| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 07.08.2003 - netyorum.com / Sayı: 141

2. KÖYCEĞİZ ULUSAL ALTIN ASLAN FİLM FESTİVALİ
UZUN METRAJ FİLMLER

2. KÖYCEĞİZ ULUSAL ALTIN ASLAN FİLM FESTİVALİ
Uzun Metraj Film Tanıtımları ve Künye Bilgileri

'2.Köyceğiz Ulusal Altın Aslan Film Festivali'nin açılışı, Şerif Gören'in 'Yol' filmi ile yapılacak. Geceyarısı Sineması bölümünde Nostalji Filmleri başlığıyla Metin Erksan'ın 'Gecelerin Ötesi', Nejat Saydam'ın 'Çiçekçi Kız', Ertem Eğilmez'in 'Senede Bir Gün'; Uzun Metraj Yarışma Filmleri bölümünde Zeki Ökten'in 'Gülüm', Aydın Sayman ve Ümit Cin Güven'in 'Sır Çocukları', Semih Kaplanoğlu'nun 'Herkes Kendi Evinde', Özgür Korkmaz'ın 'Hayalle Gerçek Arasında', Yusuf Kurçenli'nin 'Gönderilmemiş Mektuplar', Lakis Papastathis'in 'Hayatının Tek Yolculuğu' ve Mustafa Altıoklar'ın 'O Şimdi Asker' adlı uzun metraj filmleri gösterilecek.

AÇILIŞ FİLMİ:

YOL
Yönetmen: Şerif Gören
Senaryo: Yılmaz Güney
Görüntü Yönetmeni: Erdoğan Engin
Müzik: Zülfü Livaneli
Oyuncular: Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün, Meral Orhonsay, Necmettin Çobanoğlu, Hikmet Çelik, Tuncay Akça

Filmin Konusu:
'Yol', yarı açık cezaevinden bir haftalığına izne çıkmış beş mahkumun yol hikayesidir...
Önce otobüs ve trenlerde süren yolculuk boyunca, sonra ayrı ayrı beş mahkumun hayat hikayeleri ve yaşantılarından kesitler aracılığıyla, alabildiğine geniş ve ayrıntılı bir Türkiye panoraması çizer:Yoksul ve ezilmiş insanlar, feodal yapı, feodal düşünce ve koşullar altında yaşamaktadırlar... Mahkumlardan Süleyman, Mevlüt, Ömer, Memed Salih ve Seyit Ali Fırat'ın, 'yitik yaşam'larına tanıklık eder.
Dolayısıyla, söz konusu mahkumlar aracılığıyla anlatılan hikayenin sunduğu görüntü, asıl olarak, ülkenin 'içerisi ve dışarısıyla 45 milyonluk bir hapishane' olduğu gerçeğinin altını çizer...

'Yol', 1982 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü, FIBRESCI (Uluslar arası Sinema Eleştirmenleri) Ödülü ve Kiliseler Birliği Ödülü kazandı.

* * *

UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ:

GÜLÜM
Yönetmen: : Zeki Ökten
Senaryo: Fatih Altınöz
Görüntü Yönetmeni: Ertunç Şenkay
Müzik: Melih Kibar
Oyuncular: Tarık Akan, Okan Bayülgen, İdil Fırat, Rutkay Aziz, Nebahat Çehre, Güler Ökten, Sümer Tilmaç, Kıvanç Yeniay

Filmin Konusu:
Ali Bey (Tarık Akan), altmış beş yaşlarında mütevazı bir yaşam süren, kendi halinde, duygularını kolayca belli etmeyen ama bildiğinden de şaşmayan inatçı biridir. Eşi Sevim Hanım (Nebahat Çehre), kızları Gül'ün beklenmedik ölümünden sonra evi terk etmiş ve ağabeyi Hasbi'nin (Sümer Tilmaç) yanına yerleşmiştir. Ali Bey mahallede dürüstlüğü, babacanlığı ve herkese yetişmeye çalışan yardımsever tutumuyla tüm komşularının sevgisini kazanmıştır.
Ali Bey günlerini dünürü Salim Bey (Rutkay Aziz) ile balık tutarak, karşı binada oturan yaşlı Aysel teyzenin özürlü torunu Fatih'le (Kıvanç Yeniay) ilgilenerek ve olmasını özlemle beklediği torunu için tahta oyuncaklar yaparak geçirmektedir. Ancak oğlu Sinan (Okan Bayülgen) ve gelini Aslı'nın (İdil Fırat) yakın bir gelecekte çocuk sahibi olmayı düşünmemeleri, en azından böyle bir planları olmayışı, Ali Bey'in yalnızlığını daha da kamçılamaktadır.
Sinan, iyi bir eğitim almış karizmatik biridir. İş dünyasında iyi bir kariyer yapmış ve yazdığı 'Mutluluğun 66 Yolu' adlı kitap geniş sükse yaratmıştır. Eşi Aslı da başarılı bir iş kadınıdır. Sinan'ın kendisini ihmal etmesinden şikayetçidir ve iş dışında kalan vaktini yoga ve meditasyon yaparak ve yalnızlığını unutmak için bilgisayar başında, internette 'chat' yaparak geçirmektedir. Beş yıldır evli olan Sinan ve Aslı'nın arasındaki uçurum, gittikçe daha da büyümektedir.

SIR ÇOCUKLARI
Yönetmen: Aydın Sayman, Ümit Cin Güven
Senaryo: Aydın Sayman, Ümit Cin Güven
Görüntü Yönetmeni: Eyüp Boz
Müzik: Can Atilla
Oyuncular: Fırat Tanış, Özgü Namal, Memet Ali Alabora, Nur Sürer, Volga Sorgu, Mustafa Uğurlu, Serdar Orçin, Erdinç Olgaçlı, Aslı Başak Paçacı, Uygur Akkaya, Arslan Kacar, Necmettin Çobanoğlu, Arif Erkin, Mustafa Turan, Behruz Firuzment, Timur Ölkebaş, Tibor Varga, Ildiko Inzce, Andrea Balogh, Halil İbrahim Aras, Batuhan Levent, Ozan Bilen, Barış Küçükgüller, Beyazıt Öztürk, Sanem Çelik, Mehmet Özdilek, Mustafa Alabora, Suat Sungur, Naci Çelik

Filmin Konusu:
On yaşındaki Cemil, annesi ve kendisi üzerinde şiddet uygulayan üvey babasından kaçarak İstanbul'a gelir. Haydarpaşa'da karşılaştığı sokak çocuklarının yanına sığınan Cemil'i gurubun lideri Velit (Fırat Tanış) yanına para koyarak geri göndermek ister. Sokak çocukları Cemil için para toplarken bir yandan da zorlu yaşam koşullarına katlanırlar. Bu arada Cemil'in annesi Münevver (Nur Sürer) oğlunu aramak üzere İstanbul'a gelir. Kör bir piyango satıcısının yanında bilet satan küçük kız kardeşi Zeynep'in (Özgü Namal) babasıyla oturduğu gecekonduya yerleşen kadın ilk eşinin kardeşleri tarafından namus meselesi yüzünden aranmaktadır. İstanbul'a geldiği duyulan Münevver'i öldürmek üzere Anadolu'dan bir genç gelir. Adı Reşo'dur (Memet Ali Alabora). Duyarlı ve vicdanlı biri olan Reşo, Münevver'i öldüremez ve bulamadığını söyleyerek şehirde oyalanır. Bu arada Velit de piyango satıcısı Zeynep'e aşık olmuştur. Sokak yaşamına daha fazla dayanamayıp hastalanan Cemil'i arkadaşları, serseri Şero'nun (Aslan Kacar) kahvesinde çalışan yaşlı dostları Dayı'nın (Erdinç Olgaçlı) yanına yerleştirirler. Velit, Zeynep'e aşkını nasıl ifade edeceğini bulmaya çalışırken Cemil'in başına gelen olayla herşey tersine döner. Yaşamları ve kaderleri pamuk ipliğine bağlı bu insanlar için artık geri dönüş yoktur.

Aldığı Ödüller:
'Sır Çocukları', 01-07 Ekim 2002 tarihlerinde düzenlenen 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Dr.Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü', 'En İyi Erkek Oyuncu' (Fırat Tanış), 'En İyi Sanat Yönetmeni' (Selda Ülkenciler), 'Çocuklar İçin Jüri Özel Ödülü' (Tüm Çocuklar), 'Halk Jürisi En İyi Film Ödülü'; 21 Kasım-01 Aralık 2002 tarihlerinde düzenlenen 14.Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması'nda 'En İyi Kadın Oyuncu' (Nur Sürer), 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' (Volga Sorgu), 'En İyi Sanat Yönetmeni' (Selda Ülkenciler), 'Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu' (Özgü Namal), 'Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu' (Fırat Tanış), 'Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı' (Ümit Cin Güven, Aydın Sayman), 'Seçiciler Kurulu Özel Ödülü'; '22. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde 'En İyi Erkek Oyuncu' (Fırat Tanış'; 'Magazin Gazetecileri Derneği' 'En İyi Film Ödülü' kazandı.

HERKES KENDİ EVİNDE
Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
Senaryo: Semih Kaplanoğlu, Özden Cankaya, Serpil Kırel
Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan
Müzik: Selim Atakan
Oyuncular: Erol Keskin, Tolga Çevik, Anna Bielska, Şükran Güngör, Cüneyt Türel, Özlem Çınar, Eylem Yıldız

Filmin Konusu:
Nasuhi, yıllar önce bıraktığı toprağına ölmek üzere geri dönerken, yeğeni genç Selim, kura sonucu vatandaşlığını kazandığı ABD'ye, yani yeni bir hayata doğru yola çıkmak üzeredir. Çocukluğundan beri ayrı kaldığı uzun yol kaptanı babasını İstanbul'da aramak için evinden kaçan Rus kızı Olga ise babasının artık Sydney'de yaşadığını öğrenir. Avustralya'ya gitmenin maddi olanaklarını ararken başı derde girer. Perişan haldeki Olga'yı Nasuhi bulur. Olga da böylece kahramanlarımıza katılır. Bu üç karakter, Nasuhi'nin elli yıl önce yola çıktığı Ege kasabasına birlikte giderler. Selim'e miras kalan zeytinlik ve içindeki taş ev, Nasuhi için yeryüzündeki tek sığınaktır. Selim içinse Amerika'ya yanında götürebileceği tek servettir. Selim, bir karar vermek zorundadır: Ya Türkiye'deki tek kökünü, yani o evi ve toprağı satacak ya da köklerinin peşindeki Nasuhi'ye bırakacaktır.

Aldığı Ödüller:
En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetmeni Ankara; En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni İstanbul; En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Erkek Oyuncu SİYAD Ödülleri; En İyi Yönetmen Gümüş Ekran Ödülü Singapur

GÖNDERİLMEMİŞ MEKTUPLAR
Yönetmen: Yusuf Kurçenli
Senaryo: Yusuf Kurçenli
Görüntü Yönetmeni: Mehmet Aksın
Müzik: Atilla Özdemiroğlu
Oyuncular: Türkan Şoray, Kadir İnanır, Aytaç Arman, Melike Demirağ, Suna Selen, Levent Yüksel, Rojda Demirer, Hikmet Karagöz, Kutay Köktürk, Tunca Yönder, Necati Bilgiç, Salih Kalyon

Filmin Konusu:
Cem, bir geceyarısı, yirmi yıl önce terk ettiği kasabaya geri dönmektedir. Ama gelirken 'adını' bile yanında getirememiştir. Ölen kardeşi Cemal'in kimliğinde, bu gizemli kasabanın, Amasra'nın sokaklarında yürürken, her yanda pusuda bekleyen acılar vardır. Babasının son nefesine yetişememiştir, döndüğü ev bir cenaze evidir. Kardeşinin ölümünden onu sorumlu tutan annesi, suskundur. Büyük bir aşkla sevdiği Gülfem, O'nun yıllar önce öldüğüne inanmış, acılarını içine gömmüş, Ali ile evlenmiştir. Gülfem'in kızı Ceren, rastlantı sonucu Cem ile tanışır ve onu yerel bir radyoda yaptığı programa davet eder. Yıllardır denizlerde dolaşan Cem ile uzak ülkeler üzerine konuşurlar. Ceren, Cem'in yıllar boyu yazdığı 'gönderilmemiş mektupları' programında okumaya başlar. Yıllarca saklanan sırlar, böylece çıkar ortaya.

HAYATININ TEK YOLCULUĞU
Yönetmen: Lakis Papastathis
Senaryo: Elena Pega, Lakis Papastathis, Marianna Koutalou
Görüntü Yönetmeni: Yannis Daskalothanasis
Müzik: Yorgos Papadakis
Oyuncular: Elias Logothetis, Frangiski Moustaki, Lazaros Andreou, Roula Pateraki, Mustafa Avkıran, Kosta Korditis, Metin Belgin, Marina Psalti, Ali Ateş, Vasiliki Papageorgiou, Selahattin Fırat

Filmin Konusu:
19.yy... Trakyalı şair Vizyinos, yakın dostları tarafından Atina'da bir akıl hastanesine kapatılır. Orada çocukluk günlerinin İstanbul'unu hatırlar...
Vizyinos, İstanbul'da, saray terzihanesinde. Küçük terzi çırağı, padişahın güzeller güzeli kızına, aşık olur. Durumu öğrenen padişah, ondan çok özel bir istekte bulunur. Terzi çırağı, gösterdiği hüneriyle padişahın sevgisini kazanır ve saraya giderek, prensesle buluşur. Bu fantastik buluşma şairin hayallerinden biridir. Dedesinin anlattığı öyküler içinde, kendi öykülerini yaşamaktadır.

Aldığı Ödüller:
42. Selanik Film Festivali Ulusal Yarışma Ödülleri
- En İyi Film
- En İyi Görüntü Yönetmeni
- En İyi Müzik
- En İyi Dekor
- En İyi Kostüm
- En İyi Ses
- En İyi Makyaj

O ŞİMDİ ASKER
Yönetmen: Mustafa Altıoklar
Senaryo: Levent Kazak
Görüntü Yönetmeni: Soykut Turan
Müzik: Hakan Özer, Ömer Ahunbay
Oyuncular: Özcan Deniz, Ali Poyrazoğlu, Yavuz Bingöl, Metin Belgin, Mehmet Günsür, Gökhan Özoğuz, Levent Kazak, Pelin Batu, Naci Taşdöğen, Ercan Saatçi, Seray Sever, Özlem Tekin, Yiğit Özşener, Yunus Günçe, Hakan Ka, Erdem Ergüney, Küçük İskender, Meral Okay, Kürşat, Fresh B, Şebnem Scheffer

Filmin Konusu:
17 Ağustos deprem felaketi sonrasında deprem mağdurlarına para toplamak amacıyla özel bir kanunla çıkan 'bedelli askerlik' hakkı, dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yerinden gelen bir sürü asker kaçağını Çanakkale'de 11. Er Eğitim Tugayı'nda buluşturur. Farklı kültürleri, sınıfları, temsil eden bu insanlar, önceleri 'yirmi sekiz günlük bir tatil olarak algıladıkları bu askerlik sürecinin hiç ummadıkları gibi geliştiğini görürler ve savaş ile burun buruna gelirler. Normal hayatta karşılaşması imkansız olan bu kelli felli erlerin tekrar yatılı okul günlerine dönerken, gerçek hayatta taşıdıkları kimliklerinden sıyrılıp, üzerlerine giydikleri tek tip kıyafetlerle gittikçe çocuklaşırlar ve arkadaşlık olgusunu bir kez daha gözden geçirmek zorunda kalırlar. Fabrika sahibi Murat, aynı fabrikada çalışan Ömer, hayatı boyunca askerlik yapmak istemiş fakat aşırı kiloları yüzünden bir türlü askere alınamayan Can, kendini alkole vermiş ve iyice hayata küsmüş bir depremzede olan Nihat, Athena grubunun yıldızı Gökhan, sürekli herkesin başını belaya sokan Levent Kazak, Avustralya'da yaşayan Hüseyin ve onunla aynı birliğe düşen ve Türkçe bilmeyen oğlu Seyfi Paul, Laptop Recep, Almanya'da yaşayan hip hop'çu Fresh-B, bölük komutanları yüzbaşı Volkan ve altı buçuk yıldır askerliğini uzatarak yapan Karlıdağ, bunlardan sadece bazıları.
Dışarıda bırakılan medyatik sevgililer, askerliğin geçtiği taşra kentinde doğan yeni aşklar, canlanan eski sevgililer, askerliklerini yapmakta olan bu erkeklerin hayatlarını çerçeveler.

HAYALLE GERÇEK ARASINDA
Yönetmen: Özgür Korkmaz
Senaryo: Hasan Karcı
Görüntü Yönetmeni: Necmettin Çobanoğlu
Müzik: Alaaddin Us
Oyuncular: Necmettin Çobanoğlu, Songül Bayoğlu, Yaşar Güner, Osman Çağlar, Ali Yaylı

Filmin Konusu:
Çağla, üniversite okuyan hırslı ve doyumsuz bir genç kızdır. Bu doyumsuzluğu onu, varlığı söylentilere dayanan bir heykelin peşine doğru sürükler. Kafasına koymuştur; o, heykeli bulup ölümsüz olacaktır. Araştırmalarının sonucunda, yaşamını Kaunos Altın Aslan Heykeli'ni aramakla geçirmiş antikacı Osman'ı bulur.
Osman, ömrünün en güzel yıllarını heykeli aramakla harcamış, ancak bulamamıştır. Bu heykelden umudu kesince, heykelin bir kopyasını yaptırmış ve belki bir gün gerçeğine dönüşür umuduyla da 40 yıl bir sandıkta saklamıştır. Ve bu süre boyunca da, büyüsü bozulur korkusuyla sandığın kapağını hiç açmamıştır. O, doğru zamanı beklemektedir.
Osman, Çağla'ya vazgeçmesi gerektiğini, o heykele kimsenin ulaşamayacağını söyler. Ancak Çağla çok kararlıdır ve heykeli bulmak için yola çıkar.

* * *

GECEYARISI SİNEMASI:
Nostalji Filmleri

GECELERİN ÖTESİ
Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Görüntü Yönetmeni: Mengü Yeğin
Oyuncular: Hayati Hamzaoğlu, Kadir Savun, Erol Taş, Metin Ersoy, Oktar Durukan, Suna Selen, Suphi Kaner, Yılmaz Gruda, Ziya Metin, Meri Dolçe, Senih Orkan, Osman Türkoğlu, Zeki Can
Yapım Yılı: 1960

Filmin Konusu:
Mutluluğu bulamamış bir kamyon şoförü... Bir mensucat işçisi... Amerika'ya kaçıp yeni dünyada çalışmak isteyen iki gitarcı... Bir işsiz aktör ve bir ressam...

Gecelerin Ötesi, 1961 yılında 2. Türk Film Festivali'nde En Başarılı Senaryo Ödülü (Metin Erksan) kazandı ve sinema dergisi yazarları tarafından En İyi Film ve En Başarılı Yönetmen seçildi.

ÇİÇEKÇİ KIZ
Yönetmen: Nejat Saydam
Senaryo: Nejat Saydam
Görüntü Yönetmeni: Melih Sertesen
Oyuncular: Tanju Gürsu, Selda Alkor, Nuri Altınok, Reha Yurdakul, Süleyman Tekcan, Osman Alyanak, Avni Dilligil, Sami Hazinses, Necip Tekçe, Diclehan Baban, Necdet Tosun
Yapım Yılı: 1965

Filmin Konusu:
Bestekar bir baba ile Amerika'dan dönen oğlu, çiçekçi bir kıza aşık olurlar.

SENEDE BİR GÜN
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senaryo: Sadık Şendil
Görüntü Yönetmeni: Cahit Engin
Oyuncular: Kartal Tibet, Selda Alkor, Ali Şen, Hulusi Kentmen, Münir Özkul, Hüseyin Baradan, Reha Yurdakul, Tugay Toksöz, İhsan Yüce, Ferah Nur, Danyal Topatan, Nezihe Güler, Adnan Şenses
Yapım Yılı: 1965

Filmin Konusu:
Ağa kızı Emine'nin kahya Emin'le yaşadığı aşk anlatılıyor.

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
141. Sayı önceki yazı 141. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye