| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 02.10.2003 - netyorum.com / Sayı: 145

filmekimi'İNDE ÖDÜLLÜ FİLMLER

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği filmekimi'nin bu yılki programında yer alan 20 filmin çoğu, dünyanın dört bir yanındaki film festivallerinde çeşitli dallarda ödüllendirildi. 10-16 Ekim 2003 tarihleri arasında, geçen yıl olduğu gibi Axess'in sponsorluğunda ve Emek Sineması'nda düzenlenecek olan filmekimi'nin filmleri, yalnızca jürilerden ve film eleştirmenlerinden değil, halktan da ödüllü.

filmekimi programındaki filmlerin ödülleri, En İyi Film ve En İyi Yönetmen'den görsel dallara, oyunculuktan izleyicilerin en beğendiği film olmaya varan geniş bir yelpaze oluşturuyor.

"Kırık Kanatlar", Tokyo, Kudüs ve İsrail film festivallerinde "En İyi Film" seçilirken, filmin yönetmeni Nir Bergman İsrail Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görüldü. Film ayrıca yine İsrail Film Festivali'nde "En İyi Görüntü" ve "En İyi Kurgu" ödülüne layık görüldü. "Kırık Kanatlar" Berlin Film Festivali'nde ise izleyiciler tarafından "En İyi Film" seçildi. Filmin oyuncularından Orly Zilberschatz-Banai yine İsrail'de "En İyi Kadın Oyuncu" seçilirken, Maya Maron "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülüne layık bulundu.

Dagur Kári'nin yönettiği "Albino Noi", Angers'te "Avrupa Jüri Ödülü" ve Rouen'da "Jüri Büyük Ödülü"nün yanı sıra, Göteborg'da da "En İyi Film" ödülüne layık bulundu. "Albino Noi" ayrıca Marsilya'da Eleştirmenler Ödülü'nün de sahibi oldu.

"Son Tren", Montréal'de "En İyi Latin Amerika Filmi" seçilirken, aynı zamanda "En İyi Yabancı Film" dalında Goya ödülünü ve "FİPRESCİ Ödülü"nü aldı. Filmin yönetmeni Diego Arsuaga, Valladolid Film Festivali'nde "En İyi Yeni Yönetmen" seçilirken, film, senaryo dalında da Montréal'de ödül kazandı. "Son Tren", Toulouse'da izleyiciler tarafından en iyi film seçilirken, filmin oyuncularından Héctor Alterio, Federico Luppi, José Soriano, Valladolid'de toplu olarak "En İyi Oyuncu" ödülünü aldılar.

Ken Loach'un son filmi "Afili Delikanlı", Valladolid'de "En İyi Film" ödülünü alırken, Cannes'da "En İyi Senaryo" ödülünün yanısıra, "FİPRESCİ Ödülü"nü de kazandı. Filmin oyuncularından Martin Compston ise "En İyi Erkek Oyuncu" dalında BAFTA ödülüne layık görüldü.

İtalyan sinemasından gelen "Kısmetse"ye, Fort Lauderdale'de "En İyi Yabancı Film" ödülü verildi.

Denys Arcand'ın yönettiği "Barbarların İstilası" bu yıl Cannes'da "En İyi Senaryo" ödülünü alırken, oyuncu Marie-Josée Croze de aynı festivalde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne layık görüldü.

Alman filmi "Uzak Işıklar" Schwerin'de en iyi senaryo ödülünü kazandı.

Fransız aktör-yönetmen Michel Blanc'ın filmi "Yaz Kaçamakları" "En İyi Senaryo" dalında Lumière Ödülü'nü alırken, oyuncu Gaspard Ulliel, filmdeki rolüyle "En İyi Erkek Oyuncu" dalında aynı ödülü kazandı. Filmin bir diğer oyuncusu Karin Viard ise "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" dalında César ödülüne layık bulundu.

Patrice Leconte imzalı "Trendeki Adam", Venedik Film Festivali'nde seyirciler tarafından "En İyi Film" seçilirken, oyuncu Jean Rochefort, filmdeki kompozisyonuyla hem Lumière Ödülü'nü aldı, hem de Venedik'te onurlandırıldı.

Geçen yıl San Sebastian'da "En İyi Film" seçilerek "Altın İstiridye" ödülünü kazanan "Güneşli Pazartesiler" ayrıca, yönetmen Fernando León de Aranoa'ya "En İyi Yönetmen", oyuncular Javier Bardem'e "En İyi Erkek Oyuncu", Luis Tosar'a "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu", José Ángel Egido'ya da "Umut Veren Erkek Oyuncu" dalında Goya Ödülü'nü getirdi.

"Hiç Korkmuyorum", İtalya'da yönetmen Gabriele Salvatores'e "En İyi Yönetmen", oyuncu Diego Abatantuono'ya "En İyi Yardımcı Oyuncu" dallarında Gümüş Kurdele Ödülü getirirken, film "En İyi Görüntü" dalında da aynı ödülü kazandı.

Zhang Yimou'nun yönettiği "Kahraman" ise, görselliğe ilişkin her daldaki ödüllerine, Hong Kong Film Festivali'nde aldığı "En İyi Görüntü", "En İyi Sanat Yönetimi", "En İyi Kostüm ve Makyaj Tasarımı", "En İyi Aksiyon Koreografisi", "En İyi Görsel Efekt", "En İyi Özgün Film Şarkısı" ve "En İyi Ses Tasarımı" ödüllerini eklemiş durumda.

"Ütopya - Kusursuz Ülkede Kimse Kusursuz Değil", 2002'de Mannheim'de, FİPRESCİ, Fassbinder ve CICAE Ödüllerine layık görüldü.

Amerikan Bağımsız Sineması'nın seçkin örneklerinden "Böcek" 2002'de Santa Barbara'da, seyirciler tarafından "En İyi Film" seçildi.

filmekimi, Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin sadık izleyicilerine güz ortasında yönetmenleri, senaristleri ve oyuncularıyla birinci sınıf filmler sunuyor. 10-16 Ekim 2003 tarihleri arasında Emek Sineması'nda, tüm sinemaseverleri hem festival jürilerinin, hem eleştirmenlerin, hem de seyircilerin beğendiği filmlerden oluşan çok zengin bir seçki bekliyor. filmekimi programında yer alan filmlerden şimdilik ödülsüz olanların Lars Von Trier, Michael Haneke, John Sayles, Oliver Stone gibi ustaların imzasını taşıdığını da özellikle belirtmek gerek.

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
145. Sayı önceki yazı 145. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye