| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 24.07.2003 - netyorum.com / Sayı: 140

2003 AVRUPA KÜLTÜR ÖDÜLÜ
İSTANBUL KÜLTÜR VE SANAT VAKFI'NA VERİLDİ

Avrupa Birliği, Avrupa Kültür Forumu tarafından 11 yıldır insan hakları, hukuk, demokrasi ve kültürler arası diyalogun gelişmesine katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara verilen Avrupa Kültür Ödülü, bu yıl İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na veriliyor.

1992 yılında Alman Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher önderliğinde kurulan Kultur Forum Europa / Avrupa Kültür Forumu, Avrupa'nın önde gelen politikacı, bilimadamı, sanatçı ve düşünce önderlerinden oluşuyor.

Kultur Forum-Europa Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Topp, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na yolladığı mektupta şöyle diyor: "30 yılı aşkın süredir 'kültürler arası diyalog ve hoşgörü' ilkesiyle gerçekleştirdiği Uluslararası İstanbul Festivalleri aracılığıyla, Türkiye'nin kapılarını, Avrupa ve dünyaya açan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Doğu ve Batıdan birçok genç insanın biraraya gelmesine yol açmıştır. Vakıf, ünlü sanatçıların yanı sıra, tanınmamış genç sanatçıların, festivallerde, ortak yapımlarda, kültürel değişim programlarında, atölye çalışmalarında, konferans ve sempozyumlarda birbirlerini tanımalarına ve izleyiciyle buluşmalarına olanak sağlamıştır."

Avrupa Kültür Forumu, üç yıllık incelemeler sonucunda "30 yıldır kültür ve sanat alanında yaptığı çalışmalarla, Doğu ile Batı, İslam ve Hıristiyanlık arasında anlayış, hoşgörü ve güven yaratılmasına katkıda bulunması nedeniyle" 2003 Avrupa Kültür Ödülü'nün İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na verildiğini açıkladı.

2003 Avrupa Kültür Ödülü, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na, Eylül ayında, 8. Uluslararası İstanbul Bienali'nin açılışında verilecek.

Avrupa Kültür Ödülü, 1993 yılından bu yana, Alman Parlamento Başkanı Annemarie Renger, Viyana Belediye Başkanı Prof. Dr. Helmut Zilk, Yunan hukukçu Prof.Dr.Dimitris Tsatsos, NRW Başbakanı/Almanya Federe Cumhurbaşkanı Johannes Rau, Israel Büyükelçisi Avi Primor, 3 Sat Televizyon Programı, Viyana Josefstadt Tiyatrosu'nda yer alan prodüksiyonu için New York'lu yazar Jeff Baron ve Polonya'dan Elzbieta Penderecki'ye verilmişti.


 


Yorum Ekle Yorumları Listele
140. Sayı önceki yazı 140. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye