| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 27.03.2003 - netyorum.com / Sayı: 127

KANADA FİLMLERİ HAFTASI

4-10 Nisan 2003

TÜRSAK VAKFI'nın işbirliği ile bol ödüllü KANADA filmleri İstanbul'da...

TÜRSAK Vakfı, 1995 yılında başlattığı ve geleneksel olarak sürdürdüğü ikili kültürel etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen ülke film haftalarına bir yenisini daha ekliyor.

Kanada Büyükelçiliği'nin işbirliği ve Büyükelçi Sayın Michael Leir'in değerli destekleri ile İstanbul'da 04-10 Nisan 2003 tarihleri arasında "Kanada Filmleri Haftası" düzenleniyor. Levent Kültür Merkezi sinema-türsak'ta gerçekleştirilecek etkinlikle, İstanbullu sinemaseverler ilk kez Kanada filmlerini toplu olarak izleme fırsatı bulacaklar.

Ayrıca "Kanada Filmleri Haftası" programında yer alan filmler, TÜRSAK Vakfı ve Bilgi Üniversitesi'nin işbirliği ile 07-13 Nisan 2003 tarihleri arasında Bilgi Üniversitesi Sinema Salonu'nda da gösterilecek. İstanbul'daki gösterimlerin ardından, Ankara Sinema Derneği işbirliği ile filmler Ankaralı izleyiciler ile buluşacak.

"Kanada Film Haftası"'nda, Kanada sinemasın son dönem en seçkin ve bol ödüllü filmleri yer alacak. Andre Turpin'in "Yumuşak Kabuklu Adam/Soft Shell Man" (102', 2001), Louis Belanger'in "Ölümden Sonra/Post Mortem" (92', 1999), Robert Morin'in "Zenci/The Negro" (92', 2002), Pierre Falardeau'nun "15 Şubat, 1839/February 15, 1839" (115', 2001), Barbara Willis Sweete'nin "Korkunç Sır/Perfect Pie" (92', 2002), Soo Lyu'nun "Çılgın Masaj/Rub & Tug" (90', 2002), Guy Maddin'in "Dracula: Bir Bakirenin Günlüğünden Sayfalar/Dracula: Pages From A Virgin's Diary" (76', 2002) ve Cordell Barker'ın Kanada sinemasının artık klasikleri arasında yer alan ve Oscar adaylığı dahil pek çok festivalde gösterilen ve ödül alan animasyon çalışması "Kedi Geri Döndü/The Cat Came Back" (7'37", 1988) filmleri etkinlik kapsamında gösterilecek.

FİLM ÖZETLERİ

ÖLÜMDEN SONRA / POST MORTEM

Yönetmen: LOUIS BELANGER / 1999, 92'

Oyuncular: Gabriel Arcand, Sylvie Moreau, Helene Loiselle

Linda'nın tek bir amacı vardır, yeterince para kazanıp bir an önce küçük kızına huzur dolu bir hayat sunmak... Genç kadın geçimini, devletten aldığı sosyal yardım çeklerinin yanı sıra turistleri soyarak sağlar. İyi bir anne ama kötü bir kadın! Bir akşam Amerikalı bir turist, Linda'yı hırsızlık yaparken yakalar ve öldürür. Polis, olayla ilgili olarak, utangaç ve içine kapanık bir adam olan Ghislain'ı tutuklar. Soruşturma bütün gece devam eder. Ghislain yalnız yaşayan, müziği çok seven bir adamdır. Ve Linda'nın öldürüldüğü gece morgda görevli olan da odur. Linda'dan o kadar etkilenmiştir ki onun cansız bedenine aşık olmuştur...

Kazandığı ödüller:

* Montreal Dünya Film Festivali 1999 En İyi Yönetmen Ödülü
* Genie Ödülleri 2000 En İyi Orijinal Senaryo, En iyi Kadın Oyuncu (Jeanne Moreau)
* Claude Jutras En İyi Uzun Metraj Film Ödülü
* Quebec Sinema Eleştirmenleri Derneği En iyi Film Ödülü
* Jutra Ödülü 2000 En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Film, En İyi Kurgu, En İyi Erkek Oyuncu (Gabriel Arcand)
* Independant (Bağımsız) Voice Ödülü (En İyi Kuzey Amerika Filmi)
* Santa Barbara Uluslararası Film Festivali Jüri Özel Sanat Ödülü.

Katıldığı Festivaller:

* Rotterdam 2000
* Chicago Uluslararası Film Festivali Yarışma Filmi
* St. Jean de Luz Genç Yönetmenler Festivali (Fransa)
* Almanya Uluslararası HOF Film günleri
* D'annonay Uluslararası Film Festivali 2000

ZENCİ / THE NEGRO

Yönetmen: ROBERT MORIN / 2002, 92'

Oyuncular: Iannicko N'Doua-Legare, Beatrice Picard, Robin Aubert, Emmanuel Bilodeau

Quebec'in kırsal bir bölgesinde, genç bir zencinin bir bahçede duran aşağılayıcı bir heykeli kırmasıyla kıyametler kopar. Nefretle ve alkolle alevlenen ve gittikçe yükselen ırkçılık şiddetle son bulur. Heykelin sahibi kendi silahıyla öldürülür; zenci ise bir polis tarafından yaralanır. Her tanık farklı bir hikaye anlatmaya başlar ve izleyici kendi doğru yargısını vermeye bırakılır. Film, "hangisi gerçeğe daha yakındır?" sorusuyla izleyiciyi aktif bir biçimde öyküye dahil eder.

* Toronto Uluslararası Film Festivali Komitesi tarafından oluşturulan yıllık Onur Listesine seçilen birkaç filmden biridir. Ayrıca aynı komite tarafından 2002 yılının En İyi 10 Filminden biri olarak gösterildi.

15 ŞUBAT 1839 / FEBRUARY 15, 1839

Yönetmen: PIERRE FALARDEAU / 2001, 115'

Oyuncular: Luc Picard, Sylvie Drapeau, Frederic Gilles, Pierre Rivard

Tarih 14 Şubat 1839. Kanada'da 1837 yılında gerçekleşen ayaklanmada mahkum edilerek tutuklanan beş Fransız-Kanadalı mahkuma, ertesi gün asılacakları söylenir. Eylemin gerçek liderleri olan Hindelang ve De Lorimier, bu hesaplaşma gününün de kahramanlarıdır. Pierre Falardeau'nun anlattığı bu destansı ve içten öykü, mahkumların son 24 saatlerini olağanüstü bir senaryo ile sinema tarihine geçiriyor...

YUMUŞAK KABUKLU ADAM / SOFT SHELL MAN

Yönetmen: ANDRE TURPIN / 2001, 102'

Oyuncular: David La Haye, Isabelle Blais, Emmanuel Bilodeau

Hayat ve aşk üzerine yapılmış dinamik ve cesaretli bir komedi filmi olan "Yumuşak Kabuklu Adam"da, kahramanımız Alex, 31 yaşında ve işi gereği tüm dünyayı dolaşan bir sualtı fotoğrafçısıdır. Bu seyahatlerin birinde kendini, 6 ay önce karısını terk ettiği kent olan Montreal'de bulur. Burada tesadüfen genç ve çekici bir kadınla karşılaşır. Alex, bir haftadan daha az süren bu kısa seyahatinde, bir düzineden fazla ilişkiye girer. Bu ilişkiler, onun hem kişiliğini hem de değerlerini ve davranış biçimlerini değiştirecektir.

Kazandığı ödüller:

* Jutra Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü
* Valdivia (Şili) Film Festivali, En İyi Yönetmen, En İyi Film Halk Ödülü, Sinema Eleştirmenleri Ödülü
* Cinoche 2002 En İyi Kanada Filmi Ödülü

Katıldığı Festivaller:

* Sundance Film Festivali
* Bangkok Film Festivali
* Vancouver Film Festivali
* Toronto Uluslararası Film Festivali 2001 Açılış Filmi
* Montreal Yeni Sinema Ve Yeni Medya Film Festivali Açılış Filmi

ÇILGIN MASAJ / RUB & TUG

Yönetmen: SOO LYU / 2002, 90'

Oyuncular: Don McKellar, Lindy Booth, Tara Spencer Nairn

Bir masaj salonu sahibi olan Lawrence, işyerinde çalışan 3 masör kızın, müşterilerle gizlice cinsel ilişkiye girdiğinden şüphelenir. Bu nedenle Conrad adında yeni bir müdürü, kızları suçüstü yakalaması için işe alır. Masaj endüstrisindeki alt kültürün, iğneli ve eğlenceli bir komediye dönüştüğü öyküde, masör kızların da yeni müdürlerine farklı sürprizleri vardır.

Kazandığı ödüller:

* Cinefest Sudbury Uluslararası Film Festivali 2002 En İyi Uzun Metraj Film Ödülü

Katıldığı Festivaller:

* Toronto Uluslararası Film Festivali 2002
* Vancouver Uluslararası Film Festivali 2002
* Calgary Uluslararası Film Festivali
* 5. Kadın Filmleri Festivali (Seul, Kore)
* Bradford Film Festivali (İngiltere)
* Philadelphia Film Festivali
* Boston Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

DRAKULA: BİR BAKİRENİN GÜNLÜĞÜNDEN SAYFALAR / DRACULA: PAGES FROM A VIRGIN'S DIARY

Yönetmen: GUY MADDIN / 2002

Oyuncular: Zhang Wei-Qiang, Tara Birtwhistle, David Moroni

Avant-garde sessiz sinema ile nefes kesen koreografinin mükemmel bir sentezi olan bu gotik eser, Mark Godden'ın Kanada Royal Winnipeg Ballet prodüksiyonundan esinlenerek beyazperdeye aktarılmış. Sinemaya ilk kez müzikal bir yorumla aktarılan Dracula, izleyiciyi dramatik yapıyı güçlendiren siyah-beyaz çekimleri içinde lekeler halinde kullanılan koyu kırmızı ile de büyülüyor. Filmin müzikleriyse Gustav Mahler'e ait.

* Uluslararası Film Festival Komitesi tarafından 2002 yılının En İyi 10 Filminden biri olarak seçildi ve Onur Listesine konuldu.

Kazandığı ödüller:

* Uluslararası Emmy Ödülleri 2002 ABD En İyi Sanat Eseri Uygulaması
* Gemini Ödülleri 2002 Kanada En İyi Sanat Eseri Uygulaması, En İyi Sanat Eseri Uygulaması Yönetmenliği
* Sitges Uluslararası Film Festivali 2002 İspanya - En İyi Film
* Uluslararası Televizyon Festivali 2002 Çek Cumhuriyeti - Büyük Ödül

KEDİ GERİ DÖNDÜ / THE CAT CAME BACK

Yönetmen: CORDELL BARKER / 1988, 7'37"

Bu eğlenceli kısa çizgi film aynı adı taşıyan eski bir halk şarkısından esinlenerek yapılmıştır. Yaşlı bay Johnson çılgınca, sarı bir minik kediyi başından atmaya çalışmaktadır, ancak kedi her seferinde geri dönmektedir. Bu Kanada klasiği 1989 yılında Oscar ödülüne aday gösterildi ve ardından 18 uluslararası ödüle layık görüldü.

KORKUNÇ SIR / PERFECT PIE

Yönetmen: BARBARA WILLIS SWEETE / 2002, 92'

Oyuncular: Wendy Crewson, Barbara Williams, Tom McCamus

Yıllar süren bir ayrılıktan sonra çocukluk arkadaşı iki kadın bir araya gelirler. Uluslararası bir üne kavuşmuş opera sanatçısı Francesca, hayatını bir çiftliğe adamış olan Patsy'nin isteği üzerine, çocukluklarının geçtiği kasabaya gönüllü bir konser vermek için gelir. Bu buluşma iki kadının "korkunç sırlarıyla" da ilk kez yüzleşmelerine neden olacaktır.

Patsy ve Francesca çocukluklarında başlarından geçen ve onları birbirlerine bağlayan korkunç bir olayın ışığında hayatlarını sorgularlar. "Korkunç Sır", en küçük kararların bile hayatımızı nasıl dramatik bir şekilde değiştirdiğini, yaralı kalplerimizi, karanlık duygularımızı ve gerçeğin gücünü cesurca dışa vuran anlatımıyla 2002 Toronto Film Festivali'nin en çok ilgi toplayan filmi oldu.

Kazandığı ödüller:

* Genie Ödülleri, Kanada 2003 En İyi Görüntü Ödülü

Katıldığı Festivaller:

* Toronto Uluslararası Film Festivali Kanada 2002
* 10. Kadın Filmleri Festivali İtalya 2003
* Vancouver Film Festivali Kanada 2002
* 8. Kolkata Film Festivali Hindistan


Hüseyin Namık Yıldırım
Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu

Tel: 0212 244 52 51 - 251 67 70 – 251 84 81
Fax: 0212 292 03 37
E-Mail: tursak@superonline.com 
E-Mail: hnyildirim1@hotmail.com 

http://www.tursak.com 
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
127. Sayı önceki yazı 127. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye