| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 22.10.2004 - netyorum.com / Sayı: 159

GARANTİ MİNİ BANK
ULUSLARARASI ÇOCUK FİLMLERİ FESTİVALİ

"Garanti Mini Bank
Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali" Başlıyor

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) Garanti Bankası işbirliği ile geleneksel olarak gerçekleştirdiği uluslararası festivallerine, bu yıl, kültürel hayatımızda önemli bir eksiklik olduğuna inandığı yeni bir projeyi daha ekliyor. Çocukların kültürel gelişimine katkıda bulunmak hedefiyle projelendirilen ve Garanti Bankası'nın ana sponsorluğunda hayata geçirilecek olan "Garanti Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali" 14 -17 Mayıs 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde, film gösterimlerinin yanı sıra Çocuk Yazarlardan Film Hikayeleri, İnteraktif Oyunlar, Çocuk Jürisi Atölyesi ve Film Okuma Atölyesi etkinlikleri de yapılacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TRT'nin işbirliğiyle düzenlenecek festivalde Columbia TriStar Home Entertainment filmlerine de özel bir bölüm ayrıldı. Festival filmleri, 'En Sevilen Film Yarışması', 'Columbia TriStar Home Entertainment'dan Çocuklara Armağan' 'Minik Öyküler', 'Uzun Öyküler', 'Pisi Pisi Kediler', 'Şarkılı Öyküler', 'Komik Hayvanlar', 'Şimdi Okullu Olduk', 'Ben Artık Büyüdüm', 'Çizgi Filmden Vazgeçemem', 'Kısacık Güzel Filmler', 'Ben Kendim Yapabilirim', 'Ali Murat Erkorkmaz'dan Çocuklara' ve 'Aileler İçin Çocuk Dünyası' başlıkları altında toplandı.

Program hazırlanırken, çocukların gelişim basamakları ve psiko-pedagojik yapısı dikkate alınarak 3-5, 6-8, 9-11 yaş gruplarına yönelik farklı filmler seçildi. Ayrıca, ebeveynler için de çocukların dünyasını anlatan ve onların sorunlarına eğilen filmlerin yer aldığı özel bir bölüm hazırlandı. Festival boyunca, dünyanın pek çok ülkesinden aralarında çizgi ve kukla filmlerin de bulunduğu uzun ve kısa metrajlı 90 film çocuklarla buluşuyor. Festival filmleri; Beyoğlu Alkazar Sineması Avrupa Salonu, Beyoğlu Majestik Sineması 1. ve 2. Salonları, Levent Sinema TÜRSAK, İtalyan Kültür Merkezi, Alman Kültür Merkezi ve Osmanlı Bankası Müzesi Sinema Salonu'nda gösterilecek.

Garanti Mini Bank üyeleri, tüm filmleri, önceden yer ayırtarak Garanti Minibank kartlarını gösterip ücretsiz izleyebilecekler. İtalyan Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi salonlarındaki film gösterimlerinin ise tüm çocuklara ücretsiz olarak gerçekleştirileceği festivalde; Beyoğlu Alkazar, Beyoğlu Majestik Sineması 1. ve 2. salonları, Levent Sinema TÜRSAK ve Osmanlı Bankası Müzesi sinemalarında yapılacak gösterimlere giriş ücreti, küçük yaş grupları için hazırlanan bir saatlik seanslar için 2.000.000.- TL. normal seanslar içinse 3.000.000 TL olacak.

FESTİVAL TARİHLERİ VE PROGRAM
14-17 Mayıs 2004 tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde etkinlikler beş başlık altında gerçekleştirilecektir.
A. Açılış Partisi ve Ödül Töreni
B. Film Gösterimleri
C. Çocuk Yazarlardan Film Öyküleri
D. Çocuk Jürisi Atölyesi
E. Film Okuma Atölyesi
F. İnteraktif Oyunlar
FESTİVAL PROGRAMI

A. AÇILIŞ PARTİSİ VE ÖDÜL TÖRENİ
"Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali" Açılış Gecesi 14 Mayıs 2004 Cuma saat:17.30'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilecektir.

Çocuk panayırlarını hatırlatan bir düzenleme ile çocuklara ücretsiz servis yapacak olan dondurma arabalarının, pamuk helva arabalarının ve şekercilerin bulunacağı 'Açılış Partisi'nde, çocuk şarkıları çalacak olan TED Koleji'nin 50 kişilik bandosu eşliğinde, çocukların hayal kahramanları ile buluşması sağlanacaktır.

Çocuklar için düzenlenecek olan 'Açılış Partisi'nin ardından saat: 18.30'da 'Ödül Töreni'ne geçilecektir. Sunuculuğunu Süheyl Uygur ve Behzat Uygur kardeşlerin üstleneceği ve düzenleyecekleri oyunlar ile çocuklara armağanlar dağıtacakları törende, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi Başkanı E. Ömür Uyanık'ın koreografisinde 24 çocuk ve Tan Sağtürk ortaklaşa 'La Bayadere' adlı dans performansını gerçekleştireceklerdir.

TÜRSAK Vakfı'nı temsilen bir çocuğun yapacağı açılış konuşmasının ardından Festival Ana Sponsoru Garanti Bankası'na ve TRT'ye Festivale olan desteklerinden ötürü teşekkür plaketi sunulacaktır. Gecede ayrıca, 'Filmimin Hikayesi' yarışmasında hikayeleri seçilen 50 çocuğun isimleri açıklanacak ve armağanları verilecektir.

Festival Açılış Töreninin ardından kısa animasyonlardan oluşan 'Amerlock', 'Güzel Bir Gün', 'Keşiş ve Balık', 'İçi Kedi Olan Köpek', 'Başkalarının Şatosu', 'Apartman Kedisi', 'Dünyanın Öbür Ucu' ve 'Havada Uçan Sözler' filmlerinin gösterimine geçilecektir.

B. FİLM GÖSTERİMLERİ
Çocukların ilgisini çekecek, onları farklı ve renkli dünyalarla tanıştıracak dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilen filmlerin yer alacağı bölümdeki gösterimler on dört başlık altında toplandı. TRT'nin işbirliğiyle hazırlanan programda, pek çok film ilk kez Garanti Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali kapsamında çocuklarla buluşacak.

Çocukların hayal gücü, algılama, hatırlama, düzeltme, yanılma, parçaları ayırıp birleştirme ve yaratıcı yeteneklerini geliştirme gibi kişisel becerilerinin; yemek, içmek gibi çok büyük öneme sahip oyun ve benzeri etkinliklerle geliştiği ve bu tür etkinliklerin çocukların gelişim sürecinde rol oynadığı göz ardı edilemez.

Diğer yandan mizahın, özellikle çocukların sosyal yeterlilik geliştirme tarzlarında büyük rol oynadığı, çocuk psikiyatristleri ve pedagoglarca kabul ediliyor. Psikolog Paul McGhee, mizahın sosyal bağ oluşturduğunu, beyni uyararak öğrenilen şeylerin hafızada kalmasını sağladığını, hayal, merak, umut dünyalarına yenilikler kattığını ve yaratıcılığı artırdığını, stres ve kaygıyla mücadelede bir yöntem olduğunu, utanç verici bir durumdan kurtardığı, söylenmesi zor olan şeylerin ifadesini kolaylaştırdığını ve neşelendirdiğini altını çizerek vurguluyor. "Sizi güldüren birini sevmemeniz zordur" diyerek, mizah yeteneği olan çocukların sosyal ilişkilerinde daha başarılı olduklarını belirtiyor.

Çocukların, yukarıda belirtilen temel gelişim basamakları ve psiko-pedagojik yapısı dikkate alınarak hazırlanan programda, filmler yaş gruplarına göre üç bölümde toplanıyor.

" 3-5 yaş gruplarına yönelik Türkçe seslendirmeli filmler
" 6-8 yaş gruplarına yönelik Türkçe seslendirmeli filmler
" 9-11 yaş ve üstü gruplarına yönelik alt yazılı filmler

1) YARIŞMA FİLMLERİ (9-11 yaş ve üstü çocuklar)
"Festivalin En Sevilen Çocuk Filmi"nin seçileceği yarışma bölümünde gösterilecek olan filmler 9 yaş ve bu yaşın üzerindeki çocukların izleyebilecekleri filmleri kapsıyor. Beş filmlik bir paketten oluşan bu bölümde: Vincent Bal'ın 2001 Hollanda yapımı 'Kedi Kız/Minoes', Bernd Neuberger'in 2003 Kanada-Avusturya yapımı 'Hayaletlerle Yaz Tatili/Summer with the Ghosts', Franziska Buch'un 2003 Almanya yapımı 'Tatlı Cadı/Bibi Blocksberg', Tomy Wigand'ın 2002 Almanya yapımı 'Uçan Sınıf/The Flying Classroom' ve Kaisa Rastimo'nun 2002 Finlandiya yapımı 'Şeker Kızlar/Hayflower & Quiltshoe' filmleri ilk kez çocuklarla buluşacak.

2) MİNİK ÖYKÜLER (3-5 yaş grubu çocuklar için)
Bu bölümde 3-5 yaş grubu çocukların beğenerek izleyeceği animasyon türünde toplam 4 film yer alıyor. Sözsüz filmlerin yer aldığı 'Minik Öyküler' bölümünde çocuklar: 'Lunapark Macerası', 'Küçük Kahraman', 'Minik Prens' ve 'Dinle Tavşan, Babam Londra'ya Gidiyor' filmlerini severek izleyecekler.

3) UZUN ÖYKÜLER (9 yaş ve üzeri çocuklar için)
Alt yazılı olarak gösterilecek olan ve 9-11 yaş ve üstü çocukların keyifle izleyecekleri toplam 5 uzun metrajlı filmin yer aldığı 'Uzun Öyküler' bölümünde: 'Yaz Tatili', 'İmdat! Erkek Oldum', 'Kim İguanayı Öpmek İster?' 'Regina' ve 'Dört Arkadaş ve Mozart Adında Bir Köpek' filmlerini çocukları ile birlikte ebeveynleri de beğeni ile izleyecekler.

4) PİSİ PİSİ KEDİLER (3-5 yaş grubu çocuklar)
Çocukların kişisel gelişimlerinde evcil hayvanların pozitif rolü tüm pedagoglar ve psikologlarca kabul edilmektedir. Bu yüzden pek çok çizgi filmin baş karakterlerini hayvanlar oluşturmaktadır. 'Pisi Pisi Kediler' başlığı altında gösterilecek olan filmlerinde kahramanlarını kediler oluşturuyor. 3-5 yaş grubunda yer alan çocuklar için seçilen bu bölümde 5 animasyon ve bir kurmaca film yer alıyor. 'Kediler', 'Deniz Kedisi', 'İçi Kedi Olan Köpek', 'Apartman Kedisi', Wallace & Gromit'in yaratıcılarından Richard Goleszowski'nin 'Kedi mi Köpek mi?' ve Solveig Skogland'ın 2001 Norveç yapımı kurmaca filmi 'Melvin ve Kedisi' filmlerini minikler severek izleyecekler.

5) ŞARKILI ÖYKÜLER (6-9 yaş grubu çocuklar için)
Altı animasyon filmin gösterileceği 'Şarkılı Öyküler' bölümünde filmler 6-9 yaş grubu çocuklar için seçildi. 'Ayışığında Öyküler', 'Merhaba', 'Kayıp Çocuk', 'Kalado', 'Müzikhole Veda Ediyoruz' ve 'Rengarenk Küçük Sirk' filmleri şarkıları ve öyküleri ile çocuklara hem hoşça vakit geçirtecek hem de hayal dünyalarını geliştirecek.

6) KOMİK HAYVANLAR (3-5 yaş grubu çocuklar için)
'Garanti Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali' film programında yine başrolünde hayvanların yer aldığı bir başka bölümde 'Komik Hayvanlar'. İki ayrı bölümde 16 kısa animasyon filminden oluşan bu filmdeki hikayelerin kahramanları bu kez maymunlar, kuşlar, inekler, kediler ve kaplumbağalar. Tüm animasyonların yönetmenliğini Toni Collingwood ve Andrea Tran'ın üstlendiği 2002-2003 İngiltere yapımı 'Tembel Şarkı', 'Halterciler', 'Tango', 'Sırık Ayaklar', 'Şarkı Yarışması', 'İçi Boş', 'Yoku'nun Kedisi', 'Sirk Cambazı', 'Öğretmen', 'Öten Şapka', 'Şarkıcı', 'Yumurta', 'Hasta', 'Balina', 'Diğer Maymun' ve 'Yemek' filmleri festivalin minik izleyicilerini oldukça eğlendirecek.

7) ŞİMDİ OKULLU OLDUK (6-9 yaş grubu çocuklar için)
Fransa, İngiltere, Almanya ve Letonya'dan animasyon türünde 9 kısa filmin gösterileceği bu bölümde yer alan filmler 6-9 yaş grubunda çocukları kapsıyor. 'Şimdi Okullu Olduk' bölüm başlığı altında 'Keşiş ve Balık', 'Büyük Göç', 'Başkalarının Şatosu', 'Kız ve At', 'Ateş Böceği', 'Sihirbaz', 'Havada Uçan Sözler', 'Lucia' ve 'Pantufla Kahramanları' filmleri çocuklarla ilk kez buluşacak.

8) BEN ARTIK BÜYÜDÜM! (9-11 yaş ve üstü çocuklar için)
'Wallace ve Gromit'in Maceraları', 'Amerlock', 'Faust Masalı', 'Güzel Bir Gün', 'Bencil', 'Demirden Kuklalar', 'Küçük Kızla İnek', 'Dünyanın Öbür Ucu', 'Mutlu Prens', 'Duvar' ve 'Kaçık' filmleri 'Ben Artık Büyüdüm' başlığı altında 9-11 yaş ve üstü çocuklar için seçilmiş olan 11 kısa çizgi, 3d ve çamur animasyon filminden oluşuyor.

9) ÇİZGİ FİLMDEN VAZGEÇEMEM (6-9 ve 9-11 yaş ve üstü çocuklar)
Çocukluğumuzda severek izlediğimiz çizgi filmlerden ne kadar büyüsek de vazgeçemeyiz. Bu bölümde yer alan filmler her ne kadar 6-11 yaş ve üstü çocukları kapsasa da ailelerinde seveceği türden. 'Ayı Olmak İsteyen Çocuk', 'Loulou ve Diğer Kurtlar' ve 'Viking Hazinesi' 9-11 yaş ve üstü çocuklara; 'Patrik', 'Bozuk Para', 'Kardan Adam' ve 'Piknik' filmleri ise 6-9 yaş grubu çocuklara yönelik olarak seçildi.

10) KISACIK GÜZEL FİLMLER (6-11 yaş ve üstü çocuklar için)
Bu bölümde gösterilecek olan filmler çocukları kısa kurmaca filmlerle tanıştıracak ve bir o kadar da eğlendirecek. Sirin Elde'nin 2002 Norveç yapımı 'Sürpriz Dalış' (9-11 yaş ve üstü), Michael W. Horsten'in 2003 Danimarka yapımı 'Küçük Baba' (9-11 yaş ve üstü), Christina Rosendahl'ın 'Lague'in Kedisi' (6-10 yaş grubu) ve Maria Peters'in 2001 Hollanda yapımı 'Aydaki İlk Çocuk: Julia' (9-11 yaş ve üstü) filmleri çocukları sıkmadan oldukça keyifli dakikalar geçirtecek.

11) COLUMBIA TRISTAR HOME ENTERTAINMENT'DAN ÇOCUKLARA ARMAĞAN (9-11 yaş ve üzeri çocuklar)
Sinema endüstrisinin devleri arasında yer alan ve kuruluşundan bugüne sayısız filme imza atan Columbia Tristar'ın çocuklara yönelik yapımlarından oluşan Eddie Murphy'nin başrolünü üstlendiği 'Afacanlar Yuvada'; Bingo adında bir köpeğin maceralarını anlatan 'Kahraman Köpek Bingo', Peter adında bir çocuğun ve bir kurt köpeğin arkadaşlıklarını anlatan 'Peter ve Kurt' çizgi filmi ve Kanada'nın dünyaca ünlü gösteri şovu Güneş Sirki: Varekai'nin gösteriminin yapılacağı bu bölümde yer alan filmler çocukları olduğu kadar ebeveynlerini de eğlendirecek ve büyüleyecek.

12) BEN KENDİM YAPABİLİRİM (AVRUPA YAYIN BİRLİĞİ FİLMLERİ) (9-11 yaş ve üzeri çocuklar)
TRT'nin işbirliği ile Türkçe seslendirmeli olarak gösterilecek olan bu bölümde yer alan filmler 15'er dakikalık kurmaca filmlerden oluşuyor. Avrupa Yayın Birliği'nin çocuklara yönelik olarak hazırladığı ve kişisel gelişimleri için önerdiği; 'Süper Sam ve Tatlı Suzie', 'Annem İçin Marifetli Bir Adam Aranıyor', 'Kardeşim Yumurta Oldu' ve 'Viking Kılıcı' 9-11 yaş ve üzeri çocuklar için eğlendirici olmanın yanında eğitici özelliği ile de festivalin öne çıkan filmleri arasındakini yerini alıyor.

13) ALİ MURAT ERKORKMAZ'DAN ÇOCUKLARA (6-9 yaş grubu)
Dünyanın yaklaşık 50 ülkesinde gösterilen ve katıldığı birçok festivalde ödül alan Ali Murat Erkorkmaz'ın animasyonları, festival kapsamında ilk kez gösterilecek. 6-9 yaş grubu çocukların severek izleyeceği 'Minimart', 'Robolab', ve 'Magica' kısa ve orta metrajlı animasyonlar olarak çocukları sıkmadan animasyon dünyasında yolculuğa çıkaracak.

14) AİLELER İÇİN ÇOCUK DÜNYASI (Ebeveynler ve 10 yaşın üzerindeki çocukların aileleri ile izleyebilecekleri filmler)
Bu bölümde yer alan daha çok drama niteliğindeki filmler, çocuklarla ebeveynleri arasındaki bağı geliştiren, psikolojik ve sosyal sorunları temel alan, hikayesi çocuk merkezli yapımlardan oluşuyor. Klaus Haro'nun 2002 İsveç-Finlandiya yapımı 'Elina', Katalin Godros'un 2002 Almanya yapımı 'Huysuzlar', Elizabeth Rygarel'in yurtdışına göç eden bir Türk ailesinin ve çocukları Osman'ın yaşadığı sorunları ve hayallerini ele aldığı 2002 Danimarka-Türkiye yapımı 'Gönlümdeki Köşk Olmasa', Maryo J. Delos Reyes'in 2003 Filipinler yapımı 'Magnifico' ve Bernd Sahling'in 2003 Almanya yapımı 'Blindganger Bandosu' filmleri festivalin ebeveynler için düzenlenen bu bölümünde gösterilecek.

C. "FİLMİNİN HİKAYESİ" ÇOCUK YAZARLARDAN HİKAYE YARIŞMASI
Festivalden önce, 7-11 yaş grubundaki çocuklar arasında düzenlenen "Filmimin Hikayesi" yarışmasına, çocuklar hayallerindeki filmin hikayesini yazarak katıldılar. 2 sayfayı geçmeyen hikayelerin değerlendirildiği ve son katılım tarihi olan 15 Nisan 2004'e kadar toplam 340 hikayenin gönderildiği yarışmada, seçilecek 50 hikayenin yazarı, 14 Mayıs 2004 Cuma günü gerçekleştirilecek "Ödül Töreni"nde açıklanacak. Ve seçilen bu 50 öykünün yer aldığı "Filmimin Hikayesi" kitabı basılarak aynı gece çocuklara armağan edilecek.

Öyküler Sevinç Baloğlu (TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür), Türkay Demir (Çocuk Psikiyatristi), Yılmaz Erdoğan (oyuncu ve yönetmen), Tuğrul Eryılmaz (Radikal Gazetesi Ek Yayınlar Yönetmeni), Naciye Günal (Garanti Bankası Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü), Cem Mumcu (Yazar), Sevin Okyay (sinema eleştirmeni, çevirmen) ve Ece Temelkuran'dan (gazeteci) oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

D. ÇOCUK JÜRİSİ ATÖLYESİ
"Festivalin En Sevilen Çocuk Filmi"nin seçileceği Festivalin yarışmalı bölümünün jürisi de yine çocuklardan oluşuyor. Yaşları 9-11 arasında değişen Fransız, İngiliz, İtalyan, Alman ve Türk çocuklardan oluşan Uluslararası Çocuk Jürisi, "Neredesin Firuze" filminin yönetmeni ve reklamcı Ezel Akay'ın yöneticiliğinde "Bir Jüri Üyesi Nasıl Olunur?" konulu atölye çalışmasına katılacaklar. Jüri üyesi çocuklar bu atölye çalışmasının ardından 5 filmi izleyip değerlendirerek "En Sevilen Çocuk Filmini" seçecekler.

E. FİLM OKUMA ATÖLYESİ
Festival haftasında, Levent Sinema TÜRSAK'ta Sevin Okyay'ın yönetiminde gerçekleştirilecek atölye çalışmasına 100'e yakın çocuk katılacak. Çocuklara bir kısa film gösterilerek, izledikleri film üzerine Sevin Okyay'la birlikte söyleşip tartışacakları bu atölyede, çocuklar, sinemanın kamera arkası hakkında da merak ettiklerini öğrenme fırsatını bulacaklar.

F. İNTERAKTİF OYUNLAR
Festivalin en önemli etkinliklerinden biri olan "İnteraktif Oyunlar" Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek. Martı Prodüksiyon ve Ali Murat Erkorkmaz tarafından yapılacak olan gösterimde, sinema salonlarında çocuklar, perdedeki çizgi film karakterlerine istedikleri soruları sorabilecekler ve perdedeki karakter onların sorularını cevaplayacak. Tüm bu gösterimin bir filmin öyküsü içinde gerçekleşeceği "İnteraktif Oyunlar" da çocuklar, çizgi film karakterlerine, kendilerinin nasıl perdede yaratıldıkları konusunda da sorular yöneltip, bu konuda eğlenceli bilgilenme şansını yakalayabilecekler.


 


Yorum Ekle Yorumları Listele
159. Sayı önceki yazı 159. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye