| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 20.03.2003 - netyorum.com / Sayı: 126

KİŞİSEL SERGİ - GAMZE OLGUN

Kazım Karabekir Kültür Merkezi

Kazım Karabekir Cad.
Cumhuriyet Apt. No: 4
Erenköy - İstanbul

14 - 31 Mart 2003

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Prof. Adnan Çoker Atölyesininden mezun olan Gamze Olgun, çeşitli karma sergilere katıldıktan sonra ilk kişisel sergisini, Kazım Karabekir Kültür Merkezi’nde açıyor.

Yağlıboya ve desen çalışmalarının sunulduğu bu sergisinde Gamze Olgun, Gümüşsuyu evlerinden yola çıkarak modern insanın şehir hayatındaki yalnızlığını ele almış.

Yaşam alanı olarak nispeten varlıklı insanların ikamet ettiği bu semtte, daha çok varoş semtlerdekileri andıran bakımsız ve terkedilmiş görünümlü bu yapılar, otellerin ve diğer lüks binaların arasında, farklı yaşam tarzlarının ve şehir içindeki paradoksal yaşamın bir aynası olarak sanatçı gözüyle kurulan bir paralellikle, dinamik bir şekilde resmedilmiş.

Terkedilmişlik duygusunu ele alan sanatçı, binaları yansıtırken aynı anda içinde yaşamak durumunda olan insanlarında yalnızlığına ve çaresizliğine göndermeler yapıyor.

Farklı uzamlara sahip binalar, güçlü bir kompozisyonla oluşturulan dinamizm ve melankoli yüklü resimler, her ne kadar binaları anlatsada anlatılanın aslında insan olduğu ve sanatçının iç dünyası ile, bu modern dünyada yaşayan insanların şehir hayatındaki yalnızlığı arasında kurulan empatik bağ, introspektif bir dışavurum olarak bizlere ulaşıyor.

Büyük şehirde zenginlik ve bolluk içinde arada kalmışlık; titrek sokak lambalarında hüzün ve melankoli; asimetrik yapılaşmadaki eziklik; elektrik telleri ve antenlerle hayata tutunan iletişimi kaybetmeme kaygısı; derdini sormasan ömür boyu susacakmış edasındaki yaşanmışlık; sade ama kararlı fırça darbeleri ile sanatçının iç dünyasından bize doğru, yaşama umutla bakan bir çocuğun saflığındaki renklerle, büyük şehir içindeki varlığını sürdürmeye devam ediyor. - Murat Çekem
 

 

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
126. Sayı önceki yazı 126. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye