| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 07.08.2003 - netyorum.com / Sayı: 141

2. KÖYCEĞİZ ULUSAL ALTIN ASLAN FİLM FESTİVALİ

18 - 22 Ağustos 2003

T.C. Kültür Bakanlığı'nın desteği, Köyceğiz Belediyesi ve Venüs Film Sanat Etkinlikleri Üretim Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan '2. Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali', 18-22 Ağustos 2003 tarihleri arasında yapılacak.

Geçtiğimiz yıl birincisi gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali'nde bu yıl, film gösterimlerinin yanı sıra yarışma, konser ve gösterimler sonrasında çeşitli söyleşiler düzenlenecek. Memet Ali Alabora, Nilüfer Açıkalın, Necmettin Çobanoğlu, Levent Özdilek, Selda Alkor, Aytaç Arman, Şemsi İnkaya, Yusuf Kurçenli, Lakis Papastathis, Mustafa Altıoklar, Zeki Ökten ve Semih Kaplanoğlu'nun da aralarında bulunduğu yönetmen ve oyuncular, festivalin konukları arasında yer alacak.

2. Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali'nin ev sahipliğini Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, festival başkanlığını Hasan Karcı ve film komite başkanlığını da Yılmaz Atadeniz üstleniyor.

Sunuculuğunu Toprak Sergen ve Tülay Tatlı'nın yapacağı festivalin açılışı, Şerif Gören'in 'Yol' filmi ile yapılacak. Festival süresince toplam on bir uzun metrajlı film, Köyceğizli sinemaseverlerle buluşacak. Festival'in Geceyarısı Sineması bölümünde Nostalji Filmleri başlığıyla Metin Erksan'ın 'Gecelerin Ötesi', Nejat Saydam'ın 'Çiçekçi Kız', Ertem Eğilmez'in 'Senede Bir Gün'; Uzun Metraj Yarışma Filmleri bölümünde Zeki Ökten'in 'Gülüm', Aydın Sayman ve Ümit Cin Güven'in 'Sır Çocukları', Semih Kaplanoğlu'nun 'Herkes Kendi Evinde', Özgür Korkmaz'ın 'Hayalle Gerçek Arasında', Yusuf Kurçenli'nin 'Gönderilmemiş Mektuplar', Lakis Papastathis'in 'Hayatının Tek Yolculuğu' ve Mustafa Altıoklar'ın 'O Şimdi Asker' adlı filmleri gösterilecek. Kısa Metraj Yarışma Filmleri bölümünde ise, daha önce ön değerlendirmeden geçen Petek Berksoy'un 'Sıla', Ada İmamoğlu'nun 'Rastgide', Tuğba Doğan'ın 'Delilirikler', Ahmet Küçükkayalı'nın 'Zamanın Kabuğu', Gülçin Önel'in 'Aşk Söyleminden Bir Parça' ve Gökhan Aslan-Soydan Genç'in 'Bir Cigara İçimi' adlı kısa metraj filmlerinden oluşan bir seçki, açık hava sinemasındaki gösterimlerde, 'ücretsiz' olarak Köyceğizli sinemaseverlere sunulacak.

Yarışmalar:

Festival kapsamında iki ayrı yarışma düzenlenecek. Uzun metraj ve kısa metraj filmlere 'En İyi Uzun Metraj 1.Film', 'En İyi Uzun Metraj 2.Film, 'En İyi Uzun Metraj 3.Film', 'En İyi Kısa Metraj 1.Film', 'En İyi Kısa Metraj 2.Film, 'En İyi Kısa Metraj 3.Film' ve 'Jüri Özel Ödülü' verilecek. Uzun Metraj Film Yarışması'nda 'Gülüm', 'Sır Çocukları', 'Herkes Kendi Evinde', 'Hayalle Gerçek Arasında', 'Gönderilmemiş Mektuplar', 'Hayatının Tek Yolculuğu' ve 'O Şimdi Asker' adlı filmler yarışacak.

Jüri:

Jüri Başkanlığı'nı Erol Yukarıoğlu'nun yapacağı iki ayrı Halk Jürisi (kısa metraj ve uzun metraj yarışma filmleri için, on kişiden oluşan Halk Jürisi), yapacakları değerlendirme sonrasında ödül alacak filmleri belirleyecek. Kazananlara ödülleri ise, 22 Ağustos gecesi düzenlenecek kapanış ve ödül töreninde teslim edilecek.

Ödüller:

Ödül alan filmlere, Köyceğiz'in sembolü olan 'Kaunos Altın Aslan Heykeli' verilecek.

Uzun Metraj Film Yarışması Ödülleri:

En İyi Uzun Metraj 1. Film
En İyi Uzun Metraj 2. Film
En İyi Uzun Metraj 3. Film
Jüri Özel Ödülü

Kısa Metraj Film Yarışması Ödülleri:

En İyi Kısa Metraj 1. Film
En İyi Kısa Metraj 2. Film
En İyi Kısa Metraj 3. Film
Jüri Özel Ödülü

Onur Ödülü:

Bu yıl, sanat hayatında ellinci yılını kutlayan yapımcı Necip Sarıcı'ya 'Onur Ödülü' verilecek.

Gezi ve Diğer Etkinlikler:

Festival süresince, Köyceğiz'e gelen konuklar için çevredeki doğal, tarihi ve turistik yerlere çeşitli geziler düzenlenecek. Köyceğiz Gölü kıyısındaki Sultaniye Kaplıcası, Kaunos Harabeleri, Kaya Mezarları ve İztuzu Plajı bunlardan bazıları. Ayrıca, bazı günlerde de Optimist yarışları yapılacak

Sponsorlar:

T.C. Kültür Bakanlığı, Köyceğiz Belediyesi, Samba Otel, Rose Apart Otel, Su Apart Otel, Kaunos Hotel, Panaroma Hotel, Alila Hotel, Özay Hotel, Tango Pension, TV Stüdyoları, Haftalık Antrakt Sinema Gazetesi ve Lemon Group.

Konuklar:

Necmettin Çobanoğlu, Ali Başar, Memet Ali Alabora, Özgü Namal, Nihat Nikerel, Toprak Sergen, Levent Özdilek, Şemsi İnkaya, Selda Alkor, Nilüfer Açıkalın, Oktar Durukan, Osman Çağlar, Bülent Bilgiç, Aytaç Arman, Tülay Tatlı (Sunucu), Alaaddin Us (Müzisyen), Mete Dönmezer, Güler Ökten, Yılmaz Atadeniz, Özgür Korkmaz, Biket İlhan, Aydın Sayman, Gabor Rozgonyi, Lakis Papastathis, Mustafa Altıoklar, Yusuf Kurçenli, Ümit C. Güven, Naci Çelik Berksoy, Ali Engin, Muzaffer Hiçdurmaz, Erdoğan Tokatlı, Zeki Ökten, Necip Sarıcı, Semih Kaplanoğlu, Erol Keskin, Fatoş Güney, Berhan Şimşek ve Işıl Özgentürk.

Canlı Yayın:

TRT Ankara Radyosu ve TRT İnt, beş gün süresince canlı yayın bağlantısı yaparak, '2. Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali'ni tüm Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yaşayan sinemaseverlerimizle buluşturacak.

Kapanış:

'2. Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali', 22 Ağustos 2003 gecesi gerçekleştirilecek olan Kapanış ve Ödül Töreni'nin ardından düzenlenecek bir konserle sona erecek.

Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay'ın '2. Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali' ile ilgili düşünceleri:

'Gelecek nesillere, kalıcı ve anlamlı şeyler aktarabilmenin en güzel yolu sanat ile olur diye düşünüyorum. Dolayısıyla da sinemayla, çok daha geniş kitlelere ulaşabilmeniz mümkün oluyor. Ve de festivallerle... Biz de, bu görev bilinciyle Köyceğiz Belediyesi olarak, T.C. Kültür Bakanlığı'nın desteği, Köyceğiz Belediyesi ve Venüs Film Sanat Etkinlikleri Üretim Merkezi işbirliğiyle bu yıl ikincisini düzenlediğimiz 'Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali' ile böyle bir görevi yerine getirebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Geçen yıl, Köyceğiz halkının Festivaline nasıl sahip çıktığını gördük. TRT'nin yapmış olduğu canlı bağlantılarda, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın yoğun ilgisine tanıklık ettik. Bu, bizim için gurur verici oldu. Ayrıca, çok yakın bir süre önce, Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde filmi 'Uzak'la aldığı ödüller, Türkiye'nin uluslararası alanda tanınmasına büyük katkı sağladı. Türk sinemasının varlığını tüm dünyaya duyurdu.

Biz de, kültüre, sanata ve sanatçıya önem veren bir belediye olarak, '2. Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali'ni bu yıl da, daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyerek yapmaya karar verdik. Bu nedenle, sinemaya gönül veren, sinemayı seven tüm insanlarımızı Festivalimize davet ediyoruz.'

Bilgi İçin:
Basın Danışmanı: Rahmi Çakmak
Tel: 0 212 251 56 47 Fax: 0 212 251 63 24
GSM: 0535 237 78 88
E-mail: cakmak@beyazperde.com

Festival Danışma Bürosu:
Venüs Film Sanat Etkinlikleri Üretim Merkezi
Tel: 0 212 245 28 95 - Fax: 0 212 252 69 96


 


Yorum Ekle Yorumları Listele
141. Sayı önceki yazı 141. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye