| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.04.2005 - netyorum.com / Sayı: 162

AHMET ÖZEL - MERDİVENLER

Antik Sanat Galerisi
Cumhuriyet cad. Nispet Sok. No. 4
Elmardağ - Taksim - İstanbul
Tel: 0212 224 74 31
Fax: 0212 224 74 17
info@antiksanat.com

7 - 30 Nisan 2005

"M E R D İ V E N L E R"

Antik Sanat Galerisi'nde Ahmet Özel Resimleri

Antik Sanat Galerisi 7 - 30 Nisan 2005 tarihleri arasında Ahmet Özel'in "Merdivenler" sergisi ile buluşturuyor izleyiciyi. Bu sergide şaşırtıcı olan Özel'in "merdiven" tanımının alışagelmişin çok dışında, öznel ve farklı bir bakış açısını yansıtıyor oluşu.

"... Soyutla ilgilenen sanatçının önündeki yol çok zorlu ve çetindir. Bu sanat akımı uzun zaman önce doğdu. Üzerinde çok denemeler yapıldı. Kendi kişiliğini ortaya koyarak soyut sanatta yeni bir şeyler yapmak hayli zordur. Ve işte ben bugün, bu karmaşık akımda Ahmet Özel'in kendi kişiliğini bulduğunu gördüm. Zamanımızda görülmesi çok zor ve ender olan yeni kendine özgü çizgisiyle çok üstün nitelikli sanattır onun yaptığı..."

Çağdaş sanatın önde gelen temsilcilerinden Mihail Chemiakin, 4 Mayıs 2002'de Ahmet Özel'in Moskova Sergisi açılışında yaptığı konuşmada böyle söz ediyordu Özel'in resimlerinden.

Ahmet Özel'in yapıtlarında şaşırtıcı olan her ne kadar soyut olarak tanımlansalar da soyut sanatın mantığından farklı bir üretim süreci izlemeleri. Bir başka deyişle soyutun tanımında kullanılan verileri tüm içeriklerinde barındırmayan, alışagelmişin dışına çıkıp farklı bir yol izlemeyi tercih eden yapıtlar onun resimleri.

Bu bağlamda sanatçının kendisi de yapıtlarını bilinen soyut sanat kavramı içinde tanımlamıyor; "Soyutçu değilim. Soyut benim için soyut bir kavram. Soyut, benim resimlerimde tek tek görülen elemanlar. Bu gökyüzü, yıldırım, benim rüyamda gördüğüm bir form olabilir. Ama ne olursa olsun mutlaka bir anlamı olan formlardır bunlar. Bu yüzden benim soyutum son derece somut aslında. Çünkü renklerin üst üste, yan yana gelmesiyle oluşan, iki boyutlu gelişen bir renk kompozisyonu kurmuyorum. Ben resmimde insanı barındıran, bir yaşama serüvenini içinde taşıyan ve elemanları yerli yerinde olan bir hikaye kuruyorum. Bu aynı zamanda soyutun öyküsü yoktur ve genel anlamda iki boyutlu bir anlatımdır söylemlerine bir karşı duruş."

Ahmet Özel'in resimlerinde her form aynı zamanda bir an. Çerçeve alınmış somut görüntülerin yüzeyde yeniden yaşam bulduğu, değişimi ve devinimi içlerinde barındırarak yeniden forme edildikleri bir an.

"Merdivenler" bu yüzden Özel'in merdivenleri. Onlar içlerindeki yaşanmışlıkları barındıran, insana dokunan ve yeniden biçimlenen "Merdivenler"... Dünyaya yeniden bakmak, onu yeniden tanımlamak için oluşturulmuş olanlar...

Ahmet Özel'in "Merdivenler"i 7 - 30 Nisan 2005 tarihleri arasında Antik Sanat Galerisi'nde görülebilir.


 


Yorum Ekle Yorumları Listele
162. Sayı önceki yazı 162. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye