| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 16.10.2003 - netyorum.com / Sayı: 146

NURETTİN ERKAN - "BOŞLUKTAKİ BEDENLER"

A SANAT'TA
NURETTİN ERKAN
"BOŞLUKTAKİ BEDENLER"
Resim Sergisi

Nurettin Erkan'ın "Boşluktaki Bedenler" adlı Resim Sergisi 21 Ekim - 29 Kasım 2003 tarihleri arasında
"A" Sanat 'ta izlenebilir.

A Sanat'taki sergi Pazar hariç hergün saat 10.00 - 19.00 arası gezilebilir.

A sanat : Nişantaşı Valikonağı 85, Tel: 234.73.74, www.asanat.com.tr
 

Nurettin Erkan, figürlerin gerçeğini aramaya çıktığı ilk günden itibaren hep manzaradan bir şeyler eksildiğini gördü. Önce evler,sonra eşyalar,masalar,sandalyeler,ağaçlar çevresindeki her şey bir bir eksiliyordu.

Sonunda dünyevi nesneler tamamen yok oldu, yer yok oldu, gök yok oldu, hatta bu kavramlara ait duygular da silindi, geriye sadece saçlarından, giysilerinden,takılarından, öz renklerinden, cinsiyetlerinden sıyrılmış figürler kaldı, onlar da kendilerini tutan bir güç kalmadığından uçmaya başladılar. Uçmak istedikleri için değil varoluşlarının gerçeği olduğu için uçtular. Ressam onları uçarken daha çok sevdi, bu onun sevme biçimiydi. Bir anlamda figürün herşeyin yerine geçebilecek formuna olan tutkunluğu onu aldı götürdü. Gerçekte her şey insanda gizli. Bedenin dili kadar güçlü ne olabilir. Nesnelere de dünyaya da anlam veren bedendir. İnsansız bir dünyanın anlamı nedir ki.

Kendine ve dünyaya yabancılaşan insanın şekli nedir,biz ona şekiller inşa etsek,yeniden tanımlasak ortaya ne çıkar veya neler olur. İnsanın merkezindeki gerçeğe yolculuk yapsak neyle karşılaşırız.

Boşluk, Yersizlik, Ülkesizlik, Savrulmak, Sürüklenmek, Aramak, Uğraşmak, İletişim veya İletişimsizlik,Yeni bir dünya özlemi,Dünyaya ve her şeye Yabancılaşmak, bir Atmosfer arayışı,Kendi kendini inşa etmeye çalışmak,Giyinmek bir şeyi veya sahip olduğu giysiden sıyrılıp soyunmak, bir Kimlik veya Kimliksizlik, Hüzün, Hüzün ve Şiirsellik.

Bu resimler ruhun uyanışının resimleridir,uyanan ruh hisseder, uyanışın sancısında farkındalık ve bilincinde olmak vardır.

Peki ama gerçekten dünya nasıl bir yer. Kendine ve dünyaya yabancılaşan insanın şekli nedir, biz ona şekiller inşa etsek, yeniden tanımlasak ortaya ne çıkar veya neler olur. İnsanın merkezindeki gerçeğe yolculuk yapsak neyle karşılaşırız.


Yorum Ekle Yorumları Listele
146. Sayı önceki yazı 146. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye