| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 26.06.2003 - netyorum.com / Sayı: 138

FAZIL SAY'DAN BİR DÜNYA PRÖMİYERİ
ŞAİR METİN ALTIOK'A AĞIT

31. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 3 Temmuz'da Açıkhava Tiyatrosu'nda, Türk PİRELLİ A.Ş.nin katkılarıyla gerçekleşen Fazıl Say'ın şair Metin Altıok anısına bestelediği oratoryonun dünyada ilk seslendirilişi ile son buluyor.

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, 2 Temmuz 1992'de Sivas'taki Madımak Oteli yangınında yitirdiğimiz şair Metin Altıok'un anısına bestelediği Metin Altıok Oratoryosu'nun dünya prömiyerini, 31. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali kapsamında, Türk PİRELLİ A.Ş. sponsorluğunda, 3 Temmuz Perşembe günü saat 22:00'de Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirecek.

Piyanoda Fazıl Say'ın çaldığı oratoryonunun solistleri Zuhal Olcay ve genç koloratur soprano Burcu Uyar. Fazıl Say'ın özenle seçtiği 12 şiirin yer aldığı Metin Altıok Oratoryosu'nu orkestra şefi İbrahim Yazıcı yönetiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu'nun 70 kişilik sanatçı grubuna, bir oda orkestrası eşlik edecek. Oratoryoda bir de çocuk solist yer alıyor.

Fazıl Say'ın solo ses, koro, piyano ve orkestra için, Metin Altıok şiirleri üzerine bestelediği oratoryo üç ana bölümden oluşuyor. Eserin, "Dalmış Kendi Kendime" başlığı altındaki bölümünde Metin Altıok anlatılıyor. "Bingöl Soneleri" başlıklı ikinci bölümde şairin Bingöl'de kaleme aldığı şiirlerini yorumlayan Fazıl Say'ın Metin Altıok Oratoryosu'nun üçüncü temasını ise "Ölüm" oluşturuyor.

Bestelediği eserinde Sivas'ta can veren birçok sanatçıdan birini seçmiş olmasının yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirten Fazıl Say, "Metin Altıok, orada can veren aydınlarımızın simgesi olarak kalmaz; şiir geleneğimizin de bir simgesidir. Altıok, kökleri bin yıl öncelerine uzanan sözlü ve yazılı edebiyat geleneğimizin 20'nci yüzyıldaki en parlak temsilcilerinden biridir. Oratoryoda Altıok'un yaşamı ve şiirleri işlendi, elbette ki onun bahtsız, trajik sonunu da verecektim" diyor.

Fazıl Say, Metin Altıok Oratoryosu'nu, şöyle değerlendirdi: "Korolu ve orkestralı bir müzik eserine bir tiyatro sanatçısı da katıldığında, ortaya yeni boyutlar çıkacağı açıktır. Bu boyutları Genco Erkal ile yaptığım 'Nazım' başlıklı eserimde kavramıştım. Oratoryomda yer alan Zuhal Olcay hem müzisyen, hem tiyatrocu. Bu olanak bana müzik ile sahne arasındaki dokusal bağlarda esneklik, hız ve estetik güç kazandırdı. Eserde sahne üzerinde "metronom", "daktilo" ve "mum" gibi hem müzikte hem de sahnede değer bulacak enstrümanlar da kullanıldı.

Fazıl Say'ın Metin Altıok Oratoryosu'nun albümü, Temmuz ayı başında İmaj Entertainment etiketiyle müzik marketlerde satışa sunulacak.

31. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Fazıl Say'ın Metin Altıok Oratoryosu ile son bulacak.

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
138. Sayı önceki yazı 138. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye