| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 08.03.2005 - netyorum.com / Sayı: 160

GELECEĞİN SİNEMASI YARIŞMASI SONUÇLANDI

“GELECEĞİN SİNEMASI”
SİNEMA ÖĞRENCİLERİNİN
KISA FİLM PROJELERİNİ DESTEKLEME YARIŞMASI
SONUÇLANDI…

Devlet üniversitelerinin sinema-iletişim alanında 4 yıllık eğitim veren bölümlerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak yapılan “Geleceğin Sineması” Sinema Öğrencilerini Destekleme Programı ve Kısa Film Proje Yarışması’nda ödül kazananlar belli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, “Geleceğin Sineması”nın yaratılmasına katkıda bulunacak sinema öğrencilerinin, eğitimleri sırasında yaptıkları kısa filmlere destek olmak amacıyla, TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığında ve üniversitelerin işbirliği ile sinema-iletişim öğrencilerinin film projelerini destekleme kararı almış ve bu proje ile aynı alanda eğitim veren özel okullara göre yeterli ekipmana sahip olmayan devlet okullarında okuyan öğrencilerin desteklenmesini hedeflemiştir.

Bu doğrultuda her okulun tek bir proje belirleyerek başvuru yaptığı destekleme programı çerçevesinde, bölüm başkanlıklarınca seçilen her bir projeye 2.500.000.000 TL. maddi katkı sağlandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Temsilcisi Asaf Koçtürk; yapımcı Leyla Özalp; yönetmen Barış Pirhasan; SİYAD Üyesi Yeşim Tabak; yönetmen Atıf Yılmaz ve TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yiğitgil’den oluşan seçici kurul 13 Mayıs 2004 tarihinde yaptığı toplantıda ‘Geleceğin Sineması’ Destekleme Programı’nda 2.500.000.000TL.lik maddi destek alan 12 projeyi değerlendirdi. Bu projeler arasından seçilen ilk üç projeyi ayrıca ödüle değer bulurken, bir projeyi de mansiyona değer buldu.

Birincilik ödülünü Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Bora Altun’un ‘jeolojik olayların insan hayatı üzerindeki etkileri ve Türkiye’deki jeolojik mirasın Manisa’nın Kula ilçesi ölçeğinde incelendiği’ “Türkiye’nin Jeolojik Mirası” adlı belgesel projesi; ‘bir öğrenci filminin ötesinde, bilimsel bir tez oluşturması ve uzun soluklu bir araştırmaya dayanması’ sebebiyle birinciliğe layık görüldü. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü 3. sınıf öğrencisi Selin Suar’ın ‘Balık’ adlı projesi ‘ustalıklı senaryosu’ ile ikinciliğe; Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Itır Sema Ertaş’ın ‘Ölüm Düşleri Gerçektir’ adlı projesi ‘orijinal senaryosu’ ile üçüncülüğe ve Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü 3. sınıf öğrencisi Sercan Kehribar’ın ‘Her Neyse’ adlı projesi jürinin ortak kararı ile mansiyona değer bulundu.

Seçici Kurulun değerlendirdiği projeler arasında birinci olan projenin sahibi Mini DV Kamera, ikinci ve üçüncü olan filmlerin yönetmenleri ise PC Bilgisayar ile ödüllendirilecektir. Ödüller, 4 Haziran 2004 Cuma günü saat:19.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Erkan Mumcu’nun da katılacağı ‘Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.


 


Yorum Ekle Yorumları Listele
160. Sayı önceki yazı 160. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye