| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 07.08.2003 - netyorum.com / Sayı: 141

ÇEKÜL'ÜN "7 BÖLGE 7 KENT KÜLTÜREL EĞİTİM PROGRAMI"NA
UNESCO DESTEĞİ

Türkiye coğrafyasının yedi bölgesinden henüz kimliğini yitirmemiş 7 kentin çocukları, yaşadıkları kentin kimliğini oluşturan öğeler konusunda 2 aylık eğitim görecek, eğitim sonunda hazırlayacakları belgesel ve broşürler ile kentlerini kendi gözleriyle tanıtacaklar. 7 kentin kültürü çocuk gözüyle yeni bir boyut kazanacak...

Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinde, henüz kimliğini yitirmemiş kentlerden yedisinin korunmasını hedefleyen "7 Bölge 7 Kent" projesi ÇEKÜL tarafından 1998 yılından bu yana başarıyla yürütülüyor. Dünya mirasının gerçek sahipleri olan çocuklardan, tanımadıkları, bilmedikleri bir kenti sevmelerini, korumalarını beklemenin anlamsız olacağını düşünen ÇEKÜL, onları da projeye katmak için, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Arsın Aydınuraz tarafından gönderilen onay mektubu ile beklenen UNESCO desteğinin de kesinleşmesi üzerine bir çalışma başlattı. Çalışma, kentli çocuklar yetiştirmek için ilk ve en önemli adım olarak her kentte 15 çocuğa ulaşacak olan bir eğitim projesini içeriyor.

Çocukların yerel değerlerini anlamaları, bulundukları coğrafyanın gerçeklerinden haberdar olmaları, kentlilik bilincine sahip olmalarını amaçlayan bu projede, gönüllü öğretmenler, mimarlar, arkeologlar, sanat, müzik, folklor vb alanlarda uzman kişiler eğitici olarak görev alacak. Uygulanacak olan eğitim "sınıf içinde" verilen klâsik eğitimlerden farklı olarak, gözlemlemeyi, deneyim kazanmayı sağlayan yöntemlerle "üretme"yi amaçlıyor. Eylül ve haziran ayları arasında 2 ay sürecek olan eğitim boyunca gönüllü çocuklar; haftanın bir gününde kent kimliğini oluşturan öğeler konusunda bilgilendirilecek, diğer bir gün ise edindikleri bilgiler ile kentleri hakkında malzeme üretecekler.

Çocuklar, yerel medya aracılığı ile kentin tarihi eserlerine, doğal güzelliklerine yapacakları kent gezileri sırasında çektikleri fotoğraflar, yaptıkları resimler ya da halk röportajları, şiirler ve köşe yazıları ile deneyimlerini, düşüncelerini ve önerilerini kentleri ile paylaşacaklar. Ayrıca proje sonunda oluşacak malzemeleri kullanarak kendi gözleri ile kentlerini tanıtan bir belgesel ya da broşür hazırlayacaklar. Bu aşamada destekleyicilerin katkısı ile 7 bölgeden 105 çocuğun İstanbul'da bir araya gelerek, ürettiklerini sergileyecekleri ve kentin İstanbul'da yaşayan eski sakinleri ile bir araya gelerek sözlü tarih çalışmaları yapacakları "Çocuk Gözüyle 7 Kent" başlıklı bir buluşma da planlanıyor.

İnternet adresi: http://www.cekulvakfi.org.tr


Yorum Ekle Yorumları Listele
141. Sayı önceki yazı 141. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye