| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 16.02.2004 - netyorum.com / Sayı: 154

GÜRHAN YÜCEL - "TENHA ZEVKLER"

GÜRHAN YÜCEL

"TENHA ZEVKLER"

5 Şubat - 2 Mart 2004

TEM SANAT GALERİSİ
Tel.: 0212 2470899 - 2341346
Faks: 0212 2479756
Web: www.temartgallery.com

Gürhan Yücel’in “Tenha Zevkler” adını verdiği kişisel resim sergisi 5 Şubat - 2 Mart 2004 tarihleri arasında Nişantaşı Tem Sanat Galerisi’nde açılıyor. Bu sergisinde Gürhan Yücel, resimleri aracılığıyla izleyiciyi bilinmeyenin derinliklerine doğru yolculuğa çıkarırken, esrarengiz olanın izini sürüyor. “Tenha Zevkler”, insan ruhunun karanlık ve aydınlık imgelerine resimsel içedönük bir bakış olarak düşünülmüş. Bu görsel dünyanın bezendiği atmosferde gerçek olanla gerçek dışı, kutsal olan, kutsal olmayan, dişil-eril karşıtları üzerinden yeryüzü zevkler bahçesinin pek çok gizli yüzünde dolaşılıyor…

“Tenha Zevkler” bahçesinde; iç içe geçen yoğun renk katmanları arasında öncelikle kırmızı ve siyah renklerin şehveti, belli belirsiz figürler arasındaki ten duygusu, ikonografik ve kaligrafik çağrışımlarla, izler, şekiller, yazılar aracılığıyla Avrupa geleneksel resim sanatının bütün anlatım özellikleri ile doğu’nun bilinmez, duyulara seslenen görselliği saklı.

Gürhan Yücel, kırk yağlıboya ve otuz desenden oluşan sergisi için sürekli tuttuğu eskiz defterleri aracılıyla, iki yıl çalışmış. Gürhan Yücel, resim sergisi için sergi broşürüne şöyle yazmış;

“Tenha Zevkler”…

Yalnızdım, ilk günahın içindeydim, bedenler girdabında. Belleğimin karanlık kıvrımlarına sızmak istiyordum. Görüntüler zifiri karanlıkta yalazlanıyordu.. İçsesim, suretim, sonsuzluğum, akışım, ışığım, özsuyum, düpedüz alev almıştı… Kırmızıyı ve siyahı düşünüyordum, resim diliyle… Zamanı hatırlayamıyordum. İç içeydi her suret. Bosch çiçeğinin saydam kozasındaydım. Yüzlerce çıplağın arasında kendimden soyunuyordum. Bilinmeyenin derinliklerineydi bu yolculuk, o esrarengiz zevk bahçelerine…”

1961’de İstanbul’da doğan Gürhan Yücel Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu. Sanat çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Yücel’in, taşbaskı ve gravür ile başladığı resimsel sürecinde gerçekçi imgeleri değişime uğradı. Öncelikle üzerinde resim yapılan malzemeyi yeniden yorumlayarak yeni bir resim dilini arayan sanatçı, gündelik hayatın çok kullanılan nesnesi kraft kağıt üzerinde, belirsizlik ve ipuçlarıyla dolu, çizgisel, sabırlı, düşsel bir dünyanın izlerini açığa çıkardı. Sonraki sergilerinde Yücel, batı sanatının geleneksel resim dilini, doğu’nun gizemli görselliği ile birleştirmeyi sürdürdü.

Gürhan Yücel’in resimlerine damgasını vuran temel özellikler ise: Çağdaş-klasik, soyut-somut, geçmiş-gelecek, figürlü-figürsüz, gibi temel konuları kendi özgün resim diline aktarırken, katmanlar arası mekan ilişkileri, renk geçişleriyle belli belirsiz yoruma açık figürler arasında ikonografik ve kaligrafik çağrışımlarla dolu mistik bir atmosfer yaratması.

Gürhan Yücel, Tem Sanat Galerisi’nde düzenli açılan kişisel sergilerle beraber resimlerini, Avrupa'nın kültür merkezlerinden İtalya’nın Bologna kentinde 2001 senesinde üç ay açık kalan kişisel sergisiyle İtalyan sanatseverlerin beğenisine de sunmuştu.

Gürhan Yücel, Eylül 2003'te, Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiser Günter Verheugen tarafından Brüksel'de Avrupa Birliği Binası'nda altı ay süreyle yer alacak "Çağdaş Türk Resim ve Heykel Sergisi"ne Tem Sanat Galerisi sanatçı kadrosundan seçilmiş ve bu serginin açılışını Komiser Verheugen ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül birlikte yapmıştır.

Gürhan Yücel’in “Tenha Zevkler” adını verdiği esrarengiz resimsel yolculuk Tem Sanat Galerisi’nde izleyicilerini bekliyor.

Sergiyi galeride izleme olanağı bulamayanlar, Tem Sanat Galerisi'nin www.temartgallery.com adresinde devamlı güncel tutulan sayfalarında hem bu sergiye, hem galeri sanatçıları ve eserlerine, hem de geçmiş sergi arşivlerine ulaşabilirler.


Yorum Ekle Yorumları Listele
154. Sayı önceki yazı 154. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye