| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 08.03.2005 - netyorum.com / Sayı: 160

İSTANBUL ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 2005

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ BU YIL DOPDOLU!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali doludizgin yaklaşıyor.

Festival Sponsorluğunu AKBANK'ın üstlendiği 24. Uluslararası İstanbul Film Festivali, bu yıl çarpıcı, yeni, şaşırtıcı, nitelikli filmler, özel gösterimler, yıldız konuklar ile usta yönetmenlerin katılacağı söyleşiler gibi yan etkinliklerle 2 - 17 Nisan 2004 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festival programı; geçtiğimiz yıl belli başlı festivallere katılmış, övgü ve ödüller almış, başarısını kanıtlamış yeni yapıtların yanısıra, unutulmaz klasik filmler ve sinema tarihinin usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeler içeren yaklaşık 170 filmle sinemaseverleri Nisan ayında yine sinema salonlarına hapsedecek. 62 ülkenin sinemalarından derlenen programda, belgeseller ve canlandırma sinemasının yaratıcı örneklerini de bulacaksınız.

İstanbul Film Festivali'nin Festival Sponsorluğu'nu Türkiye'nin kültür sanat hayatına ve içinde yer aldığı toplumun sosyal yaşamına katkıda bulunmayı misyon edinen AKBANK üstlendi.

Festival'de Beyoğlu Sineması'nın sponsorluğunu, Türk sinemasında film üretimine önemli destek sağlayan EFES PİLSEN üstlendi.

Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin bu yılki afişi yine Young & Rubicam / Reklamevi tarafından hazırlandı.

24. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Basın Toplantısı'na Festival'in kapanış filmi olarak gösterilecek olan Bombon-El Perro / Bombon-Köpek adlı filmin yönetmeni Carlos Sorin de katıldı. San Sebastian Film Festivali'nde Büyük Jüri Ödülü kazanan Bombon-El Perro / Bombon-Köpek'in yönetmeni Carlos Sorin, Barbar Film'in konuğu olarak eşiyle birlikte İstanbul'da bulunuyor. Yönetmenin "Arjantin Hikayeleri" adlı filmi daha önce ülkemizde gösterime girmişti.

Festivalle ilgili ön bilgilerin yer aldığı föy 5 Mart itibarıyla ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı. Sinemaseverler on beş gün boyunca ellerinden düşürmeyecekleri İstanbul Film Festivali kitapçığını 12 Mart Cumartesi gününden itibaren Festival sinemalarından (Emek, Atlas, Sinepop, Beyoğlu ve Rexx), Atatürk Kültür Merkezi ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın Beyoğlu'ndaki merkezinden temin edebilecekler.

SİNEMALAR… SEANSLAR… ve GECEYARISI SİNEMASI

Bu yıl yaklaşık 170 filmin yer alacağı Festival'in film gösterimleri; Beyoğlu'nda EMEK, ATLAS, SİNEPOP ve BEYOĞLU sinemaları ile Kadıköy'de REXX sinemasında gerçekleştirilecek. Bu yıl filmlerin gösterim saatleri: haftaiçi 10:00 - 12:30 - 16:00 - 19.00 ve 21:30, haftasonları ise 11:00 - 13:30 - 16:00 - 19.00 ve 21:30

Festival'in büyük ilgi gören "Geceyarısı Sineması" gösterileri bu yıl yine devam edecek. Geceyarısı seansları için seçilen 6 çarpıcı film, Festival süresince her Cuma gecesi Beyoğlu Sineması'nda ve her Cumartesi gecesi ATLAS Sineması'nda, saat 24:00'te, iki film olarak sunulacak.

ÖZEL GÖSTERİLER

İstanbul Film Festivali'nin "Özel Gösterileri"nin ilki 7 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da Atlas Sineması'nda AKBANK KÜLTÜR SANAT MERKEZİ sponsorluğunda gösterilecek olan General / The General. Sessiz dönem komedilerinin "taş suratlı" yıldızı Buster Keaton'ın hem yönetmenliği hem de başrolünü üstlendiği General Akbank Oda Orkestrası'nın seslendireceği Carl Davis'in bestesi eşliğinde gösterilecek.

Festival'deki ikinci özel gösteri ise "sessiz filmlerin Latin kökenli kralı" Rudolf Valentino'nun ölmeden önce oynadığı son ve en iyi filmi Şeyhin Oğlu / The Son of the Sheik. Yönetmen George Fitzmaurice'in sessiz klasiği, ABACI KİMYA sponsorluğunda 12 Nisan Salı günü saat 21:30'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Sarband Topluluğu'nun özel besteleri ve bendir, kanun, kemençe gibi Türk çalgıları eşliğinde sunulacak.

FESTİVAL'DE YENİ BÖLÜMLER

İstanbul Film Festivali bu yılki programında iki yeni bölümle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor: "Geleceğin Karanlık Yüzü" ve "Gençler… Gençler…".

Geleceğin Karanlık Yüzü : Distopya (5 film)

Festival'in bu yılki sürpriz bölümlerinden biri, birçok düşünür, yazar ve yönetmene ilham veren "distopya" kavramını kurgulayan filmlerin buluştuğu "Geleceğin Karanlık Yüzü". Bu bölüm filmleri arasında, Star Wars'un yaratıcısı George Lucas'ın ilk filmi olan ve geçen yıl yeniden kurgulanan versiyonuyla sunulacak THX1138 ve yenilenmiş kopyası 2005 Şubat ayında gerçekleştirilen Berlin Film Festivali'nden sonra dünyada ilk kez İstanbul'da gösterilecek olan Terry Gilliam'ın bilim kurgu klasiği Brazil var. Ayrıca, The Guardian tarafından tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmi seçilen Ridley Scott'ın efsane filmi Bıçak Sırtı / Blade Runner, Jean-Luc Godard'ın başyapıtlarından Haftasonu / Week-end de bu bölümde yer alıyor. Bu arada, Godard'ın 2004 yapımı son filmi Müziğimiz / Our Music'in de Festival programında olduğunu hatırlatalım.

Gençler… Gençler… (8 film)

Festival'de bir başka bölüm de gençlere ayrıldı. Büyüklerin arasında kendilerini yabancı gibi hisseden, kendi özel dünyalarında, bambaşka değer yargıları ve apayrı kurallarla yaşayan gençlerin sorunlarını, coşkularını ve hayallerini anlatan filmlerin yer alacağı bölümde, geçtiğimiz yıllarda Festival'de "Bataklık / La Cienaga" adlı filmiyle ilgi toplayan Lucrecia Martel'in yönettiği, Pedro Almodovar'ın yapımcılığını üstlendiği Küçük Azize / The Holy Girl ve Maria Victoria Menis'in Minik Gökyüzü / Little Sky adlı filmleri dikkat çekiyor.

FESTİVAL'DE KISA FİLMLER : "HİSAR KISA FİLM SEÇKİSİ"

Uluslararası İstanbul Film Festivali bu yıl Türkiye'den kısa filmlere de ev sahipliği yapıyor. İlki Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından 18 - 22 Nisan 2005 tarihleri arasında düzenlenecek olan "Hisar Kısa Film Seçkisi"nin ilk gösterimi İstanbul Film Festivali'nde gerçekleştirilecek.

Reha Erdem, Atilla Dorsay, Yeşim Ustaoğlu ve Derviş Zaim'in seçimiyle, 2004 yılında gerçekleştirilmiş 'En İyi Filmler' den oluşan "Hisar Kısa Film Festivali"nin amacı başarılı kısa filmleri ve kısa filmcileri yurt dışındaki festivallere ve film merkezlerine taşımak. "Hisar Kısa Film Festivali"yle ilgili ayrıntılı bilgi için : www.hisarfilm.com

YILDIZ KONUKLAR

Piyano filmiyle Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan ilk kadın yönetmen olan Jane Campion ve sinema tarihinin en etkileyici erkek oyuncularından Harvey Keitel İstanbul Film Festivali'ne konuk oluyor. Festival'in uluslararası Altın Lale Yarışması Jüri Başkanı olan Jane Campion festivalin ikinci haftası boyunca, Harvey Keitel ise 14 Nisan'da İstanbul'da olacak. Harvey Keitel ve Jane Campion'ın Piyano filminin 15 Nisan Cuma günü saat 19:00'da Emek Sineması'ndaki gösterimi öncesinde İstanbullu izleyicilerle buluşacağını da vurgulayalım. Ayrıca Harvey Keitel'a 16 Nisan Cuma akşamı yapılacak Kapanış Galası'nda "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" sunulacak.

İtalya'nın son dönemde yetiştirdiği en başarılı kadın oyunculardan Valentina Cervi de İstanbul Film Festivali konukları arasında. İstanbul Film Festivali Uluslararası Altın Lale Jurisi'nde yer alacak güzel oyuncunun başrolü üstlendiği Peter Greenaway'in Tulse Luper'ın Çantaları / The Tulse Luper Suitcases üçlemesinin her üç filminin de Festival programında yer aldığını hatırlatalım. Valentina Cervi 10 Nisan Pazar günü Sinepop Sineması'nda gösterilecek olan filmlerden önce izleyiciyle buluşacak.

Fransız sinemasının yıldızı Emmanuelle Béart da 1 Nisan akşamı yapılacak olan Açılış Galası'na katılarak "Sinema Onur Ödülü" alacak. Güzel oyuncu ayrıca, 2 Nisan Cumartesi akşamı 19:00'da Emek Sineması'nda gösterilecek olan, yönetmenliğini Michel Deville'in yaptığı son filmi Terketme Sanatı / The Art of Breaking Up'ın gösteriminden önce sinemaseverlerle buluşacak.

Berlin ve Venedik Film Festivallerinde büyük ödül kazanan son iki filmi, Fedakâr Kız / Samaritan Girl ve Boş Ev / 3-Iron ile Festival programında yer alan Kore sinemasının en üretken ve başarılı yönetmenlerinden Kim Ki-duk da beklenen konuklar arasında. Bu arada, son on yılda büyük çıkış yapan, dünyanın her tarafında büyük ilgi gören Kore sinemasına bu yıl özel bir bölüm ayrıldığını ve Haklı İntikam / Sympathy for Mr. Vengeance, Cinayet Günlüğü / Memories of Murder ve Vaha / Oasis gibi birbirinden çarpıcı dokuz Kore filminin bu bölümde gösterileceğini özellikle hatırlatalım.

Yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcı olarak çok yönlü ve uç kişiliğiyle tanınan Amerikalı yapımcı Monty Montgomery de bu yılki Festival'in konuğu oluyor. Türkiye'de büyük ilgi gören David Lynch'in "İkiz Tepeler" TV dizisinin yapımcısı olan Monty Montgomery, aynı zamanda "John Malkovich Olmak", David Lynch'in "Vahşi Duygular" ve Jane Campion'ın "Bir Kadının Portresi" filmlerinin yapımcılığını da üstlendi. Monty Montgomery İstanbul Film Festivali'nin Uluslararası Altın Lale Yarışması Jürisi'nde yer alıyor.

Festival'in İstanbul'a gelecek çok önemli bir konuğu da Fransız "yeni roman" akımının öncüsü ve "sine-roman" türünün yaratıcısı yazar ve yönetmen Alain Robbe-Grillet. "Ustalara Saygı" bölümünde beş filmi gösterilecek olan Alain Robbe-Grillet, 8 Nisan Cuma günü saat 19:00'da Atlas Sineması'nda Güzel Tutsak / La belle captive filminin gösteriminden önce izleyicilerle buluşacak ve gösterim öncesinde kendisine "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" sunulacak.

Festival'in açılış filmi olan Lavanta Kokulu Kadınlar / Ladies in Lavender filminin yönetmeni ve İngiltere'nin en önemli Shakespeare oyuncularından biri kabul edilen Charles Dance da bu yıl festivalin konukları arasında. Charles Dance açılış galasının ardından Lavanta Kokulu Kadınlar / Ladies in Lavender'ın 3 Nisan Pazar günü saat 21:30'da Emek Sineması'nda yapılacak galasında da izleyicilerle buluşacak.

İstanbul Film Festivali bu yıl aralarında yönetmenler, oyuncular, yapımcılar, Festival temsilcileri yabancı basın mensupları da bulunan yaklaşık 120 konuğu İstanbul'da ağırlayacak.

FESTİVAL'DE YUVARLAK MASA : "AB İLE YÜZLEŞEN BALKAN SİNEMASI"

İstanbul Film Festivali bu yıl, Mithat Alam Film Merkezi işbirliğiyle "AB ile Yüzleşen Balkan Sineması" başlıklı bir yuvarlak masa toplantısına da ev sahipliği yapacak.

Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'dan sinema sektörü çalışanlarının katılacağı "AB ile Yüzleşen Balkan Sineması" Yuvarlak Masa Toplantısı'nda Balkan sinemasının sorunları, yaratıcı temaslar, dağıtım sorunları ve kültürel "gümrük"ler tartışılacak.

13 Nisan Çarşamba günü Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'nde, 11.00 - 16.00 saatleri arasında iki bölüm halinde yapılacak olan Yuvarlak Masa Toplantısı'nın koordinatörleri FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği) Başkan Yardımcısı Bojidar Manov; Türkiye FIPRESCI Temsilcisi Atilla Dorsay ve Istanbul Film Festivali Yönetmeni Hülya Uçansu.

USTA YÖNETMENLER SİNEMASEVERLERLE BULUŞUYOR / FESTİVAL'DE MASTER CLASS'LAR…

Uluslararası İstanbul Film Festivali, bu yıl düzenlediği Master Class ve söyleşi ile izleyicilere, sinema dünyasının önemli isimlerini kendi ağızlarından dinleme ve onlara soru sorma fırsatını sunuyor.

Master Class: Jane Campion
9 Nisan Cumartesi 11.00 / Akbank Kültür Sanat Merkezi

Hollywood yıldızlarıyla çalışmasına karşın bağımsız ruhunu korumayı başaran "auteur" yönetmen Jane Campion 9 Nisan Cumartesi günü saat 11:00'de Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde bir "Master Class" verecek. Sinema tarihine şimdiden damgasını vurmuş sanatçının sinemaya dair düşüncelerini kendi ağzından dinlemek için kaçırılmayacak bir fırsat.

Söyleşi : Alain Robbe-Grillet
9 Nisan Cumartesi 14:00 / İstanbul Modern Müzesi - Arthouse

20. yüzyılın en yenilikçi sanatçılarından, Alain Robbe-Grillet, 9 Nisan Cumartesi saat 14:00'te İstanbul Modern Müzesi'ndeki Arthouse'da Atilla Dorsay'la bir söyleşi yapacak. Söyleşiden önce saat 11:00'de ve söyleşiden sonra saat 16:00'da yine Arthouse'da, Geçen Yıl Marienbad'da / Last Year in Marienbad adlı film gösterilecek.

YEDİ GÜN / YEDİ GALA

İstanbul Film Festivali 2 Nisan'dan başlayarak 7 gece boyunca sinemaseverleri Emek Sineması'ndaki galalara davet ediyor.

2004'te Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan alan ve özellikle başroldeki Imelda Staunton'ın olağanüstü performansıyla dikkat çeken, Mike Leigh'in son çalışması Vera Drake, Hong Kong sinemasının büyük ustası Wong Kar-Wai'nin beş yıldır merakla beklenen son filmi 2046, CNBC-e'nin sevilen komedi dizisi "Scrubs"ın yıldızı Zach Braff'ın başrolu Natalie Portman'la paylaştığı ilk filmi Garden State, Woody Allen'ın son yıllarda yaptığı en iyi film olan Melinda ve Melinda gala filmlerinden.

Festival Galaları'nın en merak uyandırıcı filmlerinden biri de, üç usta yönetmeni bir araya getiren Eros olacak. Wong Kar-Wai'nin zengin dokulu, duygusal, kaba mizah öyküsü; Steven Soderbergh'in çarpık ve sapkın komedisi ile Michelangelo Antonioni'nin erkekle kadın arasındaki derin uçurum üzerine felsefi meditasyon öyküsü, üç bölümlü Eros'ta bir araya geliyor.

HAFTA İÇİ SABAH 10:00 SEANSLARI

Bu yıl Festival kapsamında çoğu yenilenmiş kopyalarla gösterilecek klasik filmleri, 35 mm olarak, büyük ekranda ve çok ucuza seyretmek için bulunmaz bir fırsat. Haftaiçi günleri sabah 10:00 seanslarında sadece 5 YTL'ye sinemayı sanat yapan en önemli filmler gösterilecek. Sinema tutkunlarına ve öğrencilere özellikle tavsiye ederiz.

Festival programı ve bilet satışı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için : www.iksv.org/film

SAYILARLA İSTANBUL FİLM FESTİVALİ

" Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde 166 film yer alıyor.
" Festival'de 154 yönetmenin filmini seyredeceğiz.
" Festival programında 51 ülke sinemasını tanıma olanağımız var.
" Bu filmlerin 43 tanesi ortak yapım.
" Festival'de gösterilecek filmlerin aldığı toplam ödül sayısı 456.
" Festival'de Avrupa'dan 75 film, Amerika'dan 40, Uzakdoğu'dan 19 film, Türkiye'den ise 22 film yer alıyor.
" Sinemaseverler Festival'de 23 tane belgesel izleyecek.
" İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda sürekli olarak çalışan 4 kişinden oluşan Film Festivali ekibine Festival sürecinde 120 kişi ekleniyor.
" Filmler, Festival'e gelene dek 314.928 mil yol katediyor.
" Bu filmleri İstanbul'a getiren DHL, 750 bobin film taşıyor.
" İstanbul Film Festivali 5 sinemada 360 seans gösterim yapacak.
" Sinemalardaki toplam koltuk sayısı ise 2.925.
" İstanbul Film Festivali 16 günlük süresiyle dünyanın en uzun film festivallerinden.
" Bu sene Festival'de toplam 279 saat 4 dakika film seyredeceğiz.
" Şu ana kadar Festival'de bir kişi en fazla 74 film seyredebildi.
" Festival'de 23 yılda 2.527 adet film gösterildi.
" Festival 23 yılda 2.155.000 sinemasever tarafından izlendi.
" İstanbul Film Festivali, 1985 yılından bugüne dek 20 tane Altın Lale Ödülü verdi.
" İstanbul Film Festivali kapsamında 1987 verilmeye başlanan Sinema Onur Ödülü bugüne kadar aralarında Lütfi Ö. Akad, Atıf Yılmaz, Türkan Şoray, Peter Greenaway, Fatma Girik ve Filiz Akın'ın da bulunduğu 44 sinema ustasına verildi.
" Festival, 1996 yılından başlayarak aralarında Theo Angelopoulos, Michelangelo Antonioni, Bertrand Tavernier, Carlos Saura, Istvan Szabo'nun da bulunduğu sinemanın 17 ustasına Yaşam Boyu Başarı Ödülü verdi.
" Festival'e bu sene yurt dışından aralarında ünlü yönetmen, oyuncu, yapımcı, festival yönetmeni, kurum temsilcileri ve gazetecilerin olduğu yaklaşım 120 yabancı konuk bekleniyor.
" İstanbul Film Festivali, 1988 yılından beri Festival filmlerini sansürsüz olarak sinemaseverlerle buluşturuyor.
" İstanbul Film Festivali'nde 13 yıldır tüm film çevirilerinde elektronik altyazı uygulanıyor.

2005 DEĞİŞİMLERİN YILI OLACAK …

33 yıldır İstanbul'un ve Türkiye'nin kültür ve sanat yaşamını ilkelerinden ödün vermeden zenginleştiren ve Türkiye'yi dünya, dünyayı da Türkiye'yle buluşturan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı yenileniyor, renkleniyor, değişiyor...

Vakıf, 1995 yılından bu yana sürdürdüğü ve artık tüm sanatseverlerin belleğinde yer eden imajını yeniliyor. İKSV kurumsal kimlik danışmanı Bülent Erkmen önderliğinde Uğurcan Ataoğlu ve Alamet-i Farika ekibi, festival logolarını artık bir işaret haline gelmiş olan "lale" formunu koruyarak sadeleştirdi. Ayrıca Vakfın tüm basılı malzemeleri, BEK Tasarım'dan Emre Çıkınoğlu tarafından günün gerektirdiği tasarım anlayışları doğrultusunda yeniden tasarlandı.

Bu yıl İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na kesintisiz destek veren resmi sponsorlarının arasına Vakıf etkinliklerine her zaman büyük destek vermiş olan TURKCELL de "Resmi İletişim Sponsoru" olarak katılıyor. İKSV'nin 2005 yılı resmi sponsorları TURKCELL ile birlikte geçtiğimiz yıllarda da desteklerini vermiş olan Resmi Banka FİNANSBANK, Resmi Taşıyıcı DHL ve Resmi Konaklama Sponsoru THE MARMARA İSTANBUL.

İstanbul'un kültür ve sanat yaşamında birer marka olan İstanbul Festivalleri, kentin daha da renklenen ortamında yeni, sade ve güvenilir markalar olarak yerlerini daha da sağlamlaştıracak. 2004 yılıyla birlikte Avrupa'da da yoğun bir varlık göstermeye başlayan İKSV yeni yüzü ve kimliğiyle İstanbul'un sonsuz renkleri arasında yerini alacak. 


Yorum Ekle Yorumları Listele
160. Sayı önceki yazı 160. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye