| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 18.09.2003 - netyorum.com / Sayı: 144

2. ULUSLARARASI KOMEDİ FİLMLERİ FESTİVALİ


Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından düzenlenen BONUS CARD “2. ULUSLARARASI KOMEDİ FİLMLERİ FESTİVALİ” 19-25 Eylül 2003 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

TÜRSAK Vakfı’nın Garanti-Bonus Card’ın ana sponsorluğunda başlattığı festivalde, dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilen uzun metraj filmlerden oluşan 44 komedi filmi İstanbullularla buluşacak.

İstanbullu sinemaseverleri zengin bir programla karşılayacak olan “Uluslararası Komedi Filmleri Festivali”nin filmleri, bu yıl 10 ana başlık altında 5 ayrı sinema salonunda izleyicilerine ulaşacak.

Festivalin 17 Eylül 2003 Çarşamba günü saat: 20.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek Açılış Gecesi, sanat yönetmenliğini Beyhan Murph’nin yaptığı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun “Kahvehane” isimli dans gösterisi ile başlayacak. Festival’in tasarımı, Urart tarafından hazırlanan geleneksel ödülü bu yıl, Tiyatro ve Sinema dünyamızın usta oyuncusu Müjdat Gezen’e sunulacak. Festival’in Açılış Filmi ise ülkemizde ilk kez gösterilecek olan özel bir film: Geçtiğimiz yıl TÜRSAK’ın davetlisi olarak ülkemize gelen Fransız yönetmen Alain Corneau’nun son filmi olan 2003 yapımı “Şaşkın ve Ürkek/Fear & Trembling”. Film, Karlovy Vary Uluslararası Film Yarışması’nda yönetmene özel ödül getirirken, başrol oyuncusu Sylvie Testud’a “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandırdı.

FESTİVAL SİNEMALARI ve BİLETLER

Festival filmleri Beyoğlu Beyoğlu Sineması, Levent Sinema TÜRSAK, Fransız Kültür Merkezi Sinema Salonu, İtalyan Kültür Merkezi Sinema Salonu ve Alman Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda gösterilecek.

Beyoğlu Beyoğlu Sineması ve Levent Sinema TÜRSAK’ta gösterilecek olan filmlerin bilet ücretleri, TÜRSAK’ın kültürün yaygınlaştırılması ilkesinden hareketle, öğrenci 2.000.000TL ve tam 3.000.000TL olarak belirlendi. Sinemaseverler kültür merkezlerinde yapılacak gösterimleri ise ücretsiz olarak izleyebilecekler. Festival’in tüm salonlarındaki gösterimler, Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

FESTİVAL BÖLÜMLERİ

Bu yıl festivalde gösterilecek filmler 10 ana başlık altında toplanıyor.

1. En Ciddi Komedi Filmleri Yarışması

İzleyicilerin jüri üyesi olduğu bu bölümde Almanya’dan Naked / Çıplak ve Pentamagica / Büyülü Beşli; İngiltere’den Mrs. Caldicot’s Cabbage War / Bayan Caldicot’un Savaşı; Fransa’dan My Wife Maurice / Karım Maurice; İsrail’den Dogs are Colour Blind / Köpekler Renk Körüdür; Avusturya’dan Poppitz ve Çin’den The Missing Gun / Kayıp Silah olmak üzere yedi ayrı film yer alıyor. Festivalin ruhuna uygun bir başlıkla yarışmalı bölüme alınan bu filmler Beyoğlu Beyoğlu Sineması ile Levent Sinema Türsak’ta gösterilecek. Yarışma bölümüne seçilen filmleri izleyen festival seyircileri, sinema gişelerinden isteyecekleri kuponlarla hem festivalin “En Ciddi Komedi Filmini” seçecekler, hem de oy kuponlarına yazacakları irtibat bilgileri ile radyolar aracılığı ile yapılan bir yarışmanın adayı olacaklar. Number One, Radyo 5 ve Capitol radyolarından festival haftası içinde, programcılar tarafından aranacak olan bu adaylar, izledikleri filmlerle ilgili sorulara doğru cevaplar vermeleri durumunda Levent TÜRSAK Sinema’sından sezonluk sinema bileti kazanacaklar.

2. Komedi Dünyasından

Festivalin geleneksel “Komedi Dünyasından” bölümünde, ülkemizde izleyiciye ulaşmamış ve ülkelerin farklı güldürü anlayışlarını yansıtan, dünyanın çeşitli festivallerinde ödül almış 5 ilginç film yer alıyor : The Birthday / Doğumgünü; The Women Who Doubted Dr. Fabian / Dr. Fabian’dan Şüphelenen Kadın; Cala My Dog / Köpeğim Cala; The Man Who Couldn’t Say No / Hayır Diyemeyen Adam; Ravyoli...

3. Bir Ülke Sineması: İtalya

Komedi Filmleri Festivali’nin geleneksel bölümlerinden olan bu bölümün bu yılki konuk ülkesi İtalya... Komedi tarihine adlarını altın harflerle yazdıran Toto, Pietro Germi, Alberto Sordi ve Roberto Benigni gibi yönetmen ve oyuncu olarak komedi sinema türüne büyük ustalar kazandıran İtalyan sineması bu yıl festival izleyicilerini son dönem İtalyan komedileri ile tanıştırıyor. İtalyan sineması tutkunları bu yıl festivalde; Ma Che Colpa Abbiamo Noi / Suç Bizde Değil; Sotto Gli Ochhi di Tutti/ Herkesin Gözü Önünde; Per Finta o Per Amore / Aşk Uğruna Rol ve Repubblica Di San Gennaro / Aziz Gennaro Cumhuriyeti filmlerini ilk kez izleyebilecekler.

4. Sinema Tarihinde Fransız Komedileri

İstanbullu sinemaseverler, sinemanın 1895 yılındaki keşfinden bugüne komedi türünün ilk örneklerini veren Fransız sinemasının büyük ustalarının filmlerini Festivalin bu bölümünde izleme şansı bulacaklar. Rene Clair’in 1931 yapımı A Nous La Liberté / Özgürlük Bizimdir; 1955 yapımı French Cancan/ French Cancan; Georges Lautner’in 1963 yapımı Les Tontos Flingueurs / Tetikçi Ahbablar; Gerard Oury’nin 1966 yapımı La Grande Vadroulle / Şahane Oyun ve Michel Blanc’ın 1984 yapımı “Marche A L’ombre” si bu bölümde festival izleyicileri ile buluşacak.

5. Kara Komedi

Komedi türünün belki de sinema için en güç ve özgün ürünlerini oluşturan “Kara Komediler” festivale bu yıl eklenen özel bir bölüm oluşturuyor. Traji-komik olayların anlatıldığı ve son dönem yapımlarından seçilmiş, In This Tricky Life / Lanet Olası Hayat; Westend; Christie Malry’s Own Double Entry / Christie Malry’nin Hesaplaşma Defteri; Felicita Non Costa Niente / Bedava Mutluluk filmleri festivalde izleyicilerin ilgiyle izleyecekleri “Kara Komedi” bölümünü oluşturuyor.

6. Romantik Komedi

Bilindiği gibi “Komedi”, romantizm ile birleştiğinde sinemanın en sevilen türünü oluşturmakta... Konularını genellikle, ilk aşka düşenlerin kimi zaman şaşkınlıktan, kimi zamansa çekingenlik ya da yaşanılan heyecandan dolayı her şeyi kırıp dökmelerinden alan bu filmler, seyirciyi kahkahaya boğan bir dizi komik olayların ardından genellikle “mutlu son”la biter. Ama bilindiği gibi film boyunca izleyiciyi güldüren “Romantik Komediler” aynı zamanda içinde barındırdığı romantizm ile de seyirciye duygusal anlar yaşatır.

“Uluslararası Komedi Filmleri Festivali”ne bu yıl eklenen “Romantik Komediler” bölümünde izleyiciye bu iki duyguyu aynı anda yaşatacak, Danimarka, Almanya, İsveç ve Fransa’dan son dönem yapımı dört film yer alıyor: Kort En Lang / Salla Gitsin; Herz Im Kopf / Kalbin Sesi; Eva and Adam / Adem ile Havva; Very Opposite Sexes / Karşı Cins...

7. Türk Sinemasında Bir Komedi Ustası: Müjdat Gezen

Festival, bu bölümü ülkemiz komedi sanatçılarından Müjdat Gezen’e ayırdı. İstanbullu sinemaseverler “Uluslararası Komedi Filmleri Festivali”nde, Türk sinemasının usta oyuncularından Müjdat Gezen’in “Bekçi Murtaza” karakteri ile en iyi performanslarından birini sergilediği “Bekçi” filminin yanı sıra, sanatçının kamera arkasına geçerek yönetmenlik yaptığı “Gülümseyen Dünya” filmini “Komedi Festivali”nde ilk kez izleyici karşısına çıkacak. Senaryosunu Kandemir Konduk’un yazdığı, 1984 yapımı “Gülümseyen Dünya”’da, yurtdışında da gerçekleştirdiği çekimlerle, Müjdat Gezen, rüyalar aleminde yaşayan bir gencin öyküsünü anlatıyor. Yapımcılığını Türker İnanoğlu’nun yaptığı ünlü “Gırgıriye Serisi”nden Osman Seden’in yönettiği “Görgüsüzler” filmi ise usta oyuncuya ayrılan bu bölümün üçüncü filmi olarak gösterilecek.

8. 110. Doğum Yıldönümünde Bir Komedi Ustası: Harold Lloyd

Bu bölüm, camsız koyu çerçeveli gözlüğü, kusursuz kostümü, ve hasır şapkası ile, Chaplin’in sallapatiliğinin tam tersi görünümüyle, komedi dünyasının Chaplin’den sonra gelen en büyük ustası olan Harold Lloyd’a ayrıldı. Başı sık sık sporcularla, iş adamlarıyla, şarlatan doktorlarla ve şuh kadınlarla derde giren Lloyd’un asıl belası ise makineler, mekanik nesneler ve binalardır. Lloyd, filmlerinde tüm denge ve yerçekimi kurallarına meydan okuyarak, seyircinin yüreğini ağzına getirir. Ama her zaman bu güvensiz durumlardan galip çıkar. 1893 yılında doğan ve 1971 yılında hayata gözlerini yuman ve bu yıl 110. doğum yıldönümü olması sebebi ile büyük komedi ustasına ayrılan bu bölümde, Lloyd’un tutkunları, His Royal Slyness / Kurnaz Prens (1919), Get Out and Get Under / İndi Bindi (1920); Somewhere in Turkey / Türkiye’de Bir Yer (1918) ve Movie Crazy / Sinema Delisi (1932) filmlerini izleyebilecekler.

9. Anısına: Bob Hope

Festivalin “Anısına” bölümü bu yıl Temmuz ayı içinde kaybettiğimiz, Amerika’nın fırıldak gözlü, sivri burunlu, laf ebesi, korkaklığı komedi öğesi haline getiren usta oyuncusu Bob Hope’a ayrılıyor. Esprileri, genelde çevirisi zor İngilizce oyunlarına ve ABD’nin politik gelişmelerine dayanan Hope, filmlerinde genellikle tembel, kent hayatına ve onun tüm konforuna alışmış ama sürekli oradan oraya savrulan ve kendini tuhaf ve komik durumlarda bulan karakterleri canlandırır. Festivalde, 1903 doğumlu olan ve 100 yaşına basan aktörün ilk dönem “yol serileri” filmlerinden Road to Rio / Rio Yolu ; Road to Morocco / Fas Yolu; Road to Singapore / Singapur Yolu ve Road to Zanzibar / Zengibar Yolu filmleri gösterilecek.

10. Buster Keaton Toplu Gösterisi

“O dünya halk kültür mirasına, en üst düzeydeki palyaço ozan olarak geçecek.” (David Robinson)

1959’da “perdeye ölümsüz komediler getiren eşsiz yeteneği için” özel bir Oscar kazanan ve hiç gülmeyen yüzü ile komedinin en sofistike yaratıcısı sayılan Buster Keaton, komedinin dışında sinema dünyasının da büyük ustası kabul edildi. 1895-1966 yılları arasında yaşayan, Fransa’da ve ülkemizde “Malek” adıyla tanınan ifadesiz yüzü ile “taş surat” lakabını alan Buster Keaton, bale-akrobasi karışımı, yapılması son derece güç fiziksel hareketleri, derin bir acı, hüzün duygusu ile yaparken, bu oyununu komediyle ustaca birleştirdiği dört filmiyle Festivalde olacak : Go West / Batıya Doğru; The General / General; College / Kolej; ve Spite Marriage / Zoraki Evlilik ...
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
144. Sayı önceki yazı 144. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye