| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 08.03.2005 - netyorum.com / Sayı: 160

STÜDYO CAMCILIĞI

CAM OCAĞI STÜDYO CAMCILIĞININ ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPIYOR

Türkiye’de yaratıcılıklarını farklı bir alanda değerlendirmek isteyenlere camla çalışma ve farklı teknikleri uygulayarak öğrenme olanağı tanıyan Türkiye’nin ilk ve tek cam okulu Cam Ocağı, Haziran-Temmuz 2004 programı kapsamında yer alan boncuk yapımı, kalıpla cam şekillendirme ve füzyon eğitimleriyle, bu konuya ilgi duyanlara farklı alternatifler sunuyor. Bu alanda önemli çalışmalar yapmış dört yabancı sanatçının vereceği ve sınırlı sayıda katılımcının kabul edilebileceği eğitimler, kendi atölyesini kurmak isteyenlerin önünde yeni ufuklar açacak.

13-26 Haziran 2004 tarihleri arasında Fransız sanatçı Chantal Royant’ın vereceği kalıpla cam şekillendirme eğitiminde, katılımcılar sıcak camla elde edilmesi zor formları daha kontrollü bir şekilde üretmeyi ve cam içinde farklı etkilerin yaratmayı öğrenecekler. Böylece günlük kullanım eşyasından üç boyutlu heykele her türlü tasarımı camdan objelere dönüştürebilecekler. Kalıpla cam şekillendirme tekniğinde kilden hazırlanan form bir çok aşamadan geçerek cama dönüşüyor. Kaliforniya’da renkli cam çalışmalarının ardından, stüdyo camcılığının kalbi olarak kabul edilen Fransa’ya geri dönen Chantal Royant’ın cam içinde yarattığı renkli dünyalar, katılımcılar için önemli bir esin kaynağı olacak.

Aynı dönemde, Alman sanatçı Maria Micheala Möller son günlerde yoğun ilgi gören boncuk yapımının inceliklerini dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle paylaşacak.Bu eğitim sırasında katılımcılar şalümo adı verilen masa üstü ocak alevinde, basit boncuk yapımından, altın-gümüş yaldızla süslemeye, binbir çiçek gibi özel tekniklerden, küçük kap yapımına farklı teknikleri öğrenip, yarattıkları boncukları benzersiz takılara dönüştürecekler. Almanya’da aldığı tasarım eğitimini cam sanatıyla birleştiren ve boncuk yapımına hobi olarak başlayan Möller, o günden beri artan bir yoğunlukla çalışmalarına devam eden sanatçı bir çok ülkede boncuk yapımı eğitimi veriyor.

Renkli camlarla gerçekleştirilen ve modern vitray olarak da tanımlanan füzyon eğitimini ise, Amerikalı sanatçı Rene Culler verecek. 4-17 Temmuz 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu eğitimde, farklı ülkelerden gelen katılımcılar, Topkapı Sarayı’ndaki muhteşem eserleri cam yapımında model olarak kullanma fikrinden yola çıkarak, İznik çinileri ve saray mücevherlerinde olduğu gibi renk ve desen üzerinde yoğunlaşacaklar. Eğitim sırasında aynı zamanda yüksek-düşük ısıda emaylama, cam içine emay baskı, renk zenginliğini arttırmak için gümüş boya kullanımı, ipek baskı tekniği, soğuk kesme ve ısıyla parlatma gibi bir çok teknik öğretilecek. Cama ve onun farklı ifade biçimlerine tutkuyla bağlı olan Rene Culler, üfleme tekniğinden de faydalanarak yarattığı eserleriyle dünya çapında bir üne sahip.

Cam Ocağı’nın yaz dönemi, çalışmalarını Barcelona’daki atölyesinde sürdüren ve konusunda en başarılı isimler içinde yer alan Philippa Beveridge’in 25 Temmuz - 9 Ağustos 2004 tarihleri arasında vereceği mimari cam eğitimiyle devam edecek. Füzyon ve çökertme teknikleri ve bu tekniklerin farklı uygulamalarının öğretileceği eğitim özellikle mimar ve iç mimarlara mesleki açıdan önemli katkılar sağlayacak. Gelenekselden moderne, uluslararası mimaride uygulanan farklı füzyon tekniklerinin gösterileceği eğitim iç ve dış mekan düzenlemesinde yeni tasarımlar oluşturmak isteyenlere önemli fikirler verecek. Katılımcılar eğitimi, başarılı bir proje yaratmak için, tasarımdan sunuma kadar tüm aşamaları gerçekleştirebilecekleri donanımla tamamlayacaklar.

Türkiye’de stüdyo camcılığının öncülüğünü yapan ve kısa sürede dünyanın önemli cam okulları arasında yerini alan Cam Ocağı cam sanatını meslek haline getirmek, farklı bir deneyim yaşamak ve dünya çapında sanatçılarla çalışmak isteyen herkese açık. Cam Ocağı’nın eğitim ve atölye programları ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.camocagi.org adresinden veya 0.216.4333693 numaralı telefonlardan ulaşılabiliyor.
 


Yorum Ekle Yorumları Listele
160. Sayı önceki yazı 160. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye