| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.05.2005 - netyorum.com / Sayı: 163

CAM OCAĞI'NDA MARATON BAŞLIYOR 2005

Açıldığı günden bu yana geniş bir kitleyi camla buluşturan Cam Ocağı, 2005 yılı yoğun eğitim programını açıkladı. Türkiye'de yaratıcılıklarını farklı bir alanda değerlendirmek isteyenlerin dünya standartlarında eğitim alabildiği kurum, 22 Mayıs 2005 tarihinde başlayacak iki haftalık dönemlerle birlikte, bir kez daha yaşayan bir festival mekanına dönüşecek. Kendi alanlarında uzman dünyaca ünlü sanatçı ve ustaların eğitimlerine katılan cam dostları ise, seçtikleri tekniği uygulayarak öğrenme ve kendi camlarını üretme olanağı bulacaklar. Bu renkli maraton içinde şimdiden yerini ayırtmak isteyenler, 30 Nisan 2005 tarihine kadar erken kayıt indiriminden faydalanabilecekler.

Cam Ocağı'nın 2005 eğitim programı kapsamında, Amerika, Almanya, Avustralya, İtalya, Fransa, Hollanda, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti'nden gelen dünyaca ünlü sanatçı ve ustalar tarafından 20 farklı eğitim verilecek. Bu eğitimler, cam üfleme, sıcak döküm, füzyon, kalıpla şekillendirme, boncuk yapımı, lampworking (alevle şekillendirme), neon ve mixed media (karışık malzeme) gibi farklı camla çalışma tekniklerini kapsayacak. Yeni eğitim dönemi, 22 Mayıs 2005 tarihinde Davide Salvadore'nin cam üfleme, Ulli Egger'in boncuk yapımı ve Gerry King'in füzyon eğitimiyle başlayacak.

Yurtdışındaki önemli cam okullarında eğitmenlik yapmış isimlerin verdiği ve eğitmenlerin öğrencilerle bire bir ilgilenebildiği iki haftalık yoğun eğitimlere sınırlı sayıda katılımcı kabul edilecek. Eğitim sırasında kullanılan malzemelerin önemli bir kısmı Cam Ocağı tarafından temin edilecek. Öğrenci işleri her eğitim döneminin sonunda okul kampusunda sergilenecek ve yapılan işler katılımcıda kalacak.

Türkiye'de stüdyo camcılığının öncülüğünü yapan bu uluslararası merkez, camla çalışmak isteyen ancak atölye kurmanın ve işletmenin getirdiği yüksek maliyet nedeniyle bu imkanı bulamayan cam dostlarının önünde yeni bir kapı açıyor. Cam Ocağı öğrencilerinin bir kısmı keyifli bir uğraş edinmek, bir kısmı da farklı sanatçılarla çalışıp becerilerini geliştirdikten sonra kendi atölyelerini kurmak için bu eğitimlere katılıyorlar.

Kurumda, camın yanı sıra emay (mine) eğitimi de yapılıyor. Kapıları herkese açık olan okul ayrıca, camı yakından tanımak isteyen meraklılar için sıcak cam gösterileri ve uygulamalı geziler düzenliyor. Herkese açık olan müzikli cam gösterilerinde, camla ve yapılan parçayla ilgili çeşitli bilgiler veriliyor. Kontenjanın sınırlı olduğu uygulamalı gezilerde ise, katılımcılar farklı teknikleri tanıma ve küçük uygulamalar yapma olanağı buluyorlar. Cam Ocağı'nı ziyaret edenler, aynı zamanda dünyaca ünlü sanatçılar tarafından üretilen eserleri görebiliyor, el yapımı ürünlerin sergilendiği ve satışa sunduğu mekanda özel cam dostu indirimiyle alışveriş yapabiliyor ve Cam Ocağı'nın Riva deresi kıyısındaki keyifli mekanını gezerek farklı bir gün geçirebiliyorlar.

Beykoz Öğümce'de yeşillikler içinde bir alana kurulu Cam Ocağı, 20 odalı yurt binası, geniş bahçesi, yüzme havuzu, yemekhanesi, kütüphanesi, çok amaçlı salonu, çeşitli etkinliklerin yapıldığı havuzlu avlusu, spor alanı ve Riva deresi kıyısındaki dinlenme alanıyla, okulda eğitim alan öğrencilere her türlü olanağı sunuyor. İki haftalık eğitim sırasında kampusta konaklayan katılımcılar ise camla, sanatla ve doğayla iç içe bir ortamda tatil yapma imkanı buluyorlar. Türk ve yabancı öğrenciler arasında keyifli dostlukların kurulduğu bu sanat kampında, öğrenciler eğitim dışındaki saatlerde yakın çevreye ve şehir merkezine geziler düzenliyor, derede tekneyle geziye çıkıyor ve kampus içinde çeşitli eğlenceler organize ediyorlar.

Cam Ocağı'nın gösteri, gezi, atölye ve eğitimleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye www.camocagi.org adresinden veya 0.216.4333693 numaralı telefonlardan ulaşılabiliyor.

CAM OCAĞI 2005 EĞİTİM PROGRAMI

22 Mayıs - 4 Haziran
Cam Üfleme Davide Salvadore

Boncuk Yapımı Ulli Egger
Füzyon Gerry King

12 - 25 Haziran
Cam Üfleme Tim Shaw
Lampworking ve Neon Michael Cain

Kalıpla Cam Şekillendirme Anna Boothe

3 - 16 Temmuz
Cam Üfleme Fritz Dreisbach

Boncuk Yapımı Ursula Distler
Mixed-Media (Karışık Malzeme) Jonathan Tepperman

24 Temmuz - 6 Ağustos
Cam Üfleme E. Bernard & P. Traylor
Boncuk Yapımı M.Michaela Möller

31 Temmuz - 13 Ağustos
Kalıpla Şekillendirme ve Sıcak Döküm Mitchell Gaudet

14 - 27 Ağustos
Cam Üfleme B.Jane Cowie
Boncuk Yapımı Julie Anne Denton
Füzyon & Kalıpla Cam Şekillendirme Angela Thwaites

4 - 17 Eylül
Cam Üfleme Boyd Suguki
Füzyon & Kalıpla Şekillendirme Chantal Royant

18 Eylül - 1 Ekim
Kuma Döküm & Boyama Robert Carlson

25 Eylül - 8 Ekim
Cam Üfleme Petr Novotny

2005 yılında Cam Ocağı'na gelecek sanatçıların yüksek çözünürlüklü görsellerini http://www.camocagi.org/2005.htm adresinden indirebilirsiniz.


Yorum Ekle Yorumları Listele
163. Sayı önceki yazı 163. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye