| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 16.03.2004 - netyorum.com / Sayı: 155

"BEDENE İNATÇI YAKLAŞIMLAR" - ERDİNÇ ÜNLÜ

A SANAT NİŞANTAŞI KÜLTÜR MERKEZİ

 2-31 Mart 2004

A Sanat her gün Saat 09:00 - 19:00, Pazar günleri 13:00 - 18:00 saatleri arasında açıktır.

A Sanat : Nişantaşı Valikonağı 85, Tel: 234.73.74, www.asanat.com.tr
 


Ressam Erdinç Ünlü'nün "Bedene İnatçı Yaklaşımlar" adlı kişisel resim sergisi, 2 Mart 2004 Salı günü, "A Sanat - Nişantaşı Kültür Merkezi" nde açılıyor. Sergi 31 Mart 2004 gününe kadar gezilebilecek.

Erdinç Ünlü'nün resim sergisi, İstanbul'un seçkin sanat mekânlarından Nişantaşı A Sanat'ta açılıyor. "Bedene İnatçı Yaklaşımlar" adlı sergi, 2 Mart 2004 Salı günü açılacak ve Mart 2004 boyunca izlenebilecek.

Sergide Erdinç Ünlü'nün "beden" resimleri yer alacak.

Erdinç Ünlü sağlam tekniği olan bir figür ressamı. O, günümüzdeki yapay ve zorlama uslûp arayışlarına karşı duruyor. Resimlerinde klâsik estetik anlayışıyla, çağdaş pentür normlarını bir arada kullandığını ve tema olarak da insan bedenlerini seçtiğini belirtiyor. Sanatçı; "Bütün resimlerimde klâsik öğelerle modern öğeleri iç içe kullanıyorum" diyor ve ekliyor :

"Klâsik resmi de "mış" gibi yapmıyorum! Gerektiğinde insan teni duygusunu verebilmek için tuvale 200 kat boya sürüyorum.Resmin klâsik ustalarının kullandığı glaze tekniğini uyguluyorum."

Sanatçının amacı Rönesans sonrasının klâsik-barok estetiği ve ustalığıyla, Picasso sonrası modern sanatın her türlü biçim anlayışı ve serbest tuşe anlayışını yani çağdaş pentür normlarını aynı resim düzleminde kullanarak izleyiciye sıra dışı, yüksek tatlar sunmak ve ortaya çıkacak bir reaksiyonun izlerini sürmek ki bu bir anlamda sanatçının uslûp arayışlarının karşısında durduğunun bir ifadesidir. Sanatçının sözleriyle yinelersek:

"Farklı estetik anlayışlarının aynı resim düzleminde birbiriyle çarpıştırılması sonucu açığa çıkan gerilim, bunu gerçekleştirirken ve sonrasında izlerken hissettiklerim, benim sanat yapma nedenimdir".

Onun resimlerinde cinsellikten soyutlanmış insan bedenlerinin estetiği ve duygusallığıyla doğalın sınırlarında geziniyoruz.

Özgeçmişi :

Erdinç Ünlü Çanakkale doğumlu.Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümündeki eğitiminin ardından girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü Özer Kabaş atölyesinden 1992 yılında mezun oldu, yüksek lisans bölümünde ve Roma'daki etüdleriyle sanat bilgisini pekiştirdi. 2000 Tekel Resim Yarışmasında ödül aldı, birçok karma sergiye katıldı, sanatçı arkadaşlarıyla Kooperatif adıyla bir mesleki dayanışma platformu kurdu, koleksiyonlarda eserleri yer almakta. "Kent Ozanları" grubunda adına yer verilen sanatçının bir renkli özelliği de sözleri ve müziği kendisine ait besteleridir. Erdinç Ünlü kendisi gibi sanat camiasından değerli bir tiyatro sanatçımızla evlidir.

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
155. Sayı önceki yazı 155. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye