| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 05.06.2003 - netyorum.com / Sayı: 136

ULUSLARARASI İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ'NE
31. YILINDA BEYLERBEYİ SARAYI'NDA GÖRKEMLİ AÇILIŞ

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ve İstanbul'un müzik yaşamının vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelen Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5 Haziran günü saat 20.00'de Beylerbeyi Sarayı bahçesinde düzenlenen bir tören ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 80. yılına adanan bir konserle başlıyor.

Bu yıl Uluslararası İstanbul Müzik Festivali çerçevesinde, yurtiçi ve yurtdışında klasik müzik alanına katkıda bulunan besteci ve yorumculara "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verilmeye başlanıyor. Bu ödülün ilki, Beylerbeyi Sarayı bahçesindeki törende ülkemizde klasik müziğin gelişimi konusunda uzun yıllar yapmış olduğu değerli katkıları dolayısıyla bestecimiz Nevit Kodallı'ya verilecek.

Açılış Töreni'nde ayrıca, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na katkıda bulunan kuruluşlara ve festival sponsorlarına birer teşekkür plaketi sunulacak.

Bu özel gecede şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Türkiye Cumhuriyeti'nin 80. yılında Türk bestecilerinin yapıtlarından oluşan bir konser sunacak. Konserde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, ülkemizdeki çok sesli müzik hareketinde önemli kilometre taşlarından olan bestecilerimiz Nevit Kodallı ve Hasan Ferit Alnar'ın yapıtlarının yanısıra, 2002 Dr. Nejat F.Eczacıbaşı Beste Yarışması birincisi Yiğit Aydın'ın eserini içeren bir program sunacak.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası bu yıldan başlayarak, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın "Sürekli Orkestrası" olarak tüm festivallerin programında yer alacak.

5 Haziran - 3 Temmuz tarihleri arasında ve 31. kez Eczacıbaşı Holding sponsorluğuyla düzenlenen Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nin 6 Haziran Cuma günkü ikinci konserine dünya kültür mirasının en önemli yapıları arasında yer alan ve İstanbul'un görkemli tarihinin en eski tanıklarından biri konumundaki Ayasofya Müzesi ev sahipliği yapacak. 6 Haziran akşamı Ayasofya Müzesi'nde gerçekleşecek üç farklı kültürden bestecinin yapıtlarına ayrılan konserde, şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, İstanbul Devlet Operası Korosu ile birlikte Mozart'ın "Requiem"inin yanısıra, Ramirez'in "Misa Ciriolla" ve Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu'ndan koral parçalar seslendirecek. Solistler Yelda Kodallı, Wilke Te Brummelstroete, Daniil Shtoda, Manfred Hemm, Natali Buck, Joaquin Asiain ve Coco Nelegatti Ensemble.
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
136. Sayı önceki yazı 136. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye