| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 08.03.2005 - netyorum.com / Sayı: 160

CUMHUR ÖZEL - KİŞİSEL SERGİ

05 - 25 Mart 2005

artSumer Modern Sanat Galerisi
1. Cad. No.62 Arnavutköy
0212 263 56 23

CUMHUR ÖZER 9 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisine artSumer Modern Sanat Galerisi ev sahipliği yapıyor...

1948 yılında İstanbul'da doğan Cumhur Özer 1976 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Devrim Erbil Atölyesi'nden mezun oldu. Berlin'de dinsel içerikli duvar resimleri üzerinde bir süre çalıştıktan sonra dönüşünde Aya Yorgi Rum Kilisesi'nin duvarlarını resimledi. İstanbul Belediye Şehir Tiyatroları ve Harbiye Kent Oyuncuları ile tiyatro çalışmaları oldu. Balikesir çağdaş sanat müzesinde de eserleri bulunmakta.

1973 yılından bu yana 25'i aşkın karma ve kişisel sergisi gerçekleşen Cumhur Özer'in 9 yıl aradan sonra açtığı ilk kişisel sergisi 5-24 Mart 2005 tarihleri arasında artSumer'de izlenebilecek.

Kendi kaleminden sanat yorumu : "1910'larda Bauhaus 20. yüzyılda akademik eğitimin yanında değişik bir renk getirdi. Kısa sürdü; bitti de denilse, bir sentez halinde yürüdü. Bu bir bayrak teslimi niteliğinde algılanmalıdır. Takım halinde koşan atletleri ele alalım. Sanat bir bütündür. Sanatı dilimlere ayırmak, portakal dilimlemeye benzetilemez. Teknik malzemede belki düşünce farklılıkları bulunsa da, her kimse sanatta algılamayı aktarır tarihsel süreçler toplamında. Bu bağlamda ek alırsak örneğin Mendelson 3.Senfonisinde evlenme müziğini evrensele armağan edecektir. Bethoveen ise fırtınaya ya da kapı çalınmasına tanık olacaktır. Demek ki bu cebir probleminin bir biçimde eşitliğin bir yanında tanıklık olacaktır.

İşte ben bu tanıklığı, figür de olsa, soyut -somut diyalektiğinde de olsa, çok hedefli serüvenimde taşıyorum resimlerimde, tuvallerimde... Belki de özgür düşüncelerin pinponunu oynuyoruz."


Yorum Ekle Yorumları Listele
160. Sayı önceki yazı 160. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye