.

İlki 1998 yılında "Kurtuluştan Cumhuriyete"; ikincisi 1999 yılında "Osmanlılar"; üçüncüsü 2000 yılında "Tarih Boyunca Göçler"; dördüncüsü ise 2001 yılında "Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları" ana temalarıyla geleneksel olarak düzenlenen ve her yıl seçilen ana tema çerçevesinde düzenlenen söyleşi, panel ve sergilerin yanı sıra 100'ün üzerinde filmin gösterildiği Festival, bu yıl objektifini "Dinlerarası Diyalog ve Aydınlanma"ya çevirmiştir. Üç semavi dinin dayandığı "tasavvuf felsefesinin hoşgörülü dünyasına" kapılarını açan Festivalde "Aydınlanma" ve "İnsan Hakları"na da özel bölümler ayrılmıştır.

FESTİVAL TARİHLERİ ve PROGRAM

Bu yıl 13-19 Aralık 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Festivalde;

"Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması"
"Uluslararası Belgesel Film Yarışması"
"Dinlerarası Diyalog"
"Aydınlanma"
"İnsan Hakları"
"Ustaya Saygı : Alain Corneau "
"Bir Ülke Bir Sinema: Polonya"
"Bir Ülke Bir Yönetmen : İran / Mohsen Makhmalbaf

Sekiz bölüm başlığı altında yaklaşık 80 film gösterilecektir.

Festivalin "Uluslararası Uzun Metraj Film" ve "Uluslararası Belgesel Film" yarışmalarının jüri üyelerinin yanı sıra; festivale konuk olarak katılan oyuncu ve yönetmenlerle izleyicileri ve basın mensuplarını buluşturan söyleşiler, konuk sinemacıları, Türkiye'den sinema sanatçılarıyla yönetmenleri bir araya getiren akşam yemekleri ile konukların katılacağı İstanbul'un doğal ve tarihi mekanlarına geziler düzenlenecektir.

FESTİVAL AÇILIŞ ve KAPANIŞ GECELERİ

Festival açılış gecesi

Festival "Açılış Gecesi" 13 Aralık 2002 Cuma günü saat: 20.00'da İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacaktır.

Festivalin Açılış filmi olan "Amen"'in yönetmeni Costa-Gavras ve yapımcı eşi Michele Gavras ile "Dünyanın Tüm Sabahları" filminin dünyaca ünlü yönetmeni Fransız Alain Corneau ve oyuncu-yönetmen eşi Nadine Trintignant'ın; Festivalin "Uluslararası Uzun Metraj Film" ve "Uluslararası Belgesel Film" yarışmalarının jüri üyelerinin yanı sıra iki bine yakın sanat, politika ve iş dünyasından davetlinin katılacağı gecenin sunuşlarını değerli sinema ve tiyatro oyuncumuz Korhan Abay üstlenecek.

Gecede Modern Dans ve Bale Koreografı Beyhan Murphy'nin yönetiminde, üç semavi dine mensup (İsrail'den Emanuel Gat; İngiltere'den Michael Popper ve Türkiye'den Ejder Keskin) üç erkek dansçının sergileyecekleri dansların ardından; Fransız Yönetmen Alain Corneau ve Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya, Festivalin geleneksel ödülü olan ve URART'ın sponsor olarak gerçekleştirdiği "Işık Saçan Apollon Onur Ödülleri" verilecektir. Ayrıca Festival Açılış Filmi olan "Amen/Amin" filminin yönetmeni Costa-Gavras'a da TÜRSAK Vakfı "İnsan Hakları Ödülü" verecektir.

Ülkemizde 17 Ocak 2003 tarihinde gösterime girecek olan ve "Cannes 2002" açılış filmi olarak gösterildiğinde büyük sansasyon yaratan, Costa-Gavras'ın "Amen/Amin" filminin gösteriminin ardından gece son bulacak.

Festival kapanış gecesi

Festival "Kapanış Gecesi" 19 Aralık 2002 Cuma günü saat: 20.00'da İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak ve sunuşlarını değerli tiyatro oyuncuları Tilbe Saran ve Cüneyt Türel'in üstleneceği gecede "En İyi Uzun Metraj Film Ödülü - Işık Saçan Apollon", "Uzun Metraj Film Jüri Özel Ödülü", "En İyi Belgesel Film Ödülü", "Belgesel Film Jüri Özel Ödülü", "En İyi Uzun Metraj ve En İyi Belgesel Film SİYAD Ödülleri" olmak üzere toplam 6 dalda ödül verilecektir.

İlk epizodu "Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği" ile izlenme rekorları kıran ve pek çok ödül kazanan, Yeni Zelandalı Peter Jackson'un yönettiği, serinin ikinci filmi olan "Yüzüklerin Efendisi: İki Kule" filminin dünya ile aynı anda yapılacak olan Türkiye Galasının ardından gece ve Festival son bulacak.

FESTİVAL SİNEMA SALONLARI ve BİLET ÜCRETLERİ

Beyoğlu Beyoğlu, Levent Sinema TÜRSAK, Fransız Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi. Kültür Merkezlerinde yapılacak gösterimlerin ÜCRETSİZ olarak yapılacağı Festivalde, Beyoğlu Beyoğlu ve Levent Sinema TURSAK'da yapılacak gösterimlerin bilet ücretleri Tam: 2.000.000TL. Öğrenci: 1.000.000TL. olarak belirlenmiştir. Ayrıca "İnsan Hakları Haftası" kapsamında, Festivalin ilk günü olan 13 Aralık 2002 Cuma günü, Levent Sinema TÜRSAK'da tüm seanslar ücretsiz olarak yapılacak.

FESTİVAL AFİŞİ

Festivalin bu yılki afişi, yurtiçi ve yurtdışında pek çok başarılı sergi gerçekleştiren ve bir çok ödül kazanan, ülkemizin önde gelen Grafik Sanatçısı Bülent Erkmen imzalı. Özgün çalışmaları ve kendine has yaratıcı üslubu ile pek çok başarılı esere imza atan Erkmen, bilindiği gibi "3. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması" ve "Sinemanın Yüzüncü Yılı" afiş tasarımlarının da sahibi.FESTİVAL BÖLÜMLERİ

I- ULUSLARARASI FİLM YARIŞMALARI

a. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

Polonyalı yönetmen Jacek Bromski; Yazar ve "Uçurtmayı Vurmasınlar" filminin Senaristi Feride Çiçekoğlu; ABD'li oyuncu John Savage, Fransız oyuncu Alexia Stresi ve Fransız Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni Nils Tavernier'in Jüri Üyesi ve Tuna Erdem, Kutlukhan Kutlu, Aslı Selçuk'un da SİYAD Jüri Üyesi olacağı Festivalin bu bölümünde, her yıl olduğu gibi son üç yılda gerçekleştirilmiş 10 film, yarışma kapsamında izleyici ile buluşacak.

5. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması'nın "Uluslararası Uzun Metraj Yarışma Bölümü"nde bu yıl, ülkemiz basınında da yer alan Peter Mullan'ın yönetmenliğini yaptığı 2001 yılı İngiltere-İrlanda yapımı "The Magdalene Sisters / Magdelena Rahibeleri" filmi; 2002 Filistin-Hollanda ortak yapımı olan Hany Abu-Assad'ın yönettiği "Rana's Wedding / Rana'nın Düğünü", yine Moritanya yapımı Abderrahmane Sissako'nun "Heremekano" filmi, 5 ülkenin ortak yapımı olan Manoel de Oliveira'nın "Palavra e Utopie/Söz ve Ütopya" filmleri ilk kez İstanbullu sinemaseverlere sunulacak.

b. Uluslararası Belgesel Film Yarışması

Gazeteci-Program Yapımcısı Mithat Bereket, İtalyan Görüntü Yönetmeni Chicca Ungaro, İsrailli Akademisyen-Yönetmen Yael Katzir; Çek yönetmen Zdenek Tyc ve Romen oyuncu Anna Romantavska'nın Jüri Üyesi ve Esin Küçüktepepınar, Yeşim Tabak ve Deniz Yavuz'un da SİYAD Jüri Üyesi olacağı Festivalin bu bölümünde, 10 belgesel film yarışacak.

Fransız yönetmen Bertrand Tavernier'in 2001 yapımı "Histoire De Vies Brisees/Parçalanmış Hayatlar" filmi; Şilili diktatör Pinochet'nin İngiltere'de tutuklanışını konu olan 2001 yapımı Patricio Guzman'ın "Le Cas Pinochet/Pinochet Davası"; 2001 ABD yapımı Joel Katz'ın "Strange Fruit/Tuhaf Meyva"; Christopher McLeod'un 2001 ABD yapımı "In The Light Of Revarance/Saygının Işığında", Chantal Akerman'ın 2001 Fransa yapımı "Diğer Taraftan" filmi bu bölüm altında festival izleyicisi ile ilk kez buluşacak.

II- YARIŞMADIŞI FİLM GÖSTERİMLERİ

a. Dinlerarası Diyalog: İnsanoğlunun dünya üzerindeki varoluşu ile başlayan "inanç" olgusu, kimi zaman yaşamı anlamanın bir yolu kimi zaman yaşama son vermenin bir nedeni oldu. Bu nedenledir ki; Dünya Tarihi, Dinler Tarihi ile bağlantılı bir sürecin hikayesidir.

11 Eylül 2001 tarihinde Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen terör saldırısının ardından, gündeme gelen ve yeni dünya düzeninin, çağımızda nasıl şekilleneceğinin tehlikeli işaretlerini veren "din" olgusunu; insanlık ve barışa yöneltebilmek amacıyla Festival, objektifini "Dinlerarası Diyalog ve Aydınlanma"ya çevirmiştir. Bu açıdan pek çoğunda ünlü yönetmenlerin imzaları bulunan uzun metraj filmlerle birlikte, bu konuda yapılmış belgesel filmlerin de yer alacağı bir gösterim paketi oluşturulmuştur.

Bu bölümde, 17 Ocak 2003'de ülkemizde gösterime girecek olan ve yönetmeni Costa Gavras'ın da 13 - 14 Aralık 2002 tarihlerinde konuk olarak iki gün ülkemizde bulunacağı, 2002 Fransa yapımı "Amen/Amin" filmi, 2002 Fransa yapımı Yamina Benguigui'nin "Femmes d'Islam/İslam'ın Kadınları"; İsrail-Fransa ortak yapımı 2001 filmi olan Dover Kosashvili'nin "Mariage Tardif/Geç Evlilik"; filmleri "Dinlerarası Diyalog" bölüm başlığı altında yine ilk kez İstanbullu sinemaseverlere sunulacaktır.

b. Aydınlanma: Festivalin bu bölümünde, inançla aklın yollarını ayıran ve rasyonalizmi hayata geçiren "Aydınlanma" temasını beyazperdeye aktaran çarpıcı filmlerin gösterileceği bu bölümün öne çıkan yapımları arasında özellikle, Samira Makhmalbaf (İran), Claude Lelouch (Fransız), Yousseh Chahine (Mısır), Danis Tanovic, Idrissa Quedraogo, Ken Loach (Brintanya), Sean Penn (ABD), Shoei Imamura (Japonya), Alejandro Gonzalez Inarritu (Meksika), Amos Gitai (İsrail), Mira Nair (Hindistan) olmak üzere dünyaca tanınmış 11 yönetmenin imzasını taşıyan 2002 İngiltere-Fransa ortak yapımı "11' 09" 01 September 11 / 11 Eylül 11:09:01" filmi izleyiciye ilk kez Festival çerçevesinde sunulacaktır. Ayrıca Fransa 2002 yapımı Philippe Grandrieux'nun yönettiği "La Vie Nouvelle/ Yeni Bir Hayat", 2002 Almanya yapımı Matthias Keilich'in "Nicht Fisch, Nicht Fleisch/Ne İsa'ya Ne Musa'ya", 2001 ABD yapımı Jay Lee'nin "Noon Blue Apples/Öğlen Vakti Mavi Elmalar" ve İsrail 2001 yapımı Asaffa Peled, Arik Berstein, Ami Amişr, Nurit Kedar'ın birlikte yönettikleri "Hamuar/Toprak Ana" filmi öne çıkan yapımlar arasında yer alıyor.

c. Ustaya Saygı: "Alain Corneau": Bu yıl ustaya saygı bölümü, 1943 doğumlu Fransız yönetmen, aktör, yazar ve aynı zamanda bir Jazz Müzisyeni olan Alain Corneau'ya ayrılmıştır. Festivale eşi yönetmen Nadine Trintignant ile birlikte katılacak olan yönetmenin bu bölümde 'Nocturne Indien/Hindistan Nokturnü (1989)', 'Tous Les Matins Du Monde/Dünyanın Tüm Sabahları (1991)', 'Fort Saganne/Saganne Kalesi' nin de yer aldığı altı filmi gösterilecektir.

d. Bir Ülke Bir Yönetmen:"İran, Mohsen Makhmalbaf": Bu bölüm İran sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan, katıldığı tüm festivallerde büyük ilgi uyandıran ve filmleri ile İran'daki yaşamı ve İran insanını dünyaya anlatan Mohsen Makhmalbaf'a ayrıldı. Makhmalbaf'ın "Testing Democrasi/Demokrasiyi Sınamak", "The Actor/Oyuncu", "Marriage Of The Blessed/Kutsanmış Evlilik", "The Cyclist/Bisikletli", "The Door/Kapı", "The Peddeler/Seyyar Satıcı" ve "Images From The Ghajar Dynasty/Ghajar Hanedanından Görüntüler" olmak üzere toplam yedi filmi İstanbullu izleyicilerle buluşacak.

e. İnsan Hakları: Tarih boyunca, politize olmuş "din"in etkilerinin insanların kişisel ve toplumsal haklarında uğradıkları baskıları tema alan filmlerin yer alacağı bu bölümde yine, dünyanın pek çok ülkesinden usta yönetmenlerin imzalarını taşıyan belgesel ve uzun metraj filmler gösterilecektir. Yine bu bölümde 2002 İtalya-Afganistan ortak yapımı Alberto Vendemmiati ile Fabrizo Lazzaretti'nin birlikte yönettikleri "Afghanistan Year 1380 / Afganistan Yılı 1380"; 2001 Fransa yapımı olan Claude Lanzmann'ın yönettiği "Sobibor, October 14, 1943, 4 P.M./ Sobibor Kampı, 14 Ekim 1943, Saat 16:00"; 2001 İran yapımı Tahmineh Milani'nin "The Hidden Half/Saklı Gerçek"; 2001 Arjantin-ABD ortak yapımı Ton Vriens'in "To Live With Terror/Terörle Yaşamak"; 2000 Fransa yapımı Ilano Navaro'nun "They Came To Pick Me Up/Beni Almaya Geldiler" filmleri ilk kez izleyiciye gösterilecektir.

f. Bir Ülke Sineması: POLONYA: Festivalin bu bölümünde Polonya Sinemasının "İnsan Hakları" ve "Aydınlanma" temalı filmleri gösterilecektir. Bu bölümde Tomasz Wiszniewski'nin yönettiği aynı zamanda Uzun Metraj Yarışma filmi olan 2001 yapımı "Where Eskimos Live/Eskimoların Ülkesi"; Jerzy Antczak'ın "Quo Vadis/Nereye" ve "Chopin-Desire For Love/Aşka Arzu" filmleri ile Teresa Kotlarczyk'ın "The Primate/Kardinal" filmi gösterilecektir.

Hüseyin Namık Yıldırım
Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu

Tel: 0212 244 52 51 - 251 67 70 – 251 84 81
Fax: 0212 292 03 37
E-Mail: tursak@superonline.com 
E-Mail: hnyildirim1@hotmail.com 

http://www.tursak.com 

İzleyiciler Film Seanslarını http://www.beyazperde.com Sitesinden Öğrenebilirler.
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
121. Sayı önceki yazı 121. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye