| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.10.2004 - netyorum.com / Sayı: 158

GELECEĞİN SİNEMASI

“GELECEĞİN SİNEMASI”
SİNEMA ÖĞRENCİLERİNİN
KISA FİLM PROJELERİNİ DESTEKLEME YARIŞMASI

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, “Geleceğin Sineması”nın yaratılmasına katkıda bulunacak sinema öğrencilerinin, eğitimleri sırasında yaptıkları kısa filmlere destek olmak amacıyla, TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığında ve üniversitelerin işbirliği ile sinema-iletişim öğrencilerinin film projelerini destekleme kararı almıştır. Proje, aynı alanda eğitim veren özel okullara göre yeterli ekipmana sahip olmayan devlet okullarında okuyan öğrencilerin desteklenmesini hedeflemiştir.

Devlet üniversitelerinin sinema-iletişim alanında 4 yıllık eğitim veren bölümlerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak yapılacak olan “Geleceğin Sineması” Sinema Öğrencilerini Destekleme Programı ve Kısa Film Proje Yarışmasında, öğrenciler projelerini okul yönetimine sunacaklardır.

Her okulun tek bir proje belirleyeceği destekleme programı çerçevesinde, bölüm başkanlıklarınca seçilen projelere 2.500.000.000 TL. maddi katkıda bulunulacaktır. Destek alan film projeleri arasında yapılacak olan yarışmada ise ‘Seçici Kurul’ tarafından seçilen ilk üç proje ayrıca ödüllendirilecektir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Temsilcisi, Atıf Yılmaz (yönetmen), Leyla Özalp (yapımcı), Barış Pirhasan (senarist, yönetmen), Yeşim Tabak (SİYAD Üyesi) ve Engin Yiğitgil’den (TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı) oluşan seçici kurulun değerlendirdiği projeler arasında birinci olan projenin sahibi Mini DV Kamera, ikinci ve üçüncü olan filmlerin yönetmenleri ise PC Bilgisayar ile ödüllendirilecektir.

Herhangi bir tema sınırlaması olmayan yarışmaya imgesel (fiction), deneysel, belgesel, animasyon vs. türünde ve jenerik dahil 15 dakikayı geçmeyen projeler kabul edilecektir.

Okulları tarafından yarışmaya katılması uygun görülen projelerin en geç 07 Mayıs 2004 Cuma saat: 18.00’a kadar elden, kurye veya taahhütlü posta ile TÜRSAK Vakfı Gazeteci Erol Dernek Sok. Hanif Han No:11/2 Beyoğlu 34433 İstanbul adresine teslim edilmesi gerekmektedir.

Projeler bir ekip tarafından hazırlanmış olsa dahi, proje yönetmenliği üstlenecek olan öğrencinin adıyla sunulmalıdır. İki veya daha fazla isimle katılmış olan projeler yarışma dışı bırakılacaktır.

“Geleceğin Sineması” yarışmasında öğrenciler projelerini bilgisayar yada daktilo ile yazmış olmalıdır. Proje dosyası içerisinde filmin (1) bir sayfayı geçmeyen sinopsisini (3 nüsha), senaryosunu (3 nüsha), film ekibini, öngörülen ayrıntılı bütçeyi, bölüm başkanlığından aldıkları proje onay belgesini, bağlı bulundukları bölümlerden ya da TÜRSAK Vakfı’nın www.tursak.org.tr web adresinden temin ettikleri bilgi formu ile birlikte teslim etmeleri gerekmektedir.

Projelere yapılacak olan destek miktarı, proje sahipleri ile Bakanlık tarafından imzalanacak sözleşmenin ardından iki dilim halinde ödenecektir. Yapılacak olan maddi desteğin 1.500.000.000 TL.’lik ilk dilimi filmin çekim öncesinde, ikinci dilimi ise film teslim edildiğinde ödenecektir.

Proje kapsamında destek almaya hak kazanan öğrenciler filmlerini en geç 15 Temmuz 2004 tarihine kadar TÜRSAK Vakfı adresine elden, kurye veya taahhütlü posta ile VHS, DVD veya Mini DV formatında 2 kopya olarak teslim edeceklerdir.

Yarışma sonuçları 10 Mayıs 2004 Pazartesi günü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın www.kultur.gov.tr ve TÜRSAK Vakfı’nın www.tursak.org.tr web adresinden duyurulacaktır.


Yorum Ekle Yorumları Listele
158. Sayı önceki yazı 158. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye