| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 29.05.2003 - netyorum.com / Sayı: 135

BRIEN O'NEILL - YENİ DÖNEM İŞLERİ

13 Mayıs - 5 Haziran 2003

Pi ARTWORKS

Muallim Naci Cad. No:25
80840, Ortaköy - İstanbul
Tel: 212 236 68 53 / 52
e-posta: info@piartworks.com

Amerikalı günümüz çağdaş sanat temsilcilerinden BRIEN O’NEILL, mayıs ayında Pi ARTWORKS Çağdaş Sanat Merkezinde yeni dönem işlerini sergiliyor.

13 MAYIS – 5 HAZİRAN 2003 tarihleri arasında yer alacak sergi evren enerjisi ve zaman arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

Sanat yaşamını 25 sene boyunca New York Soho’da devam ettiren O’Neill, gezgin ruhuna kapılıp dünyayı dolaşmaya başlamıştır. 18 yıl boyunca Türkiye-Hindistan arası hattında bulunmuş olan Brien O’Neill şu an da İstanbul’da yaşıyor ve Beykent Üniversitesinde çalışıyor. Türkiye Hindistan her zaman kendisinin ilham kaynağı olmuş. Ve bu hattı şöyle dile getiriyor:

“Bana göre Türkiye’den Hindistan’a kadar olan bölgede renk paleti gibi bir dalgalanma var. Bazı yerlerde koyulaşıyor, bazı yerlerde açıklaşıyor o palet. Ama gene de aynı ritim üzerinde olduğunu düşünüyorum.”

2000 yılında yine Pi Artworks’de “Kabuk-i Şey” adlı sergisi ile hatırladığımız O’Neill, demir ve el dokuması ipeği beraber kullanarak oluşturduğu heykellerini sergilemişti. Amacı görünmezi görünür hale getirmekti. Fiziksel ve ruhsal dünyanın dışında nerdeyse algılanamayan bir diğer bir dünyayı göstermişti bizlere.

Brien O’Neill’in yeni dönem işlerinden oluşan bu sergide ise evren görüntüleri var karşımızda. Brien O’Neill’in yeni işleri ile ilgili açıklaması ise şöyle:

“İşlerimi, verilen herhangi bir anda evrenin enerjisinden bir “snapshot” görüntüsüymüşcesine algılamak gerekir. Zamanın içinden bir anı, iğne deliği gibi bir kameradan görünümüdür. Bence işlerim ve zamanın işleyişi bir paradoks oluşturuyor. Resmin yüzeyinde boyayı kullanıp, boyanın yerini değiştirirken oluşan lekeler zamanın birer kaydıdır; ve yine bu lekeler sanatçının, benim, “o” andaki elimin hareketidir. Paradoks şuradadır ki aynı zamanda lekeler zamandan bir andır ve bu an diğer tüm zamanları temsil etmektedir.”

Evrendeki enerjilerin birer zen fotoğrafını andıran O’Neill’in işlerini 5 Haziran tarihine kadar Ortaköy, Pi Artworks’ de izleyebilirsiniz.

 

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
135. Sayı önceki yazı 135. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye