| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 27.02.2003 - netyorum.com / Sayı: 123

SIR: "SES, ISI, RENK" - LOLITA ASİL

AKM
Taksim - İstanbul

25 Şubat - 29 Mart 2003

Tuvaldeki "SIR"

Günümüz soyut Türk Resmi'nin temsilcilerinden Lolita Asil, SIR: "Ses, Isı, Renk" isimli sergisi ile kariyerinde büyük bir sıçrama gerçekleştiriyor. Lolita Asil, giderek derinlik kazanan sanatının yanında cesur bir kimlik de ortaya koyuyor. Bu kimliğin en önemli işaretlerinden biri, sanatçının 2 bin renk tonu kullandığı, 10 metreye 3 metre boyutundaki tablosu.

Ressam Lolita Asil'in "Ses'in Dağılımı" adını verdiği 90 parçalık eserinin de yer alacağı 6. kişisel sergisi 25 Şubat - 29 Mart 2003 tarihlerinde AKM'de gezilebilecek. PiArtworks ile birlikte düzenlenen sergi, "ses"in renklerini gözler önüne seriyor.

Kariyerindeki ilk dönüm noktasını insan/evren arasındaki ilişkiyi keşfettiğinde yaşayan sanatçı yeni sergisinde insanın her tarafını saran "Ses"i keşfediyor ve herkesi bu keşfe ortak olmaya davet ediyor. Sergi bu özelliği ile resme ilgi duyanların yanı sıra müzikseverler için de heyecan verici.

Sanatçının sergisinde sanatseverleri muhteşem sürprizler bekliyor. 3mx10m boyutları ile Türkiye'de bugüne kadar yapılan en büyük ve en "renkli" tablo da AKM sergisinde sanatseverlerle buluşacak. Lolita Asil herkesi, sarı, turuncu, kırmızı, yeşil, mavi, eflatun ve mor renklerinin 2 bin tonunu taşıyan tabloda kendi rengini bulmaya çağırıyor.

Sergide sanatseverleri şaşırtacak diğer bir eser de 1m x 1m boyutlarında 7 parçadan oluşan "Varoluş" adlı tablolar. Lolita Asil, "Varoluş"u kemik dokusunun mikroskop altındaki enine kesidinin biçiminden hareketle yapmış. Tablolar; izleyenleri, sarıdan mora 7 renkteki geçişleriyle ve 3 boyutlu hissini veren özgün dokusuyla bitmeyen bir devinime çekiyor.

1964 İstanbul doğumlu olan Lolita Asil, M.S.Ü Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Adnan Çoker Atölyesi'nden mezun oldu. Sanatçı, yüksek lisansını M.S.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsünde Prof. Devrim Erbil ile yaptıktan sonra (1995) yine aynı fakültede " İnsan Bedeni ile Resim İlişkisi konusunda sanatta yeterlilik tezini tamamladı (2000). İlk kişisel sergisini 1993 yılında açan ressam bugüne kadar 5 kişisel sergi açtı, 21 karma sergiye katıldı.


Yorum Ekle Yorumları Listele
123. Sayı önceki yazı 123. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye