| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 18.09.2003 - netyorum.com / Sayı: 144

2. ULUSLARARASI KOMEDİ FİLMLERİ FESTİVALİ
FİLM ÖZETLERİ

AÇILIŞ FİLMİ

Şaşkın ve Ürkek / Fear & Trembling / Stupeur et Tremblements

2003, Fransa, 107', Renkli

Yönetmen: Alain Corneau, Senaryo: Alain Corneau, Oyuncular: Kaori Tsuji, Taro Suwa, Bison Katayama, Yasunari Kondo, Sokyu Fujita, Gen Shimaoka

Amélie Nothomb'un çok satan romanının bir kara mizah uyarlaması olan, Sylvie Testud ve Kaori Tsuji'nin olağanüstü performanslar sergilediği, usta yönetmen Alain Corneau'nun bu sofistike komedisinde, doğduğu ülke olan Japonya'ya geri dönen, hayalperest ve romantik bir Fransız kadını olan Amelie'nin hikayesi anlatılıyor. Amelie, aslında sadece benliğini bulmak isterken, kendini birdenbire Japon çalışma dünyasının gizemli ve absürd çarkları arasında ezilirken bulur.

ÖDÜLLERİ

2003 Karlovy Vary Film Festivali

En İyi Kadın Oyuncu Sylvie Testud
Özel Mansiyon Alain Corneau

EN CİDDİ KOMEDİ FİLMLERİ YARIŞMASI

Çıplak / Nackt / Naked

2002, Almanya, Renkli, 100'

Yönetmen: Doris Dörrie, Senaryo: Doris Dörrie, Oyuncular: Mehmet Kurtuluş, Heike Makatsch, Benno Fürman, Alexandra Maria Lara, Jürgen Vogel, Nina Hoss

Başarılı borsacı Dylan ve güzel karısı Charlotte evlerindeki partiye arkadaşlarını davet ederler. Felix ve Emilia yeni ayrılmıştır. Boris ve Annette ise görünüşte mutlu bir çifti canlandırmaktadır. Felix ve Emilia birbirlerine karşı karışık duygular beslerken partiye çift olarak katılır. Bu arada Annette ve Boris nişanlanmak üzeredir. Fakat sanki bir şeyler bu olayı engellemek üzeredir. Gece ilerledikçe güzel anılardan, geçmişteki seks ilişkilerine kadar çeşitli konular tartışılır. Seks konuşmalarının en ateşli olduğu bir anda ortaya aniden bir bahis atılır. Çiftler gözleri bağlıyken, sevgililerini çıplak bedenlerine dokunarak tanıyacaklardır. Bahsi kabul eden Boris, Annette, Dylan ve Charlotte soyunmaya başlayınca kendileri ve birbirleri hakkında umduklarından daha fazla şeyler keşfederler.

Doris Dörrie

1955 yılında Almanya'da doğdu. ABD'de üniversite eğitimi alan Doriss Dörrie, 1975 yılında Münih'teki "Hochschule für Fernsehen und Film"e kaydoldu. Dörrie daha sonraları Bavyera Yayın Kurumu adına çeşitli belgeseller ve çocuk filmleri çekti. Yönetmen 70'lerin sonlarında "Süddeutsche Zeitung" adlı gazetede film eleştirmenliği yaptı. İlk uzun metraj filmi olan "Mitten ins Herz", 1983'te yönetti. Bir yıl sonra ise "Im Innern des Wals"'ı çekti. 1985 yılında yönettiği "Erkekler" adlı filmle Avrupa'nın en iyi yönetmenleri arasına girdi.

Başlıca Filmleri

1983-Mitten İns Herz, 1984-Im Innern Des Wals, 1985-Maenner, 1987-Ich Und Er, 1991-Happy Birthday Türke, 1994-Keiner Liebt Mich, 1998-Bin İch Schön?, 2000-Erleuctung Garantiert

Bayan Caldicot'un Savaşı / Mrs. Caldicot's Cabbage War

2001, İngiltere, Renkli, 100'

Yönetmen: Ian Sharp, Senaryo: Malcolm Stone, Oyuncular: Pauline Collins, Peter Capaldi, John Alderton, Paul Freeman, Gwenllian Davies

Thelma Caldicot 30 yıl boyunca emirler vermeyi seven ve duyarsız kocasıyla sönük ve sıkıcı bir evlilik yaşamaktadır. Bir gün, iki polis memurunun verdiği haberle beklenmedik bir şekilde dul kaldığını öğrenince, hayatında birtakım radikal değişikliklere gider. Yeni oluşan bu duruma alışmaya çalışan bayan Caldicot'ın yaşamına, babasının sıkıcılığını almayan hırslı Derek yaşamına karışmaya ve hükmetmeye başlar. Yıllarca süren oradan oraya çekilme ve sürüklenmeden sonra hayatını tamamen değiştirmeye karar verir. Evinden çıkarılıp huzur evine gönderilen yaşlı kadın yeni arkadaşlardan oluşan ve ona yardımcı olacak bir ekip kurar. Bu yeni sorumluluklar hayatına anlam verir ve bu şekilde, nahoş bir televizyon kimliğinden ya da huzur evinin yöneticisinden de gelse her türlü güçlükle yüzleşme cesareti gösterir.

Ian Sharp

Ian Sharp İngiliz sinema ve televizyon endüstrisinde uzun ve verimli bire geçmişi vardır. Önceki filmlerinde biri olan RPM'de Emmanuele Seigner ve David Arquette başrolü paylaşmıştır. Sharp, ayrıca Goldeneye adlı filmde ikinci ekip yönetmenliği yapmıştır.

Başlıca Filmleri

1977-Professionals (TV), 1982-Who Dares Wins, 1984-Robin of Sherwood, 1985-C.A.T.S. Eyes, 1990-Pride and Extreme Prejudice (TV), 1994-Pleasure, 1997-RPM, 1999-The Secret Adventures of Jules Verne (TV)

Poppitz

2002, Avusturya, Renkli, 90'

Yönetmen: Harald Sicheritz, Senaryo: Roland Düringer & Harald Sicheritz, Oyuncular: Roland Düringer, Marie Bäumer, Nora Heschl, Kai Wiesinger, Reinhard Nowak, Oliver Korritke, Maria Hofstätter, Alfred Dorfer

Araba satıcısı Gerry Shartl tatili için daha kötü bir zaman seçemezdi: Evliliği sarsıntıda, işyerindeki durumu ise sallantıdadır. Fakat hiçbir şey onun Cosemara'da geçireceği herşeyin dahil olduğu tatil cennetinde başına geleceklerden daha kötü olamaz.

Harald Sicheritz

1958 yılında İsveç'te (Stockholm) doğdu. İletişim ve siyaset filmleri eğitimi aldı. Yıllarca rock müzisyenliği yaptı. Televizyon için çok sayıda belgesel ve reklam filmi çekti. 1993 yılında ilk konulu filmi olan "Muttertag"'ı yönetti. 1998'de yönettiği Hinterholz 8 Avusturya'da tüm zamanların en çok iş yapan filmi oldu.

Başlıca Filmleri Selected Filmography

1993-Muttertag, 1995-Freispiel, 1998-Fink Fährt Ab (TV), 1998-Hinterholz, 1998-Qualtingers Wien (TV), 1999-Wanted, 2001-Zwölfeläuten (TV)

Kayıp Silah / The Missing Gun

2002, Çin, Renkli, 120'

Yönetmen: Lu Chuan, Senaryo: Lu Chuan, Oyuncular: Jiang Wen, Ning Jing, Wu Yujuan, Liu Xiaoning, Shi Liang, Wei Xiaoping, Pan Yong

Bu yüksek tempolu ve komik polis hikayesi Ma Shan adlı dedektifin sabah uyanıp da zimmetli tabancasının kayıp olduğunu fark etmesiyle başlar. Ma bütün karmaşık işlerinin arttırdığı panik duygusuyla ipuçlarını aramaya başlar.Bu arada da ailesinin ve arkadaşlarının hastalıklı tavsiyelerini dinleyerek kendini temize çıkarmaya çalışır. Olay kısa zamanda kişisel bir problemden yerel bir alarm durumuna dönüşür. Ma'nın komunist üstleri ondan, silahı üç gün içinde bulmalarını ister. Aksi takdirde Ma utanç ve baskı dolu yolculuğa çıkacak belki de özgürlüğüne kavuşacaktır.

Lu Chuan

"The Missing Gun" Lu Chuan'ın ilk uzun metrajlı filmi.Yapımı üç yıl süren "The Missing Gun", 2002 Venedik Film Festivali'nde gösterilmiş. Chuan'ın diğer filmleri arasında kısa filmler de dahil olmak üzere şu gibi ödüllü filmler bulunmaktadır: "Old Photos", "Touch", "Gratified Young Men", "The Perfect Life of Wang Shuzen" ve "7th Game".

Büyülü Beşli / Pentamagica

2003, Almanya, Renkli, 103'

Yönetmen: Roland Reber, Senaryo: Rolan Reber, Oyuncular: Mira Gittner, Marianna Anna Eich, Ute Meisenheimer, Claire Plaut, Patricia Koch, İngrit Gabriel, Manfred Gebauer

Christiane ve Sandra büyü dünyası adlı bir kitap yazmaktadır. Olağandışı bir yaz atölyesinde, üç kadınla tanışırlar ve proje üzerinde beraber çalışmaya karar verirler. Her kadın ayrı bir konuyu araştıracaktır: Şamanizm, cadılık, ayinsel büyü, seksüel büyü, fal bakma. Hepsi yaşamlarını sihirli ayinlerle değiştirmek istemektedirler.

Roland Reber

1954 yılında Almanya'da doğdu. 1970'lerde Bochum'daki oyunculuk okulunu bitiren Rolan Reber, Almanya'da ve dünyanın çeşitli tiyatrolarında, oyuncu, yönetmen ve yazar olarak çalıştı. 1977 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan "Ihr habt meine Seele gebogen wie einen schönen Tänzer" adlı filmi yazıp, yönetti. 1981 yılında Hamburg'da Theatre Institute'i kurdu. 1989'da da Jamaikalı, Meksikalı ve Rus UNESCO komisyonlarından oluşan World Theatre Project'i kurdu. 1998'den beri, wtp international GmbH'de yönetmen, yazar, yapımcı, görüntü yönetmen, ve temsilci olarak çalışmaktadır.

Filmleri

1977-Habt Meine Seele Gebogen Wie Einen Schönen Tänzer, 2001-Das Zimmer, 2001-The Dark Side Of Our Inner Space

Köpekler Renk Körüdür / Dogs Are Colour Blind / Kelavim Lo Novhim Beyarok

1995, İsrail, Renkli, 92'

Yönetmen: Orna&Johanan Raviv, Senaryo: Noam Berkovitz, Amos Ever-Hadany, Oyuncular: Keren Mor, Dov Navon, Rami Hoiberger, Menashe Noi, Shaul Mizrahi, Shmil Ben Ari Dana Raz

Tsiki ve Naomi adlı "yuppi" çift eve geldiklerinde soyulduklarını fark ederler. Naomi şikayette bulunmak üzere polis karakoluna gider. Bu olay nedeniyle şehrin karanlık taraflarını keşfeden Tsiki, geceyi arkadaş canlısı bir hayat kadını ve onun pezevengiyle geçirir. Umutsuzca karakolda şikayetlerini anlatmaya çalışan Naomi ise, sistemin çarklarına kapılır ve bir sonuç alamaz. Bu arada yakışıklı polis memuru onunla ilgilenir ve birlikte dolaşmaya çıkarlar.

Karım Maurice / My Wife Maurice / Ma Femme s'appelle Maurice

2002, Fransa, Renkli, 100'

Yönetmen: Jean-Marie Poiré, Senaryo: Jean-Marie Poiré, Raffy Shart, Oyuncular: Alice Evans, Götz Otto, Régis, Laspalés, Urbain Cancelier, Jean-Pierre aldi, Stéphane Audran, Martin Lamotte, Anémone

Paris'te yaşayan hırslı ve genç İngiliz kızı Emma, araba satıcısı olan seksi sevgilisini terk etmek üzeredir. Genç kız, çok yakışıklı olmayan fakat onu son derece memnun eden bir milyonerler tanışır. Emma Venedik'te, adamın evli olduğunu ve parasının karısına ait olduğunu fark eder. Son derece kırılan genç kız sevgilisinin hayatını mahvedip gerçekleri karısına söylemeye karar verir.

Jean-Marie Poiré

1945 yılında Fransa'da doğdu. Jean-Marie Poiré, sinema kariyerine Jean Gabin, Lino Ventura gibi oyuncuların diyaloglarını yazan efsanevi senarist Michael Audiard'a asistanlık yaparak başladı. Poire, senarist olarak "La 7ème compagnie" ve "Pas de Problème" gibi son derece başarılı filmlere imza attı. 1980'lerde yönetmenliğe geçen Jean-Marie Poiré "Gentlemen prefer fat girls", "Le père Noël est une ordure", "Papy fait de la Resistance","Twist again in Moskow" ve "Les Visiteurs" gibi çok sayıda, ticari başarı kazanan filme imza attı.

Başlıca Filmleri
1978-Les Petits Câlins, 1980-Retour En Force, 1981-Les Hommes Préfèrent Les Grosses, 1982-Le Père Noël Est Une Ordure, 1983-Papy Fait De La Résistance, 1986-Twist Again À Moscou, 1989-Mes Meilleurs Copains, 1991-L'Opération Corned-Beef, 1993-Les Visiteurs, 1995-Les Anges Gardiens, 1998-Les Couloirs Du Temps: Les Visiteurs 2, 2001-Just Visiting

KOMEDİ DÜNYASINDAN

Doğumgünü / The Birthday / Födelsedagen

2000, İsveç, Renkli, 110'

Yönetmen: Richard Hobert, Senaryo: Richard Hobert, Oyuncular: Camilla Lundén, Göran Stangertz, Pernilla August, Lena Endre, Sven-Bertil Taube, Jacob Eklund, Sven Lindberg

Zorluklarla geçen uzun yıllardan sonra rock şarkıcısı ve besteci Mikael Persson 50. doğumgününde vereceği büyük partiye bütün arkadaşlarını davet eder. Hazırlıklarda ona yardım eden nişanlısı Catti, Mikael'i terk etmeye karar verir. Fakat Catti, Mikael'in partinin ortasında evlenme teklif edeceğinden haberi yoktur.

Richard Hobert

1951 yılında İsveç'te doğdu. 1970-73 yılları arasında üniversite eğitimi aldı. Radyo, televizyon ve sinema alanında çalıştı.

Filmleri

1993 Spring of Joy
1994 The Hands
1995 Autumn in Paradise
1996 Run for Your Life
1998 The Eye
1999 Where the Rainbow ends

Dr. Fabian'dan Şüphelenen Kadın / Die Frau, Die An Dr. Fabian Zweifelte / The Woman Who Doubted Dr. Fabian

2001, Almanya, Renkli, 90'

Yönetmen: Andreas Rogenhagen, Senaryo: Andreas Rogenhagen, Oyuncular: Robert Glatzleder, Dieter Pfaff, Lilia Lehner, Alexander Strobele, Stefen Schult, Traute Hoess

Dortmund'da yaz. Tıp öğrencisi Paul'un ilk senesi sona ermiştir. Ingo ve üvey kardeşi Super için yaptığı satıcılık işi gittikçe zorlaşmaktadır.İki kardeş Paul'e cömert bir teklifte bulunur: Brüksel'e yapılacak bir sentetik uyuşturucu sevkiyatı... Paul görevi kabul etmeye zorlanır ve uyuşturucudan biraz alınca hastanelik olur ve olaylar hızla gelişir.

Andreas Rogenhagen

1965 yılında Pirmasens'de doğdu. 1989-1994 yılları arasında Gazetecilik ve Sinema Eğitimi aldı. 1996-1997 yılları arasında Köln'deki Senaryo Yazarları Okulu'nda görev aldı.

Köpeğim Cala / Cala, My Dog / Kala Shi Tiao Gou

2003, Çin, Renkli, 110,

Yönetmen: Lu Xuechang, Senaryo: Lu Xuechang, Oyuncular: Ge You, Xia Yu, Ding Jiali, Li Bin

Felsefi bir masal olan Cala, My Dog, sıradan bir işçinin evcil hayvanı, ailesi ve kendisi için genellikle polise karşı verdiği sıra dışı mücadeleyi anlatıyor.

Lu Xuechang

1964 yılında Pekin'de doğdu. Pekin Film Stüdyosu'nda dersler veren Lu, Çin'deki 6.kuşak yönetmenler arasında en çok umut veren genç yeteneklerden birisidir. Güzel Sanatlar Merkez Akademisi'ne bağlı lisede dört yıl boyunca resim eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Pekin Film Akademisinin Yönetmenlik Bölümü'ne girdi. 1990 yılında okuldan mezun olan Lu, "The Making of Steel" and "A Lingering Face gibi filmlere imza attı.

Hayır Diyemeyen Adam / The Man Who Couldn't Say No / Humørkort-Stativ-Saelgerens Søn

2002, Danimarka-Almanya, Renkli, 95'

Yönetmen: Peter Bay, Senaryo: Peter Bay, Mads Brenøe, Oyuncular: Hella Joof, Niels Olsen, Thomas Bo Larsen

Rasmuss kimsenin tartışmaya girmeyeceği kadar alçakgönüllü bir adamdır. Bu arada değişmez ve sabit yaşamı iki yeni insanla tanışınca altüst olur. İlki, aşık olduğu Emilie. Bu durum uzun zamandır çıktıkları, sonsuza kadar mutluluk, evlilik ve çocuk sözü verdiği Bolette ile çeşitli problemler yaratır.Sonra Stefan... Rasmuss'un yeni şefi, ondan seks öğütleri yazmasını istemektedir. Problem ise şudur: En iyi arkadaşı Jack üzerinde beraber çalıştıkları punk edebiyatı işinde ona son derece güvenmektedir. Rasmuss herkesi memnun etmeye kararlıdır. Bir süre sonra kendi yalanları arasında boğulmaya başlar ve başını şimdiye kadar olmadığı kadar belaya sokar. "Hayır diyemeyen adam" seçim yapmaya zorlanır...

Peter Bay

1955 yılında Danimarka'da doğdu. Son derece verimli bir yazar ve yönetmen olan Peter Bay konulu filmlerin yanı sıra, kısa film alanında, belgesellerde ve televizyonda çalıştı. The Man Who Couldn't Say No ilk konulu filmidir.

Ravyoli / Ravioli

2002, Avusturya, Renkli, 79'

Yönetmen: Peter Payer, Senaryo: Alfred Dorfer, Oyuncular: Alfred Dorfer, Gertraud Jesserer, Branko Samarovski, Günther Paal, Michou Friesz, Isabella Richtar, Nicholas Ofczarek

Heinz Hoschek eskiden ailesinin yaşadığı boş apartmana geri döner. Annesi ölmüş, babası ise bir huzurevinde yaşamaktadır. Daha önce bir bankada şube müdürü olarak çalışan işini kaybetmiş ve evliliği başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Kendi yalnızlığında geçmişini hatırlar: Deniz kenarındaki tatiller, doğumgünü partileri, lise-üniversite yılları, nişanı... Aşırı alkol ve ilaçlar nedeniyle gerçek ile fantezi arasındaki dengeyi kaybeder. Alegorik karakterlerin ("ölüm", "70'lerin hayaleti" gibi) yanı sıra çok sayıda ziyaretçisi olur

Başlıca Filmleri

1997-The Cave, 1998-Das Jambalayasyndrom, 1999-Untersuchung an Mädeln, 2000-Die Nichte und der Tod

BİR ÜLKE SİNEMASI: İTALYA

Herkesin Gözü Önünde / Sotto Gli Occhi Di Tutti / For Everyone To See

2001, İtalya, Renkli, 85'

Yönetmen: Nello Correale, Senaryo: Chiara Balestrazzi, Oyuncular: Laura del Sol, Paolo Sassanelli, Loredana Cannata, Alfredo Pea, Regina Bianchi, Barbara Cupisti

Bir anne, en büyük kızı Rosa'yı arayarak babalarının öldüğünü bildirir.4 kardeş 48 saat içinde boş bir mezar yeri bulmak zorundadır. Görünüşte kolay bir görevdir. Fakat günümüzün modern Bari'sinde uzlaşmazlıklar, küçük hesaplar, şaibeli pazarlıklar, rüşvetler hüküm sürmektedir. Uygun bir mezar yeri bulmanın zorluğu acılı kardeşleri akrabalarından, arkadaşlarından ve yerel yetkililerden yardım istemeye zorlar.

Nello Correale

Senaristlik, yönetmenlik ve öğretmenlik yapan Nello Correale, Milan Sinema Okulu'nda eğitim gördü, Picciolo Tiyatrosu'ndaki kurslara katıldı. Roger Corman, Xavier Koller, Giuseppe Bertolucci, Alberto Sironi and Maurizio Nichetti gibi yönetmenlere asistanlık yaptı. İlk konulu oan Oltremare'yi 1999 yılında yönetti. Xavier Koller'in yönettiği ve 1991 yılında En İyi Yabancı Film Oscar'ını alan "Umuda Yolculuk"un senaryosunda ortak yazarlık yaptı Correale, İtalyan Kanalı RAI ve diğer çeşitli Avrupa kanalları için çok sayıda belgesel çekti. Kısa filmlere de imza atan yönetmen, Milan'da felsefe ve senaryo dersleri verdikten sonra CISA adlı kurumda Profesörlük yapmaya ve sinema dili dersleri vermeye başladı. Nello Correale, Festival Internazionale Cinema di Frontiera adlı festivalin kurucusudur.

Başlıca Filmleri Selected Filmography

1992 Divieto di caccia (kısa)
1994 i quale amore (kısa)
1999 Not registred (kısa)
1999 Oltremare
2001 Addio mister Frog (kısa)

Suç Bizde Değil / It Is Not Our Fault / Ma Che Colpa Abbiamo Noi

2002, İtalya, Renkli, 116'

Yönetmen: Carlo Verdone, Senaryo: Piero de Bernardi, Pasquale Plastino, Fiamma Satta, Carlo Verdone, Oyuncular: Carlo Verdone, Margeritha Buy, Anita Caprioli, Stefano pesce, Lucia Sardo, Antonio Catania, Max Amato, Raquel Sueiro, Luciana Gubinelli

Depresyondan, korku ataklarından, kendisine saygısı olmamaktan, gerçekleri reddetmekten ve duygularını kontrol edememekten muzdarip 8 muhteşem sinir hastası hikayemizin ana karakterleri. Bu sekiz karakter de; medeniyetin acımasızlığının, iyi olmanın problemlerinin ve acı gerçeklerin kurbanıdır. Gegé, Luca, Gabriella, Chiara, Ernesto, Alfredo, Marco ve Flavia, hep birlikte, haftada bir saatlerini yaşlı bir psikayatristin kontrlünde grup terapisine girmektedir.

Carlo Verdone

1950 yılında Roma'da doğdu. 1969 yılında "Sun Poetry" adlı ilk kısa filmini çekti. Daha sonra Deneysel Sinema Merkezine kaydolan Verdone iki yıl sonra yönetmenlik derecesiyle mezun oldu. Bir ara kuklacılık da yapan sanatçı bu dönemde seslendirme yeteneklerini, taklit etme ve komedi becerisini geliştirdi. "Word for Word" filmi Carlo Verdone için bir dönüm noktası oldu. Verdone'nin 12 değişik karakteri canlandırdığı film büyük başarı kazandı ve daha sonraları birçok benzeri yapıldı.

Başlıca Filmleri

1989 Il Bambino e il poliziotto
1990 Stasera a casa di Alice
1992 Maledetto il giorno che t'ho incontrato
1994 Perdiamoci di vista!
1995 Viaggi di nozze
1996 Sono pazzo di Iris Blond
1998 Gallo cedrone
2000 C'era un cinese in coma

Aşk Uğruna Rol / Per Finta O Per Amore

2002, İtalya, Renkli

Yönetmen: Marco Mattolini, Senaryo: Simona Izzo, Elena Bonelli, Oyuncular: Remo Girone, Giulia Montanarini,, Denis Fasolo, Giuliana Calandra,, Bruno Gambarotta,, Marzia Ubaldi, Yapım Production: Leading Entertainment, Mediatrade

Filmde duygusal ilişkilerden uzak durmak amacıyla kendisine eşcinsel bir sekreter arayan, zengin ve kaprisli bir televizyon yıldızının hikayesi anlatılıyor. Görev için işsiz ve beş parasız ve aslında eşcinsel olmayan 25 yaşındaki Domenico başvurur. Başvuru sırasında eşcinsel tiyatro yönetmeni Amadeo gence yardım eder. Domenico görüşmeye gider ve burada bir kıza aşık olur ve problemler başlar.

Filmleri

1984 Il Mistero del Morca
2002 Per Finta O Per Amore

Aziz Gennaro Cumhuriyeti / La Repubblica Di San Gennaro

2001, İtalya, Renkli, 89'

Yönetmen: Massimo Costa, Senaryo: Massimo Costa, Carlo Lizza, Gianfelice Imparato, Oyuncular: Gianfelice Imparato, Anna Ammirati, Lucrezia Lante Delle Rovere, Vincenzo Peluso, Carlo Giuffrè, Maria Piscopo

Filmin hikayesi gelecekte geçmektedir. İtalya ikiye ayrılmıştır. Kuzey'deki bütün güneyli göçmenler Padania'da kamplara yerleştirilmiştir.Strummolo ailesi de böyle bir kampta yaşamaktadır. Aile reisi Gennaro'nun en büyük tutkusu bir "kuzeyli" olmaktır. Bu amaçla kendisini ve isteksiz kızkardeşini Padania'nın yerel hükümetinin hazırladığı bir seri teste sokar. Görevi Strummolo ailesinin medenileşme sürecini yönetmek olan bir sosyal işçi aralarındaki ırksal farklılığa rağmen Gennero'ya delice aşık olur.

SİNEMA TARİHİNDE FRANSIZ KOMEDİLERİ

Özgürlük Bizimdir / A Nous La Liberté!

1931, Fransa, S&B, 97'

Yönetmen: René Clair, Senaryo: René Clair, Oyuncular: Raymond Cordy, Henri Marchand, Rolla France, Paul Olivier, Jacques Shelly, André Michaud

Daha önce hapiste tanışan iki arkadaş iş dünyasında bir kez daha bir araya gelir. Hapishaneden kaçan güçlü bir patron olmuş, cezasını çeken ise sıradan bir işçidir. İkisi de endüstrinin çarkları arasında ezilmektedir ve ikisi birlikte bu dünyadan kaçmaya karar verirler.

René Clair

1898 yılında Paris'te doğdu. 7 yaşında kendi oyunlarını yazmaya ve yönetmeye başlayan Claire, 1920'lerde sinema filmlerinde oynamaya başladı. Daha sonra yönetmen asistanlığı yapmaya başladı. 1923 yılında ilk filmini yönetti: "Paris Uyuyor". Clair bu ilk filmiyle ve onu takip eden filmler büyük beğeni kazandı ve çağdaşlarını fazlasıyla etkiledi. Filmlerinin çoğunu yazıp yöneten Rene Clair genelde stüdyoda çalışmayı tercih etti. İngiltere ve ABD'de de film çalışmalarını sürdüren Clair, 1960'ların başından itibaren sinemadan uzaklaştı.

Başlıca Filmleri Selected Filmography

Les Fêtes galantes (1965), Les Quatre vérités (1962),Tout l'or du monde (1961), Porte des Lilas (1957), Les Grandes manoeuvres (1955), Les Belles de nuit (1952), La Beauté du diable (1950), Le Silence est d'or (1947), And Then There Were None (1945), It Happened Tomorrow (1944), I Married a Witch (1942),The Flame of New Orleans (1941), Break the News (1938),The Ghost Goes West (1935), Le Dernier milliardaire (1934), Quatorze Juillet (1933), À nous la liberté (1931), Le Million (1931), La Tour (1928), Les Deux timides (1928), La Proie du vent (1926), Le Voyage imaginaire (1926), Paris qui dort (1925), Entr'acte (1924)

French Cancan

1955, Fransa, Renkli, 97'

Yönetmen: Jean Renoir, Senaryo: Jean Renoir, Oyuncular: Jean Gabin, Maria Félix, Françoise Arnoul, Gianni Esposito, jean-Roger Caussimon, Philippe Clay, Michel Piccoli

Yetenek avcısı ve şov yapımcısı Danglard, bir yandan tüm engellere ve kıskançlıklara rağmen ilerlemeye devam ederken bir yandan da çamaşırhanede çalışan ve Nini'ye bir kariyer hazırlama çabasındadır. Danglard'ın Moulin Rouge adlı yeni dans salonu Fransız Cancan'ın tapınağı olmak üzeredir.

Jean Renoir

1894 yılında Fransa'da doğdu. Ünlü ressam Auguste Renoir'ın oğlu olan Jean Renoir 20.yüzyılın ilk yarısı boyunca Fransa'nın en önemli ve saygı duyulan yönetmenlerinden biri oldu. Yönetmenliğe 1924 yılında başlayan Renoir, sesli sinemaya geçişle iyi iş yapan filmlere imza attı. 2.Dünya Savaşı sırasında Fransız ordusunun sinema bölümünde görev alan yönetmen, Fransa'nın düşmesiyle önce Lizbon'a daha sonra ABD'ye geçti. 20th Century Fox firmasıyla anlaşma imzalayan Jean Renoir 1950'lerin başına kadar ABD'de çalıştı. Renoir, The Golden Coach (1952), French Can-Can (1955) adlı filmleriyle Avrupa'ya ve ticari açıdan başarılı filmlere dönüş yaptı. 1960'larda daha az gösterişli ve iddiasız filmler çeken yönetmen televizyona yöneldi.

Başlıca Filmleri

1924 Une vie sans joie
1925 La Fille de l'eau
1926 Nana
1927 Marquitta
1928 La Petite marchande d'allumettes
1929 Le Bled
1931 La Chienne
1933 Madame Bovary
1935 Toni
1936 Une partie de campagne
1937 La Grande illusion
1938 La Bête humaine
La Marseillaise
1939 La Règle du jeu
1941 Tosca
1943 This Land Is Mine
1945 The Southerner
1946 Salute to France
1947 The Woman on the Beach
1951 The River
1952 Le Carrosse d'or
1955 French Cancan

Tetikçi Ahbaplar / Les Tontons Flingueurs

1963, Fransa, S&B, 92'

Yönetmen: Georges Lautner, Senaryo: Georges Lautner, Albert Simonin, Oyuncular: Lino Ventura, Bernard Blier, Francis Blanche, Sabine Sinjen, Jean Lefebvre, Robert Dalban

Fernand adlı tövbekar bir gangster eski bir ortağının kızına ait olan mirası korumak üzere eski işine geri döner. Miras kumar oynanan bir mağara ve azılı gangsterlerin peşinde olduğu bir içki fabrikasıdır.

Georges Lautner

1926 yılında Fransa'da doğdu. Oyuncu Renee Saint-Cyr'nin oğlu olan Lautner, 1950'lerin başında Fransız sinemasına yönetmen asistanlığı yaparak girdi. Önceleri kısa filmler çeken George Lautner, 1958 yılında ilk uzun metrajlı filmini çekti. Komedi filmlerinin ve romantik dramaların popüler bir yönetmeni olarak tanınan Lautner çalışmalarını halen devam ettirmektedir.

Başlıca Filmleri
1962 Le Septième juré
1964 Les Barbouzes
1967 Le Pacha
1968 Fleur d'oseille
1971 Road to Salina
1973 La Valise
1974 Les Seins de glace
1977 Mort d'un pourri
1978 Ils sont fous ces sorciers
1979 Le Guignolo,
1981 Professionnel
1983 Attention! Une femme peut en cacher une autre
1984 Le Cowboy
1985 La Cage aux folles 3 - 'Elles' se marient
1988 La Maison assassinée
1989 L'Invité surprise
1990 Présumé dangereux
1992 Room Service
1996 Le Comédien
2000 Le Bistrot

Şahane Oyun / La Grande Vadrouille

1966, Fransa, Renkli, 125'

Yönetmen: Gérard Oury, Senaryo: Gérard Oury, Marcel Julian, Danielle Thompson Oyuncular: Bourvil, Louis de Funès, Terry Thomas, Claudio Brook, Mike Marshall, Benno Sterzenbach, Marie Dubois

İngiliz Hava Kuvvetlerine ait bir uçak, Nazi işgali altındaki Paris'i bombalarken vurulur ve düşer. Civardaki iyi kalpli Fransızlar onlara yardım eder. Havacılar önemli bir randevudan sonra kaçma planları yapmaya başlar.

Gérard Oury

1919 yılında Paris'te doğdu. Dramatik Sanatlar Konservatuarında eğitim gördü. 1940'ların ortasında sinema oyunculuğu yapmaya başladı. 1950'lerde yönetmenliğe geçen Oury, ticari açıdan başarı kazanan hafif komediler ve gerilim filmleri çekti.

Başlıca Filmleri
1960 La Main chaude
1961 Le Crime ne paie pas
1964 Le Corniaud
1966 La Grande vadrouille
1969 Le Cerveau
1971 La Folie des grandeurs
1973 Les Aventures de Rabbi Jacob
1978 La Carapate
1980 Le Coup du parapluie
1982 L' As des as
1984 La Vengeance du serpent à plumes
1987 Lévy et Goliath
1989 Vanille fraise
1993 La Soif de l'or
1996 Fantôme avec chauffeur
1999 Le Schpountz

Marche À L'ombre

1984, Fransa, Renkli , 90'

Yönetmen: Michel Blanc, Senaryo: Michel Blanc, Patrick Dewolf, Oyuncular: Gérard Lanvin, Michel Blanc, Sophie Duez, Mimi Felixine, Maka Kotto, Prosper Niang

Yakışıklı ve kendisinden emin biri olan François ve hastalık hastası arkadaşı Denis, Paris'e doğru yola çıkarlar.İki kafadar çeşitli talihsizliklerin ardından siyah müzisyenlerin yaşadığı ve mutluluk içindeki bir topluluğa rastlarlar. Burada yaşayan herkes New York'u düşlemektedir.

Michel Blanc

1952 yılında Fransa'da doğdu. Neuilly'de Pasteur Okulu'nda arkadaşlarıyla birlikte eğitim görürken Le Splendid adlı bir komedi grubu kurdu. Çeşitli şovlara çıkan grup, sinemada "Les Bronzés" ve "Les Bronzés du Ski" gibi komedi filmlerinde oynadı. 1970'lerin başında sinema oyunculuğuna başlayan Michel Blanc, 1984 yılında ilk yönetmenlik denemesi olan "Marche a l'ombre" ile büyük başarı kazandı. Oyunculuğunu da devam ettiren Blanc, 1976 yılında "Tenue de Soirée" adlı filmle Cannes Film Festivali'nde En İyi Oyuncu Ödülünü kazandı. 1989 yılında Patrice Leconte'un "Monsieur Hire" adlı psikolojik drama filminde oynayan Michel Blanc buradaki rolüyle de büyük başarı kazandı. Yönetmen günümüzde de çalışmalarını devam ettirmektedir.

Filmleri / Yönetmen

1984 Marche à l'ombre
1994 Grosse fatigue
1999 Mauvaise passe
2002 Embrassez qui vous voudrez

Başlıca Filmleri / Oyuncu

1974 Que la fête commence
1975 Le Bol d'air
1976 Je t'aime, moi non plus
1977 Le Point de mire
1978 Les Bronzés, Les
1979 Les Bronzés font du ski
1980 Cheval d'orgueil
1981 Viens chez moi, j'habite chez une copine
1984 Marche à l'ombre
1985 Drôle de samedi
1986 Je hais les acteurs
1988 Sans peur et sans reproche
1989 Monsieur Hire
1990 Uranus
1991 Merci la vie
Prospero's Books
1994 Prêt-à-Porter
1996 Les Grands ducs
2002 Embrassez qui vous voudrez

KARA KOMEDİ

Lanet Olası Hayat / Tricky Life / La Puta Vida

2001, Uruguay-Arjantin, Renkli Color, 97'

Yönetmen: Beatriz Flores Silva, Senaryo: Beatriz Flores Silva, Janos J.Kovacsi, Oyuncular: Mariana Santangelo, Silvestre, Joseph Linuesa, Andrea Fantoni, Fermi Herrero, Marta Gularte

27 yaşındaki Elisa, Montevideo'nun zengin mahallerinin birinde kendi kuaför salonunu açma hayalleri kurmaktadır. Bir tartışma sonucu iki çocuğu ile birlikte annesinin evinden ayrılır. Ertesi gün patronu ve sevgilisi Garcia ile kavga edip, ayrılır. Böylece Elisa, kendini 24 saat içinde; evsiz, erkeksiz, işsiz ve beş parasız olarak bulur. En iyi arkadaşı Loulou ona bir genelevde iş bulur. Elisa iyi olmadığı bu işte çalışmak yerine pezevengi ve sevgilisi Placido'yu, Loulou ile birlikte Barcelona'ya gidip kuaför dükkanı açmaya ikna eder.Bu arada Barcelona göründüğü gibi değildir. Polisler ve fahişeler arasındaki mücadele had safhadadır. Elisa Placido'nun para göndermediğini ve Loulou'nun da sokaklarda öldürüldüğünü öğrenir. Genç kadının tek istediği Uruguay'a çocuklarının yanına dönmektir.

Beatriz Flores Silva

Başlıca Filmleri
1988 Le Puits (CM)
1989 Les lézards (CM)
1991 L'honnêteté (épisode dans Les sept pêchés capitaux)
1993 L'histoire presque vraie de Pepita la Pistolera (téléfilm)

Ödülleri

Huelva Iberoamerican Film Festivali 2001
" Golden Colon Award
Uluslararası Havana Film Festivali
" Radio La Habana -Küba Ödülü
Muestra de Cine Latinoamericano de Lerida, Spain 2002
" En İyi Film
" En iyi Kadın Oyuncu
" Seyirci Ödülü
Uluslararası Latin Filmleri Festivali 2002
" Seyirci İkincilik Ödülü
Cinesul Festival 2002
" Trofeo Mercosur Ödülü En İyi Film
Bogoto Film Festivali 2002
" En iyi Yönetmen Ödülü
14.Festival Internacional de Cine Vina Del Mar
" En iyi kadın oyuncu
Goya Ödülü -İspanya 2002
" En İyi Film
Latin America Film Festivali
" Seyirci Ödülü

Westend (Once Upon A Time In Cologne)

2001, Almanya, S&B, 89'

Yönetmen: Markus Mischkowski & Kai Maria Steinkühler, Senaryo: Markus Mischkowski, Oyuncular: Jens Claaßen, Markus Mischkowski, Kai-Maria Steinkuehler, Katharina Schmaltz, Katy Karrenbauer, Ralf Richter, Peter Clös, Karen Oldenburg

Mike ve Alfred iki işsiz arkadaştır.Westend'de yaşayan kafadarlar zamanlarını iş dünyasına girmek için başarısız denemeler ile geçirmektedirler. Bir gün kendilerine Rasto'nun büfesini işletme teklifi gelir. Yeni hayatları umut verici gözükmektedir. Bu arada Rasto borçları birikmiş bir servet avcısı olarak alacaklıları tarafından sıkıştırılmaktadır. İki kafadarın arkadaşlıkları, Alfred Katie adlı bir süpermarkette çalışan kıza aşık olunca, Mike da kendini büfe yöneticiliğine fazlaca kaptırınca, büyük bir sınavdan geçer.

Markus Mischkowski

1966'da Köln'de doğdu. Berlin'de Dilbilim eğitimi aldı. 1990 yılından beri Kai Maria Steinkuehler ile birlikte senaristlik, yapımcılık ve yönetmenlik yapmaktadır.

Kai Maria Steinkuehler

Kai Maria Steinkuehler1967'de Köln'de doğdu ve 1986-1989 yılları arasında Mısırca ve Afrika üzerine eğitim aldı. Westend ilk konulu filmdir.

Christie Malry'nin Hesaplaşma Defteri / Christie Malry's Own Double Entry

2000, İngiltere, Renkli, 90'

Yönetmen: Paul Tickell, Senaryo: Simon Bent, Oyuncular: Nick Moran, Kate Ashfield, Neil Stuke, Shirley Anne Field

Christie Malry, babasız büyüyen ve kanser olan alkolik annesiyle beraber yaşayan biridir. Psikolojik olarak rahatsız olan Christie, bankacılıktan hiç anlamadığı halde, bir bankada çalışmaktadır. Sürekli halüsinasyonlarla yaşayan Christie, annesinin ölümünden sonra çok yıpranır ve hayatta yapayalnız kalır. Annesinin ölümünden önce çalıştığı bankadan çıkarak girdiği şeker fabrikasındayken tanıştığı ve çıkmaya başladığı sevgilisi, hayatta tek sevdiği insan haline gelir. Tüm bunlar olurken Christie Malry' nin aklına parlak bir fikir gelir: Kendisine özel bir hesap defteri oluşturmak. Bir bilanço niteliğindeki bu hesap defterinde, kendisine yapılan iyiliklere ve kötülüklere karşı sanal değerler verir. Özellikle kar amaçlı sisteme ve halkı sömürerek ezdiğine inandığı hükümete karşı verdiği mücadele uğruna insanları bile öldüren Christie, planlarını uyguladıkça daha fazlasını ister.

Binlerce insanın ölümüne neden olmasına ve vermek istediği mesajı ulaştıracak derecede büyük planları başarıyla yerine getirmesine rağmen Christie, hükümetin ve halkın gözü önünde hala basit bir fabrika çalışanıdır. Leonardo Da Vinci 'nin yaşamıyla ilgili enstantanelerin de yer aldığı kara komedi özelliğindeki film boyunca, İngiliz ve Amerika Birleşik Devletleri' nin savaş politikası ve kapitalist düzenine karşı ağır eleştiriler ve göndermeler yapılıyor.

Paul Tickell

Paul Tickell İngiltere'nin kuzeyinde doğdu ve yetişti. 1977'de Londra'ya müzik endüstrisinde Halkla İlişkiler uzmanı olmak ve grupların menajerliğini yapmak üzere taşındı. 1980'de serbest gazeteci olarak çalışmaya başladı. 1982'den 1988'e kadar London Weekend Television'da araştırmacı ve daha sonra yapımcı ve yönetmen olarak çalıştı. 1989'da serbest kaldıktan sonra aralarında "Punk and Pistols", "Matisse in Morocco", "The Relique" çok sayıda belgesele imza attı. "Zinky Boys Go Underground" adlı kısa filmi 1995 yılında BAFTA "En İyi Kısa Film" ödülünü kazandı.

Filmleri

1994 Zinky Boys Go Underground; A Few Short Journeys of the Heart (TV),
1998 Crush Proof

Bedava Mutluluk / Happiness For Free / La Felicita' Non Costa Niente

2002, İtalya, Renkli, 93'

Yönetmen: Mimmo Calopresti, Senaryo: Mimmo Calopresti,, Francesco Bruni,, Heidrun Schleef, Oyuncular: Mimmo Calopresti, Valeria Bruni Tedeschi, Francesca Neri, Fabrizia Sacchi, Vincent Perez, Peppe Servillo, Laura Betti

40 yaşındaki Sergio mutlu olmak için elinden geleni yapmak zorunda olduğunu fark eder. Bir kaza sonrası bir durum muhasebesi yapan Sergio artık karısını sevmediğini fark eder. Hayatından, işinden, güzel evinden, oğlundan, zenginliğinden ve arkadaşlarından memnuniyetsizdir. Herşeyi terk etmeye karar verir. İşçilerinden biriyle bir konuşmadan sonra Sergio sadeliğin önemini fark eder. Hayatının aşkı sandığı bir kadınla tanışır ve fakat kadın onu terk eder. Bütün bu olanlardan sonra eski yaşamına geri döner ve bir gün gerçek mutluluğu bulma umudunu sürdürür.

Mimmo Calopresti

1955 yılında doğan Mimmo Calopresti 1990'ların başında sinemaya girdi. "La Felicita' Non Costa Niente", yönetmenlik, senaristlik, yapımcı ve oyunculuk yapan Mimmo Calopresti'nin son filmidir.

ROMANTİK KOMEDİ

Salla Gitsin / Shake It All About / En Kort En Lang

2001, Danimarka-Almanya, Renkli, 100'

Yönetmen: Hella Joof, Senaryo: Hella Joof, Klaus Bondam, Oyuncular: Mads Mikkelsen, Troels Lyby, Charlotte Munck, Peter Frödin, Ellen Hillingsø, Ghita Nørby

Birbirlerine çılgınca aşık olan Jacob ve Jorgen gelecek yaz evlenmeyi planlamaktadırlar. Bu arada bir gece Jacob, Jorgen'in kızkardeşi olan Caroline ile beklenmedik bir öpücüğü paylaşır. Jacob, kalbinin aslında Caroline'de olduğu gerçeğini fark eder. (İki genç bu sırla zor bir durumu paylaşırken, Jorgen'de birşeylerin iyi gitmediğini sonunda anlar). Ve sonunda Jacob ile yüzleşir ve onun sadakatsizliğini öğrenir. Jacob, Jorgen'le ilişkisini düzelmeye çalışırken Caroline'in Jacob'un çocuğunu taşıdığını söylemesi durumu iyice zorlaştırır. Olaylar nefes kesici bir hal alırken, bütün arkadaşlarını ve ailesinin geleceğini etkileyecek bir takım zor kararlar almak zorunda olan Jacob, Jorgen'e durumu aktarıp aktarmama konusunda pek hevesli değildir.

Ödüller

" Danimarka Film Akademisi Robert Uddeling Ödülleri 2002
- Seyirci Ödülü: En İyi Film Audience Award for best film
- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Best Supporting Actor:Troels Lyby
- En İyi Müzik Best Music Hit
- En İyi Ses Dizaynı Best Sound Design

" Moscow International Film Festival 2002
- En iyi Stil Özel Moda Ödülü Special Vogue Award for best Style

Hella Joof

1961 yılında Danimarka'da doğdu. 1990 yılında Odense Drama Okulu oyunculuk Bölümü'nden mezun oldu. Son 10 yıldan beri sahnede, sinemada ve televizyonda birçok işler yapan Joof eleştirmenler ve seyirciler tarafından beğenildi ve hatırı sayılır popülerlik kazandı. "Shake It All About" , "Bullerfnis" adlı çocuk programının sunucularından biri olan Hella Joof'un ilk konulu film ve senaryo çalışması.

Kalbin Sesi / Herz Im Kopf / Heart Over Head

2002, Almanya, Renkli, 89'

Yönetmen: Michael Gutmann, Senaryo: Michael Gutmann, Hans-Christian Schmid, Oyuncular: Tom Schilling, Alicja Bachleda-Curus, Anna von Berg, Matthias, Schweighöfer, Sebastian Kroehnert

Babası öldüğünde Jakob hayatla mücadele edecek güce sahip değildir. Okulu bırakır ve babasıyla yaşamak için Berlin'e gider. Fakat işler umduğu gibi gitmez ve bir yıl sonra eşyalarını Frankfurt'a, ablası Petra'nın yanına geri döner. Bir süre kalıp ayrılmayı planlayan genç adam ablası Petra'ya yardım etmesi gerektiğini fark eder. Petra hamiledir, erkek arkadaşı tarafından yeni terk edilmiştir. Genç kadın 8 yaşındaki oğluyla neler yapacağını bilememektedir. Bu arada Jakob, Wanda adlı Polonyalı dadılık yapan bir kızla tanışır ve ona sırılsıklam aşık olur.

Michael Gutmann

1956 yılında Franfurt'ta doğdu. Frankfurt Üniversitesi'nde Sanat ve Almanca eğitimi gören Gutmann, Münih'teki Sinema&Televizyon Akademisi'ne geçti. Senaristlik ve karikatüristlik yapan sanatçı sinema okullarında dersler verdi Çok sayıda televizyon dizisinin senaryosunu yazdı. Michael Gutmann bunların yanı sıra Hans-Christian Schmid'in yazıp yönettiği çok sayıda filmde yazarlık yaptı.

Başlıca Filmleri

1990-Von Zeit zu Zeit (kısa), 1993-How I Got Rhythm (kısa), 1995-Rohe Ostern, 1998 Black Ice (TV)

Adem İle Havva / Eva & Adam-Four Birthdays And A Fiasco / Eva & Adam-Fyra Födelsedagar Och Ett Fiasko

2001, İsveç, Renkli, 92'

Yönetmen: Catti Edfelt, Senaryo: Måns Gahrton, Johan Unenge, Oyuncular: Ellen Fjaestad, Carl-Robert Holmer-Kårell, Rosanna Munter, Ulrika Bergman, Pablo Martinez

Eva ve Adam 14 yaşındadırlar ve üç yıldır birliktedirler-bu yaşta neredeyse sonsuz bir zaman. Eva'nın kafasında bir takım düşünceler uçuşmakta ve öpüştüklerinde artık eskisi kadar etkilenmediğini fark eder ve Adam'dan ayrılmaya karar verir. Adam umutsuzluğa kapılsa da sakin olmaya çalışır. Eva'nın yeni arkadaşı Petra Adam'la flört etmeye başlayınca Eva hayatının hatasını yaptığını fark eder. Acaba Adam'ı yeniden elde etmek için çok mu geç kalmıştır?

Catie Edfelt

1950 yılında Gävie'de doğdu. Lund'daki çocuk tiyatrosunda çalıştı. 30 yıldan beri film endüstrisinde çalışan Catie Edfelt televizyondaki ilk yönetmenlik denemesini 1988 yılında "Dancing Feet" adlı filmle gerçekleştirildi. 1994 yılında "Sixteen" adlı konulu bir film çekti. "Eva&Adam" ilk önce bir karikatür serisi olarak başladı ve daha sonra kitaplara ve televizyonlara taşınıp oldukça popüler hale eldi.

Karşı Cins / Very Opposite Sexes / Sexes Tres Opposes

2002, Fransa, Renkli, 85'

Yönetmen: Eric Assous, Senaryo: Eric Assous, Oyuncular: Jean Noel Brouté, Patrick Chesnais, Charlotte de Turckheim, Antoine Duléry, Elisa Tovati

İki cinsin romantik beklentileri konusunda nasıl farklılıklaştıklarına dair yarı bilimsel ve zekice hazırlanmış bir araştırmanın konu alındığı bu komedide bir düzineye yakın, farklı yaşlarda ve geçmişlere sahip karakterlerin cafelerdeki, kitapçılardaki, apartmanlarda, işyerlerinde, arabalarında ve yaya olarak gösterdikleri davranışlara yer veriliyor.

Eric Assous
Eric Assous eğlewnce dünyasınsa 1983 yılında girdi. 1983-1987 yılları arasında 80 radyo oyunu yazdı. Günümüzde yazarlığını devam ettiren Assous televizyon için çok sayıda senaryo yazdı. Senaryosunu yazdığı "Bir Kırlangıçla da Bahar Gelir" adlı film Fransa'da bir hit oldu ve 2 milyona yakın izleyici topladı. Senaristlikten yönetmenliğe geçen Assous "A cause d'Olivia" adlı bir kısa film çekti. Daha sonra uzun metraja geçen yönetmen,"People in Swimsuits Aren't (Necessarily) Shallow" adlı filmi çekti.

TÜRK SİNEMASINDA BİR KOMEDİ USTASI MÜJDAT GEZEN

Bekçi

1984, Türkiye, Renkli, 91'

Yönetmen: Ali Özgentürk, Senaryo: Işıl Özgentürk (Orhan Kemal'in Murtaza adlı romanından) Oyuncular: Müjdat Gezen, Güler Ökten, Halil Ergün, Macit Koper, Menderes Samancılar

Balkan savaşı kahramanlarından Kolağası Hasan Bey'in torunu olan Murtaza, bir fabrikada bekçi olarak görev yapmaktadır. İşine, amirlerine bağlı, dürüst; ancak amirlerinin emirlerini çalışanlara karşı uygulamada son derece acımasızdır. Kuralcılığı ile herkesi yıldıran Murtaza'nın bu vazife tutkusu çevresindeki herkesin alay konusu olur. İnsanları tuvaletteyken dahi takip eden ve en fazla üç dakika kalınmasına izin veren Murtaza giderek hasta ve çekilmez bir hal alır. Zamanla çevresinden uzaklaşan Bekçi, yaşadağı çağa da yabancılaşır.

Ali Özgentürk

1945 yılında Adana'da doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini Adana'da tamamladı. 1973 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü bitirdi. 1971'de kamera asistanlığı ve senaryo yazarlığı yaparak sinemaya başladı. 1974 ilk kısa filmi olan Ferhat'ı gerçekleştirdi.1974 yılında yönettiği ve yazdığı ilk uzun metrajlı filmi "Endişe" çeşitli ödüller kazandı. 1981 yılında gerçekleştirdiği "At"adlı filmi de başta Tokyo Film Festivali olmak üzere çok sayıda festivalde ödül aldı.

Gülümseyen Dünya

1986, Türkiye, Renkli, 94'

Yönetmen: Müjdat Gezen, Senaryo: Kandemir Konduk, Müzik: Timur Selçuk, Oyuncular: Zeki Alasya, Müjdat Gezen, Perran Kutman, Bora Ayanoğlu, Neco, Altan Erbulak, Halit Akçatepe

Türk sinemasının kült filmi olmaya aday diğer bir filmi. 19 yıl önce 1986 yılında çekilen "Gülümseyen Dünya", filmin yönetmeni ve aynı zamanda oyuncusu olan Müjdat Gezen tarafından teknik aksaklıklar nedeni ile gösterime sokulmaz. Amerika, Japonya, Avustralya vs. gibi dünyanın değişik ülkelerinde çekilen film, gece olduğu kadar gündüz düşleri de kuran yönetmenlik sevdasına tutulmuş hülyalı bir gencin öyküsünü anlatır. Absürd olduğu kadar aynı zamanda politik bir filmdir "Gülümseyen Dünya". Öyküsünü anlatırken İkinci Dünya Savaşının belgesel görüntülerinden, Hiroşima ve Nagazakiye atılan atom bombalarının dehşetini yaşayanlarla yapılan röportajlardan da yararlanılır.

Film öyküsüyle olduğu kadar oyuncu kadrosuyla da oldukça zengindir. 80'li yılların kaberelerinin ayrılmaz ekibi, Müjdat Gezen'in bu ilk yönetmenlik denemesinde de bir araya gelmişler.

Müjdat Gezen'in anılarından öğrendiğimiz kadarıyla Aziz Nesin filmi çok beğenmiş ve teknik aksaklıklar olmasına rağmen gösterimi konusunda son derece ısrarcı olmuştur.

Görgüsüzler

1982, Türkiye, Renkli, 90'

Yönetmen: Osman F. Seden, Senaryo: Sadık Şendil, Erdoğan Tünaş, Müzik: Hurşit Yenigün, Oyuncular: Gülşen Bubikoğlu, Müjdat Gezen, Perran Kutman, Münir Özkul, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Şemsi İnkaya, Mehtap Ar, Cevat Kurtuluş, Bülent Kayabaş, Alev Sayin, Zeki Alpan, İhsan Gedik, Necip Tekçe, Erdinç Akbaş, Giray Alpan, Mesut Sürmeli, Hakki Kivanç, Deniz Tümer

Pervin, kızı Gül ile birlikte yaşamaktadır. Ana kız borçlu oldukları esnafı, paşa dedelerinden miras kaldı diye kandırıp veresiye bir yaşam sürmektedirler. Pervin de zaten Gül'ü zengin biriyle evlendirmek istemektedir. Bakkal Hasan ve oğlu Remzi'nin ise ana-kızda gözleri vardır. Kese kese ortada kupon bırakmayan Pervin ve Gül gazeteden Ege kıyılarına lüks bir gemi gezisi, araba ve para kazanır. Miras için gittiklerini söyleyerek esnaftan da para alırlar. Öte yandan kumar düşkünü Murat nişanlısı Ayşegül'ün annesinin aldığı takside şoförlük yapmaktadır. Kumar oynadığı bir kabadayı ile başı belaya girince Pervin ve Gül'ün bulunduğu tatil gemisine saklanır. Murat gemide kendilerini prenses olarak tanıtan Pervin ve Gül'le tanışır ve olaylar yeni yalanlarla iyice içinden çıkılmaz bir hal alır.

110. DOĞUM YILDÖNÜMÜNDE BİR KOMEDİ USTASI: HAROLD LLOYD

Sinema Delisi / Movie Crazy

1932, ABD, S&B, 81'

Yönetmen: Clyde Bruckman, Senaryo: Clyde Bruckman, Lex Neal, Felix Adler, Oyuncular: Harold Lloyd, Constance Cummings, Ken Thomson, Sidney Jarvis, Robert McWade, Louise Closser Hale

İdealist bir sinema yıldızı memleketi Kansas'daki sessiz yaşamını Tinseltown'daki görkem ve heyecanla değiştirmeye karar verir.Bir yanlış anlama sonucu, deneme için seçildiğini sanmaktadır. Aslında bu test bir dizi kaçıp kovalamaca sahnesi içindir. Seçmelere gelenler stüdyo şefinin kararını beklemektedir. Kahramanımız Harold Lloyd'de kararı beklerken kostüm içindeki güzel bir kadın oyuncuya aşık olur.

Türkiye'de Bir Yer / Somewhere in Turkey

1918, ABD, S&B, 10'

Yönetmen: Hal Roach, Oyuncular: Harold Lloyd, Bebe Daniels, Snup Pollard

Harold Lloyd bu kısa komedide bir kaşifi canlandırıyor. Bebe Daniels ise bir gemi kazasından kurtulan ve bir grup Türk tarafından Sultan'a götürülen kadın kazazede rolünde. Sultan genç kadını öpmek isteyince onu tokatlar ve bunun sonucunda hapse atılır.Harold bu sırada bir deve üstünde asistanı ile yolculuk etmektedir. Türk köyüne ulaştıklarında bir grup silahlı adam onları yakalamaya çalışsa da Sultan'ın sarayına girmeyi başarırlar.

Hal Roach (1892 -1992)

1892'de New York'ta doğdu. 1912'de Universal Şirketi'nde çalışmaya başladı. Daha sonra arkadaşı Harold Lloyd ile çeşitli filmlerde ufak rollerde oynadıç Los Angeles'ta küçük bir film yapım ünitesi kurdu ve arkadaşı Lloyd ile yıldız oyuncu olarak anlaştı. 1916-1917 arası "Luke" adlı bir seri komedi filmlerini yönetti. 1920'lerin başına kadar kendi filmlerini yöneten Hal Roach 1940'ların başına kadar da yapımcılık ve senaristlik yaptı.

İndi Bindi / Get Out and Get Under

1920, ABD, S&B, 32'

Yönetmen: Hal Roach, Oyuncular: Harold Lloyd, Mildred Davis, Fred McPherson, William Gillespie, Ernesr Morrison, Frank Terry

Kahramanımız Harold Lloyd aynı tiyatroda beraber çalıştıkları bir genç kıza aşıktır. Bir gün tiyatroya gitmek üzere yola çıkar fakat yolda başına gelmedik kalmaz. Arabası bozulur, daha sonra ise aşırı hız yaptığı için peşine polisler takılır. Çeşitli oyunlarla polisleri atlatan genç adam oyunun sonuna yetişmeyi başarır.

Kurnaz Prens / His Royal Slyness

1919, ABD, 52'

Yönetmen: Hal Roach, Oyuncular: Harold Lloyd , Gaylord Lloyd, Mildred Davis, Harry Pollard, Noah Young, Gus Leonard

Genç ve çalışkan bir kitap satıcısı ABD'de yaşamak isteyen bir prensle yer değiştirir. Genç adam kraliyet kurallarına alışık olmasa da prensesle kısa zamanda yakınlaşır. Ortada çok da zor olmayan bir yarışma vardır. Rakibi ise sarhoşluğuyla ün salmış birisidir. Ancak kız arkadaşı terk edilen gerçek prens geri dönünce işler karışır.

ANISINA: BOB HOPE

Rio Yolu / Road to Rio

1947, ABD, S&B, 100'

Yönetmen: Norman Z. Mcleod, Senaryo: Edmund Beloin, Jack Rose, , Oyuncular: Bing Crosby, Bob Hope, Dorothy Lamour, Gale Sondergaard, Frank Faylen, Joesph Vitale, Frank Puglia

Scat Sweeney ve Hot Lips Barton adlı işsiz iki müzisyen bir sirkte yanlışlıkla yangın çıkardıktan sonra bir gemide, kaçak olarak Rio'ya doğru yola çıkarlar. Burada Lucia adlı bir kadını son anda intihar etmekten alıkoyarlar. Genç kadının istemediği bir evlilik için hipnotize edildiğini anlayan kahramanlarımız evlilik törenini durdurmak ve dolandırıcıları yakalamak üzere harekete geçerler.

Norman Z. Mcleod (1898 -1964)

ABD'li yönetmen, animatör ve yazar. 1898-1964 yılları arasında ABD'de yaşadı. Yapımcı Al Christie'nin kısa komedi filmlerinde animatörlük ve yazarlık yaptı. 1.Dünya Savaş sırasında Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotluğu yaptı. 1927'de Wings adlı filmde William A. Wellman'a asistanlık yaptı. 1928 yılında ilk filmi olan Taking a Chance'ı yönetti. Çeşitli yönetmenlerle ortaklaşa filmler çeken Mcleod, 30'ların en komik filmlerine imza attı. Norman Z. Mcleod çalışmalarını 1950'lerin sonuna kadar devam ettirdi.

Fas Yolu / Road to Morocco

1942, ABD, S&B, 78'

Yönetmen: David Butler, Senaryo: Frank Butler, Don Hartman, Oyuncular: Bing Crosby, Dorothy Lamour, Anthony Quinn, Dona Drake, Vladimir Sokoloff, George Givot

Jeff ve Turkey adlı iki vahşi ve çılgın kafadar bir gemi kazası sonucu bir salla Akdeniz'e açılmak zorunda kalırlar. Çöle yakın bir sahile çıkan kazazedeler uygın bir deveyle 1001 Gece Masalları şehrine gitme hayalleri kurarken Turkey kendisini Karameesh Prensesi Shalmar'ın kölesi olarak bulur. Jeff, onun yerine geçmek gibi olsa da Turkey'i bu korkunç kaderden kurtarmak istemektedir. Fakat Prenses hakkında planları olan çölün güçlü kabile reisi Mullay Kassim'i hesaba katmayı unutmuşlardır.

David Butler (1894-1979)

1894-1979 yılları arasında ABD'de yaşayan David Butler 40 yıl boyunca yönetmenlik yaptı. Müzikallerin ve romantik komedilerini üretken yönetmeni olarak David Butler, sinemaya oyuncu olarak girdi. 1918 yılında D.W. Griffith's The Greatest Thing in Life filminde oynayan Butler 20'lerin sonuna kadar başrollere çıktı. 1923 yılında Los Angeles'taki Morosco Tiyatrosunun sahne menajeri olan David Butler dört yıl sonra Fox şirketinde yönetmenlik yapmaya başladı. Paramount ve Warner Bros şirketleri adında yönetmenlik yapan David Butler güvenilirliği, tutarlılığı ve kaliteli çalışmalarıyla ünlendi. Butler, yönetmenliğin yanı sıra yapımcılık ve yazarlık yaptı.

Singapur Yolu / The Road to Singapore

1940, ABD, S&B, 81'

Yönetmen: Victor Schertzinger, Senaryo: Frank Butler, Don Hartman, Oyuncular: Bing Crosby, Bob Hope, Dorothy Lamour, Charles Coburn, Judith Barrett, Anthony Quinn, Jerry Colonna

Josh Mallon, armatör Joshua Mallon IV'ün sorumsuz oğludur. Babası ondan aile işine girmesini ve uzatmalı nişanlısı Gloria Wycott ile evlenmesini isterken, Josh kaygısız bir denizci olan arkadaşı Ace Lannigan ile dolaşmayı tercih etmektedir. Josh, düğün gecesi Ace ile birlikte Singapur'a kaçar. İki kafadar kolay yoldan para kazanmak amacıyla leke çıkarıcı bir formül uydururlar. Josh ve Ace'in arkadaşlıkları her ikisi de Mima adlı kabare dansçısına aşık olunca zorlu bir sürece girer.

Victor Schertzinger (1880 -1941)

ABD'li besteci, yönetmen. 1880-1941 yılları arasında yaşadı. ABD ve Belçika'da müzik kariyeri yapmak üzere eğitildi. Viyolinist olarak dünyayı dolaşan Victor Schertzinger'in sinemaya geçişi Thomas Ince'in "Civilization" adlı filminin orkestra eşliğinde çalınacak şarkılarına beste yaparak başladı Charles Ray'in populer filmilerinde de çalıştı. Sessiz dönemin en önemli yönetmenlerinden biri haline gelen Schertzinger sesli sinema ile besteciliğe geri döndü.1930'larda bağımsız olarak çalışmaya başlayan yönetmen, bir Jimmy Cagney muzikali Something to Sing About (1937) ve İngiliz yapımı The Mikado (1939) gibi değişik projelere imza attı.

Başlıca Filmleri

The Pinch Hitter (1917), Quicksand (1918), Hard Boiled (1919), What Happened to Rosa (1920), Chastity (1923), Bread (1924), Siberia (1926), Forgotten Faces (1928), Redskin (1929), Heads Up (1930), My Woman (1933), The Music Goes 'Round (1936), Something to Sing About (1937), The Mikado (1939), Road to Singapore (1940), Rhythm on the River (1940), Road to Zanzibar (1941), The Fleet's In (1942).

Zengibar Yolu / The Road to Zanzibar

1941, ABD, S&B, 88',

Yönetmen: Victor Schertzinger, Senaryo: Frank Butler, Don Hartman, Oyuncular: Bing Crosby, Bob Hope, Dorothy Lamour, Una Merkel, Eric Blore, Douglass Dumbrille, Iris Adrian

Chuck ve arkadaşı Korkusuz, yaptıkları gösteri bir yangına yol açınca çareyi bir Güney Afrika karnavalına kaçmakta bulurlar. Benzer bir takım kaçış denemelerinden sonra her ikisi de ABD'ye dönecek kadar para biriktirdiklerini sanırken Chuck bütün parayı kayıp bir altın madenine yatırır. Fakat bu daha bir başlangıçtır. Daha birçok çekici kadın kahrmanlarımızı kandırmaya çalışırken ormanda çok sayıda maceralar yaşarlar.

Başlıca Filmleri

The Pinch Hitter (1917), Quicksand (1918), Hard Boiled (1919), What Happened to Rosa (1920), Chastity (1923), Bread (1924), Siberia (1926), Forgotten Faces (1928), Redskin (1929), Heads Up (1930), My Woman (1933), The Music Goes 'Round (1936), Something to Sing About (1937), The Mikado (1939), Road to Singapore (1940), Rhythm on the River (1940), Road to Zanzibar (1941), The Fleet's In (1942).

BUSTER KEATON TOPLU GÖSTERİSİ

Batıya Doğru / Go West

1925, ABD, S&B, 69'

Yönetmen: Clyde Bruckman, Buster Keaton, Senaryo: Raymond Cannon, Oyuncular: Buster Keaton, Marion Mack, Glen Cavender, Jim Farley, Fred Vroom, Richard Allen, Joe Keaton. Mike Donlin

Küçük kasabasında iş bulamayan genç bir adam şansını New York'ta denemeye karar verir. Fakat burada geçirdiği ilk beş dakikada şehrin kalabalık ortamında boğulan genç adam şansını başka yerde aramaya başlar. Bir çiftlik yakınında trenden atlayan kahramanımız şansını kovboy olarak denemeye karar verir ve kendi çapında başarılı olur.

Clyde Bruckman (1894-1955)

Clyde Bruckman lise eğitiminden sonra sinema endüstrisine, dönemin komedi stüdyolarında "gag sanatçılığı" yaparak girdi. 1921'de Buster Keaton'un şirketine giren Bruckman, burada çok sayıda filme imza attı. Bruckman Hal Roach stüdyolarında Harold Lloyd filmlerini yönetti. Yönetmenin daha sonraları gerçekleştirdiği filmlerin çoğu önceleri kadar başarılı olamadı. Bruckman'ın W.C. Fields ile yönetttiği The Fatal Glass of Beer onun en başarılı sesli filmleri ve komedi klasikleri arasında yer alır. Daha sonraları kariyeri inişe geçen yönetmen içkiye yöneldi ve 1955 yılında intihar etti.

Başlıca Filmleri

1927 Horse Shoes
The General
1930 Feet First
1932 Movie Crazy
1933 The Fatal Glass of Beer
1936 Half - Shoot Shooters
1938 Professor Beware

General / The General

1927, ABD, S&B,78', Sessiz

Yönetmen: Clyde Bruckman, Buster Keaton, Senaryo: Clyde Bruckman, Buster Keaton, Oyuncular: Buster Keaton, Marion Mack, Glen Cavender, Jim Farley, Fred Vroom, Richard Allen, Joe Keaton. Mike Donlin

Güneyli bir demiryolu mühendisi olan Johnny Gray, General adını verdiği tren motorunu neredeyse kız arkadaşı Annabelle Lee kadar sevmektedir. Sumter Kalesi'nden İç Savaş'ın ilk ateşleri açılınca Johnny orduya yazılmak ister. Fakat mühendis olarak daha faydalı olduğuna karar verilir. Johnny reddedilmiştir. Annabelle onu bir korkak olduğunu düşünüp terk eder.

Clyde Bruckman (1894-1955)

Clyde Bruckman lise eğitiminden sonra sinema endüstrisine, dönemin komedi stüdyolarında "gag sanatçılığı" yaparak girdi. 1921'de Buster Keaton'un şirketine giren Bruckman, burada çok sayıda filme imza attı. Bruckman Hal Roach stüdyolarında Harold Lloyd filmlerini yönetti. Yönetmenin daha sonraları gerçekleştirdiği filmlerin çoğu önceleri kadar başarılı olamadı. Bruckman'ın W.C. Fields ile yönetttiği The Fatal Glass of Beer onun en başarılı sesli filmleri ve komedi klasikleri arasında yer alır. Daha sonraları kariyeri inişe geçen yönetmen içkiye yöneldi ve 1955 yılında intihar etti.

Başlıca Filmleri

1927 Horse Shoes
The General General
1930 Feet First
1932 Movie Crazy Sinema Delisi
1933 The Fatal Glass of Beer
1936 Half -Shoot Shooters
1938 Professor Beware
1943 Honeymoon Lodge
1944 Weeknd Pass
1945 Under Western Skies

Kolej / The College

1927, ABD, S&B, 60',Sessiz

Yönetmen: Harry Brand, James W.Horne, Senaryo: Bryan Foy, Carl Harbaugh, Oyuncular: Buster Keaton, Anne Cornwall, Flora Bramley, Harold Goodwin, Buddy Mason, Grant Withers

Bilimle uğraşan genç bir adam olan Ronald sporun S'inden bile anlamamaktadır. Ronald güzel bir kız öğrenci olan Mary'yi etkilemek için okuldaki bütün takımlara girmeye çalışır, fakat başarısız olur. Kampüsteki bir büfede çalışmayı denese de başarılı olamaz. Dekanın çabalarıyla Ronald, okuldaki en iyi kürek takımına girer. Burada başına bir sürü olaylar gelse de büyük yarışı kazanmayı başarır.

James W. Horne
(1880-1942)

1900'ün başlarında sahne sanatçılığı ve yönetmenliği yapan James W.Horne, daha sonra yönetmenliğe geçti. Çeşitli seriyallere imza atan yönetmen 20'lerin ortasında çok sayıda aksiyon ve komedi filmi yönetti. Buster Keaton ile Kolej adlı filmde çalışan Horne, Laurel Hardy ikilisinin sessiz kısa komedilerini de yönetti. Yönetmen ikilinin sesli filmlerinde de çalıştı. 1930'ların sonunda seriyallere dönüş yapan James W.Horne çok sayıda filme imza attı.

Başlıca Filmleri

1915 Stingaree
1920 Occasionally Yours
1924 The Alaskan
1927 The College Kolej
1930 King
1936 The Bohemian Girl
1940 Shadow
1942 Holt of the Secret Service

Zoraki Evlilik / Spite Marriage

1929, ABD, S&B, 82', Sessiz

Yönetmen: Edward Sedgwick, Senaryo: Ernest Pagano, Richard Schayer, Oyuncular: Buster Keaton, Dorothy Sebastian, Edward Earle, Leila Hyams, William Bechtel, John Byron

Ütücülük yapan Elmer, tiyatro oyuncusu Lionel Benmore için yanıp tutuşmaktadır. Nişanlısı tarafından terk edilen genç kadın inadına Elmer ile evlenir. Kahramanımız karısının neden "Kabul Ediyorum" dediğini fark edene kadar son derece mutludur. Gerçekleri öğrenince son derece üzülen Elmer, içki kaçakçılığı yapılan bir gemide kendine iş bulur. Elmer karısını düzenbazların elinden kurtarınca genç kadın aslında baştan beri kocasını sevdiğini anlar.

Edward Sedgwick (1892 -1953)

Edward Sedgwick gösteri dünyasına beş Sedgwick'lerden biri olarak bir sirkte çalışarak başladı. 1915 yılında filmlerde komedyenlik yapmaya başladı. 1921 seriyaller çekmeye başladı. Aynı zamanda arkadaşı olan Buster Keaton'un ısrarları sonucu komedyenini MGM şirketindeki bütün sesli ve sessiz filmlerini Sedgwick yönetti .1930'ların ortalarında Hal Roach stüdyolarında kısa süreli olarak yapımcılık ve yönetmenlik yaptı. 1940'larda modası geçmişin bir dönemin temsilcisi olarak MGM'deki son yıllarını Buster Keaton gibi arkadaşlarıyla birlikte geçirdi. Sedwick'in son filmi Universal adına çektiği "Ma and Pa Kettle Back on the Farm" oldu.

Başlıca Filmleri

1921 Live Wires
1923 First Degree
1925 Spook Ranch
1929 Spite Marriage Zoraki Evlilik
1932 Speak Easily
1933 What! No Beer!
1938 The Gladiator
1940 So You Won't Talk
1943 Air Raid Wardens
1948 A Southern Yankee
1951 Ma and Pa Kettle Back on the Farm
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
144. Sayı önceki yazı 144. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye