| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 13.05.2004 - netyorum.com / Sayı: 156

NADIA ARTDITTI - "SEN VE BEN"

Galeri Almelek

27 Mart - 24 Nisan 2004

Sen ve Ben
Nadia Arditti'nin bronz kadınları ve erkekleri, insanları...

Nadia Arditti'nin "Sen ve Ben" adını verdiği bronz heykel sergisi 27 Mart - 24 Nisan 2004 tarihleri arasında Galeri Almelek'te sergilenecek.

Çalışmalarını İstanbul Sanayi Mahallesi'ndeki atölyesinde sürdüren ve işlerinde ağırlıklı olarak kadını, kadınsı duyguları, kadın olma hallerini, üzüntü ve sevinçlerini işleyen Nadia Arditti, son işlerinde kadını erkekle ve çevresindeki diğer insanlarla birlikte, neredeyse tek vücut olmuş halde çıkarıyor karşımıza. Kendi yaşamından yola çıkarak yonttuğu heykelleri, "Sen ve Ben" sergisinde de yine sanatçının yaşamının izlerini taşıyor.

Sergi nedeniyle Nadia Arditti'nin son dönem çalışmalarını içeren bir de katalog hazırlandı. Dilek Şener'in Arditti'nin sanatıyla ilgili olarak kaleme aldığı yazının yanı sıra basında yer alan makale ve söyleşilerle de zenginleştirilen kataloğun tasarımı BCA Creative Committee'ye ait. Fotoğrafları ise İzzet Keribar çekti.

www.nadiaarditti.com
www.nadiaarditti.net

Nadia Arditti - Yaşam Öyküsü:

1948 yılında İstanbul'da doğdu. Küçük yaşta ailesiyle birlikte İsviçre'ye yerleşti. Eğitimini İsviçre'de tamamladıktan sonra resim yapmaya başladı. Daha sonra heykele yöneldi. Taş, ahşap ve bronz heykellerinde kadın figürleri, doğa ve denizi işliyor. Mum eritme tekniği ile dökülen bronz heykellerin patinalarını kendi özel metoduyla atölyesinde gerçekleştiriyor. Şimdiye kadar Cenevre, İstanbul, Ankara, İzmir, Paris ve Aix les Bains'de (Fransa) 12 kişisel sergi açtı, 36 karma sergiye katıldı. 1992 yılından beri İstanbul Sanat Fuar'ına katılıyor ve birçok eseri Türkiye, İsviçre, Fransa, Belçika, İspanya ve İngiltere'deki sanatseverlerin özel kolleksiyonlarında yer alıyor.

1994'te "Marie du XII. Arrt Salon des Peintres et Sculpteurs Contemporains" sergisinde Madame Bernadette Chirac'a takdim edildi.

Mayıs 2003'te Londra'daki "Cass Business School, City of London / İş Yönetimi Okulu" için yaptığı "Yükselen Kanatlar" adlı heykelin maketiyle, okulun açılışında Kraliçe Elisabeth II'ye takdim edildi.

2003'te, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılan Edirne'deki Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ne "Destek" adlı bronz heykeli yerleştirildi.

1978 yılından beri İstanbul'da yaşıyor ve yaklaşık iki yıldır Sanayi Mahallesi'ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Anıt Heykelleri:

"Rüzgar", bronz heykel, Ataşehir Emlak Bank Konutları, İstanbul

"Yükselen Ateş", bronz heykel, Türkiye Musevileri 500. Yıl Vakfı Müzesi, İstanbul (Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında ölen Türk Musevi şehitlerin anısına.)

"Yükselen Kanatlar / Soaring Wings", bronz heykel, Cass Business School avlusu, Londra (Bu heykel Türkiye'de yapılıp Londra'ya yerleştirilen ilk heykeldir. Heykelin açılışını Londra Büyükelçisi Sayın Akın Alptuna ve City Üniversitesi'nin Rektörü Sayın David Rhind yaptı.)

"Dayanışma", bronz heykel projesi, Or-Ahayim Hastanesi bahçesi, Balat, İstanbul (Uygulamasına Mayıs 2004'te başlanacak heykel sonbaharda Ida Kohen anısına hastane bahçesine yerleştirilecek.)
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
156. Sayı önceki yazı 156. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye