| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 22.10.2004 - netyorum.com / Sayı: 159

ERTUĞRUL ATEŞ (HAREM) RESİM SERGİSİ

Galeri Artist
(bütün salonlar)
Ayazma Cad. No: 4
Fulya- Beşiktaş/İstanbul
Tel:(0212) 227 68 52
Faks: (0212) 258 09 32

6 - 30 Kasım 2004


Çağdaş Türk Resminin New York'daki temsilcisi Ertuğrul Ateş iki yıl aradan sonra İstanbul'da iki büyük sergi ile sanatseverler ile buluşuyor. 2003 başında Türkiye'ye dönüp "Hürrem Sultan" dans tiyatrosunu sahneye koyan sanatçı "Harem" konulu sergisi ile bu projesini sonuçlandıracak. Halen turnede olan Hürrem Sultan Müzikali büyük bir çıkış yaparak çağdaş gösteri ve sahne sanatları adına büyük katkılarda bulundu. Sanatçı resim çalışmalarında da bu etkiyi sürdürmektedir.

"Harem" sergisi sanatçının yeni açılımının bir başlangıcı sayılabilir. Gerçeküstü ve mistik bir dil kullanmayı sürdüren sanatçı bu sergisinde "Harem"e içeriden bakmayı tercih etmiş tutsaklık, özgürlük ve erotizm kavramlarını yeniden yorumlamıştır. Sanatçıyı ilgilendiren "Harem"in sosyolojik boyutundan ziyade psikolojik açılımlarıdır. Bugüne dek yapıtlarında "zaman-dönem" kavramlarına pek rastlamadığımız sanatçı "Hürrem Sultan" projesi ile birlikte bu sergiyi tasarlayarak kendi toplum gerçeğini geçmişe gelecekten bakarak anlamaya çalışmaktadır. Hiç kuşkusuz kişisel deneyimlerinin açmazlarının ve tutkularının büyük etkilerini görmekteyiz. Çağdaş Türk Resminin Sürreal ve Mistik temsilcisi olan sanatçının bu sergisi Almanya ve Amerika'da da sergilenecektir.

"evrensele giden yol yerelden geçer."diyerek kendi değerlerini temel alan ve sanatını bu platform üzerine inşa eden ünlü sanatçı bu sergisi için "Harem benim için sadece bir konsepttir. Hürrem Sultan ile başlayan geçmişe yolculukta gördüm ki zaman değişse de insanı insan yapan toplumları toplum yapan soyut-somut tüm değer ve sonuçlar değişmiyor. İktidar dün ne ise bugün de o. Haremde köle olarak gelen kadınların yanında orada bulunmayı hayal edip ve bunu başaran kadınların da olduğu bir gerçek. Hal böyle olunca neyin doğru, neyin yanlış olduğu karışıyor. İşin beni ilgilendiren kısmı "kavram" olarak "Harem" olgusunu içsel olarak anlamaya çalışmak. Bir Osmanlı torunu olarak bu sorgulamayı kendimden başlatmak zorundaydım. Doğrusunu söylemek gerekirse görebildiklerim bir çok feministi kızdırabilir. Ama ben bu tartışmaya girmek yerine her şeyi olduğu gibi kabul etmeyi tercih ediyorum. Dahası bu sergiyle de bunu somutlaştırıyorum. Benim için yeni bir macera yeni bir dönem başlıyor galiba."diyor. Yaklaşık 30 adet büyük tual resmi ile oluşan sergi sanatseverler için geçmişe yolculuğun yanı sıra müthiş bir görsel şölen olarak da algılanmalıdır.


Yorum Ekle Yorumları Listele
159. Sayı önceki yazı 159. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye