| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 08.03.2005 - netyorum.com / Sayı: 160

SERKAN ÖZKAYA'DAN DÜNYANIN EN BÜYÜK KARMA SERGİSİ

Serkan Özkaya, “Dünyanın En Büyük Karma Sergisi”ni bu defa da New Yorklu sanatçılarla birlikte gerçekleştiriyor. 12 Haziran 2004’de açılacak olan sergi, Temmuz 2004 sonuna dek New York’taki saygın sanat kurumu Exit Art’ta izleyici ile buluşacak. Daha önce sırasıyla Torino, İstanbul ve Utrecht’te gerçekleştirilen bu sergi, çeşitli sanatçılardan toplanan diaların, sokak seviyesindeki galeri vitrinine yapıştırılması ile oluşturuluyor. İstanbulluların hatırlayacakları gibi yaklaşık 30,000 adet diadan oluşan yapıt, 2000 yılında Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde hayli ilgi görmüştü. Ertesi yıl Hollanda’nın Utrecht şehrindeki versiyonu ise İstanbul’daki serginin neredeyse üç katıydı. Yapıt şehirde üç ay boyunca geçici bir anıta ve Utrecht’in ve yaşayanlarının resmi olmayan bir haritasına dönüştü. Bununla ilgili olarak Hollanda özel televizyonlarından MeerTV, Özkaya ile “Diyalog İçinde” isimli bir de belgesel çalışması yaptı.

New York Exit Art’taki serginin küratörleri Michele Thursz ve Anne Ellegood öncelikle New York’ta yaşayan, ama bunun yanı sıra dünyanın dört bir köşesinden yüzlerce sanatçıdan eserlerinin dialarını toplamak için seferber oldular. Sonuçta ortaya çıkan ve eserlerin yerleştirilmesi anlamında bir hiyerarşi gözetmeyen projede, onbeşbini aşkın yapıt bulunuyor. Özkaya’nın “Bir Sanat Galerisinin Gerçekte Nasıl Olması Gerektiği (Büyük Cam)” olarak adlandırdığı eser hakkındaki etraflıca bir tartışma, bundan iki yıl önce Koen Brams, Maria Hlavajova, Vasıf Kortun, Erden Kosova ve sanatçının katılımı ile yapılmıştı. Sözkonusu tartışmanın metni aynı zamanda sanatçının geçtiğimiz ay yayımlanan “Göründüğü Gibi Değil! Açıklayabilirim” isimli kitabında bulunabilir.

Özkaya bugüne değin yapıtlarını başta İstanbul olmak üzere, aralarında Paris, Berlin, Kopenhag, Torino, Milano, Malmö, Belgrad, Stockholm ve Utrecht'in de bulunduğu, Avrupa'nın bir çok sanat başkentinde sergiledi. Sanatçı son olarak Türkiye’de Radikal gazetesi ile birlikte ortaya koyduğu “El Yapımı Radikal” olarak da bilinen ödüllü projesini İsveç’in en çok satan gazetesi Aftonbladet’e uygulamıştı. Kitapları arasında “Sanatta Deha ve Yaratıcılık”, “DÖRDÜBİRYERDE” ve “Göründüğü Gibi Değil! Açıklayabilirim” bulunmaktadır.

Şu anda Özkaya’nın “Tüm Dünya İşçileri” isimli, ilk kez İstanbul’da Proje 4L’de sergilediği, onbinlerce minik, sünger proleter heykelinden oluşan yapıtı Belgrad, Clüj (Romanya) ve Zagrep kentlerinde sergilenmektedir.

Sanatçının eserleri hakkında dünyanın saygın sanat dergilerinde makale ve tartışmalar yayımlanmıştır.

Daha fazla bilgi için: www.galerist.com.tr ve www.baglam.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
160. Sayı önceki yazı 160. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye