| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 30.10.2003 - netyorum.com / Sayı: 147

METRO Group 1. KISA FİLM YARIŞMASI SONUÇLARI

TÜRSAK Vakfı danışmanlığında METRO Group'un geleneksel olmasını hedefleyerek bu yıl birincisini düzenlediği "METRO Group 1. Kısa Film Yarışması" sonuçlandı.

TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yiğitgil başkanlığında, yönetmen Tevfik Başer, yönetmen Nuri Bilge Ceylan, sinema ve tiyatro oyuncusu Meltem Cumbul, sinema yazarı Atilla Dorsay, yazar ve sanat eleştirmeni Doğan Hızlan, Baden-Württemberg Film Akademisi öğretim görevlisi Jochen Kuhn, sinema yazarı Alin Taşçıyan ve METRO Group Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek'den oluşan jüri üyelerinin 20 Ekim 2003 tarihinde 74 eser arasında yaptığı değerlendirme sonucunda ödül kazanan eserler belli oldu.

Birincilik ödülünü Beykent Üniversitesi Sinema-TV Bölümü öğrencisi Turgay Yavuz'un 'umumi bir tuvalette intihar etmek isteyen bir gencin ve bir fahişenin' öyküsünü anlattığı "Yan" (2003) adlı drama filmi; ikincilik ödülünü Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema-TV Bölümü öğrencisi Cüneyt Karaahmetoğlu'nun 'Devlet Demiryolları'nda çalışan ve haftanın bir günü hariç her gün 23 km.lik yol boyunca yürüyerek rayları kontrol eden yol bekçilerinin' öyküsünü anlattığı "Tek Başına" (2002) adlı belgesel çalışması ve üçüncülük ödülünü Galatasaray Üniversitesi'nden Dağhan Celayir'in 'Haliç Tersanesi'nde çalışan işçilerin eski yoğun çalışma günlerine duydukları özlemi' anlattığı "Makinelerin İsyanı" (2003) adlı belgesel filmi jüri tarafından ödüle değer bulundu. Jüri, ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi'nden Burak Birerdinç'in 'Atatürk Havalimanı'nda uçaklarını bekleyişleri sırasında uyuyan ve uyumayan insanları' anlattığı "Uyuklayanlar" (2003) adlı deneysel filmini mansiyona değer buldu.

METRO Group'un TÜRSAK Vakfı'nın danışmanlığında düzenlediği yarışmada, birinci olan "Yan" filminin yönetmeni Turgay Yavuz, Almanya'nın sinema konusunda en iyi eğitimi veren kurumu olarak bilinen Baden-Württemberg Film Akademisi'nde, 2004 yılında yaşam masraflarının karşılanması da dahil, 2 aylık burslu sinema eğitimi ödülünün; ikinci olan "Tek Başına" adlı filmin yönetmeni Cüneyt Karaahmetoğlu, Baden-Württemberg Film Akademisi'nde 2004 yılında 2 aylık burslu sinema eğitimi ödülünün; üçüncü olan "Makinelerin İsyanı" filminin yönetmeni Dağhan Celayir 1.500 Euro'luk ödülün ve "Uyuklayanlar" adlı filmin yönetmeni Burak Birerdinç 1.000 Euro'luk mansiyon ödülünün sahibi oldular.


Yan - Turgay Yavuz
Birincilik ödülü

 


Tek Başına - Cüneyt Karaahmetoğlu
İkincilik ödülü

 


Makinelerin İsyanı - Dağhan Celayir
Üçüncülük ödülüTürkiye'de sinema ve iletişim alanında eğitim veren üniversite öğrencilerine açık olarak yapılan ve Türk Sinemasının gelecekteki yönetmen adaylarının eğitimine katkıda bulunmayı amaçlayan "METRO Group 1. Kısa Film Yarışması", verdiği eğitim ağırlıklı ödülleri ile Türkiye'de bu alanda bir ilke de imza atmış oldu.


Yorum Ekle Yorumları Listele
147. Sayı önceki yazı 147. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye