| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 16.02.2004 - netyorum.com / Sayı: 154

BÜLENT ÖZGÖREN - "IŞIĞIN PEŞİNDE"

BÜLENT ÖZGÖREN SERGİSİ

“IŞIĞIN PEŞİNDE”

İstanbul Fotoğraf Merkezi
Tarlabaşı Bulv. No: 272 Beyoğlu / İstanbul
Tel: 0212 238 11 60 Faks: 0212 238 83 71
www.istanbulfotografmerkezi.com
info@istanbulfotografmerkezi.com

15 Ocak – 20 Mart 2004

İstanbul Fotoğraf Merkezi içinde yer alan Fotoğraf Galerisi’nde, 15 Ocak – 20 Mart 2004 tarihleri arasında, Bülent Özgören’in “Işığın Peşinde” başlıklı fotoğraf sergisi gerçekleştirilecektir.

Bülent Özgören, 1955 Adana doğumlu olup, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra lise öğrenimi için gittiği İsviçre’nin Cenevre kentinde fotoğraf çalışmalarına da yoğunluk vermeye başladı. 1975 yılında vardığı Amerika ise İşletme ve Siyasal Bilgiler dallarında yüksek öğrenim görmesinin yanı sıra, fotoğrafla dopdolu yıllar geçirdiği ülke oldu. 1979 yılında Siyah Beyaz fotoğrafta “Zone Sistem” çalışmalarına başladıktan sonra ise Miami Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde eğitmenlik, mezuniyet öğrencileri için jüri üyeliği,kişisel bir sergi, workshoplar,ödüller hep bu Amerika yıllarına sığdı. Miami Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde ilk doktora yapan öğrenci olması ve sürekli öğretim üyeliği teklifini kabul etmeyen Bülent Özgören, 1981 yılındaki mezuniyetinin ardından Türkiye’ye döndü. O yıldan itibaren İfsak dahil pek çok ildeki fotoğraf derneklerinde, Mimar Sinan Üniversitesi ve diğer üniversitelerde “Zone Sistem” ve Siyah Beyaz fotoğraf konularında onlarca konferans verdi. 1984 yılında kurulan FOG Fotoğraf Grubu’nun kurucuları arasında da yer alan Bülent Özgören bugüne kadar pek çok yurtiçi ve yurtdışı ödülün de sahibi olup sergi ve dia gösterileri olmak üzere çeşitli etkinliklerde bulundu.

1984 yılından bu yana yirmi yıldır kişisel sergi açmayan Bülent Özgören uzun yıllara dayanan bilgi,düşün ve duygu birikiminin açıkça yansıdığı son birkaç yılda çekilmiş doğa fotoğraflarını İstanbul Fotoğraf Merkezi Fotoğraf Galerisi’nde sergileyecektir.

Bu sergide, Bülent Özgören’in Ayvalık, Kazdağları, Toroslar, Konya, Antalya, Nevşehir, Göller Bölgesi, Acıgöl, Afyon, Denizli, İsparta üçgeninde yer alan göller, batı ve doğu Karadeniz Kaçkarlar, Kars, Sarıkamış gibi pek çok yörede, sergiye adını verecek bir ışığın peşindelik serüveniyle ve ustalıkla elde edilmiş, etkileyici fotoğrafları izlenebilecektir.

Bülent Özgören fotoğraflarını ve fotoğraf anlayışını şu sözleriyle anlatmaktadır;

“Fotoğrafımı doğadaki biçimsel estetiğe doğru ışıkla buluşturup, siyah beyaz teknikle dingin ve sakin bir duyu yaratmak olarak tanımlayabilirim.

Bu sergi,”Işığın Peşinde” ışığa yolculuk ta diyebileceğim son birkaç yıllık arayışta, karşıma çıkanların, gözüme değenlerin birkaçı; sizinle paylaşmak istediğim an’ların bazıları.

Işığın ahengiyle ruhun çakıştığı o an, sadece bir kez yaşanır:Işık anlatmakta, fotoğrafçı dinlemektedir sanki.

Umarım yaşadığım daha doğrusu dinlediğim o an’larda yaptığım fotoğraflar bu ender rastlaşmayı size de yaşatır; sıradan olanın içindeki olağanüstülüğü görmenizi sağlar.”

Bülent Özgören’in 15 Ocak 2004 tarihinde, İstanbul Fotoğraf Merkezi Fotoğraf Galerisi’nde “Işığın Peşinde” sergisinde yer alacak fotoğrafları 4x5 inç ve 6x6 cm format makinalar ile çekilmiş, gümüş jelatin siyah beyaz baskı olup, Forte Polywarmtone Fiber kağıda basılmış, Selenium ile tonlanmış ve arşival işlemler uygulanmış olup 40 civarında ve çeşitli boyutlardan oluşmaktadır.

Sözü edilen formattaki makinalarla yapılan çekim işlemleri doğaya otuz kırk kiloluk bir ekipman ile gitmek demektir. Türkiye’nin her yanına yapılan bu yolculukların, Bülent Özgören’in, fotoğrafı çekilecek yörenin yansıtmak istediği atmosferinin gereksindirdiği ışığı yakalamak için- yola çıktıktan sonra değişebilen hava koşulları gözönünde bulundurulursa- defalarca ışığın peşine yapılan yolculuklara dönüştüğü bilinebilecektir. Fiziksel koşullar böyle yaşanırken sergiyi izleyeceklere, uzun bilgi, deneyim ve duygu birikiminin imbiğinden süzülerek çekilip,basılmış bu usta işi fotoğraflarla ilgili algılar kalacaktır.

Bülent Özgören’in “Işığın Peşinde” başlıklı fotoğraf sergisi İstanbul Fotoğraf Merkezi Fotoğraf Galerisinde 15 Ocak – 20 Mart 2004 tarihleri arasında izlenebilecektir.

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
154. Sayı önceki yazı 154. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye