| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.05.2005 - netyorum.com / Sayı: 163

KADINLAR İÇİN

http://www.angelfire.com/alt2/kadinlar_icin/

Biz Kimiz?

100 kadın fotoğrafçıyız. Bir duyuru yaptık ve kısa sürede zoru başardık. Bu yola çıkıp da "en az 50 kadın fotoğrafçıyı bir araya getirmeye çalışıyoruz," dediğimizde bir meslektaşımız bize "Türkiye'de 50 kadın fotoğrafçı var mı?" diye sormuştu hayretle.

Daha fazlası var!

Bir veritabanı da oluşturduk bu proje sayesinde. Türkiye'li kadın fotoğrafçıların kendi aralarında bundan sonra projeler üretebilecekleri, fikir alışverişinde bulunacakları bir de e-posta grubumuz oldu.

Listeyi ilk oluşturmaya başladığımız günlerde elimizde 100'ü aşkın isim vardı. Bunlardan 70'i hiç düşünmeden "Evet!" dedi. Daha sonra kulaktan kulağa yayıldı mesaj ve şimdi tam tamına 100 kadın fotoğrafçı olduk!

Sadece Türkiye'den katılımcı yok aramızda! Singapur'dan, Japonya'dan, Amerika'nın çeşitli eyaletlerinden de fotoğraflarını bize ulaştırmaya çalışanlar mevcut. Bu arkadaşlarımız inanılmaz bir özveri ile bize baskılarını ulaştırmanın yollarını arıyorlar. Bazıları elimize geçmeye başladı bile. 50 kişinin var olmadığına inananlar, belki bu kadar kısa zamanda bu işin altından kalkamayacağımıza da inandılar. Amacımız biraz da onları şaşırtmak.

Ama sadece şaşırtmak icin şaşırtmak değil. Bu tarz etkinliklerle gündeme gelebileceğimizi kanıtlamak. Kendimize ve herkese.

Dolayısıyla önceden bize güvenmeyenlere de yapabileceklerimizi ispat ederek büyümek. Yeni projeler üretmek, geliştirmek ve bunları hayata geçirmek.

İlk aşama önceliğimiz!

Ne Yapacağız?

Kadınlara yönelik şiddete karşı bir duruşu 3 aşamada gerçekleştirmek amacımız, bir basın kampanyası, bir açık artırma ve bir sergi.

Açık artırmada sunulacak fotoğraflara Nisan sonunda bu siteden ulaşabileceksiniz. Açık artırma zaman ve mekanı bu haftasonu itibarı ile buradan duyuracağız.

Etkinlik İstanbul'un merkezi noktalarından birisinde gercekleşecek ancak detayları hali hazırda oturtmaya çalışıyoruz.

Nasıl Yapacağız?

14 Mayıs 2005 Cumartesi günü saat 14:00 - 18:30 arası Tarihi Darphane Binaları büyük salonunda bir müzayede düzenleyeceğiz. Müzayedenin geliri hemen o gece önceden belirlemiş olduğumuz bir kadın dayanışma kuruluşuna sığınaklarını ayakta tutabilmek amaçlı takdim edilecek. Düşüncemiz paranın gerçek yerini bulması. O yüzden bu işle birebir ilgileniyoruz.

Müzayede sonrası fotoğrafları Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivalinde 26 Mayıs - 30 Mayıs 2005 tarihleri arasında sergileyeceğiz. Temmuz sonu Darphane-i Amire'de bir sergi daha gerçekleştirmek amaçlarımız arasında.

Kimler katılıyor?

Aramızda çok farklı tarzlardan, çok farklı konulardan fotoğrafçılarımız var. Farkımız bizim güçlü noktamız. Çağrımız, "nasıl isterseniz öyle gelin, yeter ki gelin," idi. İsimler arasında fotoğraf dünyasının yakından tanıdıkları dışında bu dünyaya yeni yeni giren arkadaşlarımız da var.

Niçin Yapıyoruz?

Artık bir noktada birşeylerin degişmesinin vakti geldiğine inandığımız için bugün buradayız. Bizler fotografçıyız. Karelerimizle anlatırız dünyamızı. Elimizdeki en değerli varlıklarımızdır onlar. Kameralarımız hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ürettikçe büyürüz. Kendimizi tanır, benliğimizi buluruz. İfade edebiliriz. Anlatabiliriz. Şimdi de bu güçlü malzemeyi değiştirmek için kullanıyoruz.

En değerli varlıklarımızı satıyoruz ki, bizim kadar şanslı olmayanlara destek olabilelim.

Şiddetin her türünün karşısında olduğumuz için bugün buradayız. Ama daha önemlisi bu coğrafyada senelerdir yaşanan kadına karşı şiddetin karşısında duruyoruz bu seferlik. Çünkü artık birilerinin "Yeter!" demesinin zamanı geldi. Sokakta rahat yürüyebileceğimiz, kendilerini ifade ettikleri için hayatlarının tehlikede olmadığını hissedecek genç kızlarımızın özgürce yaşayabileceği, gelişebileceği, öldürülmeyeceği, hangi taraftan ve ne sebeple olursa olsun, kendini nasıl ifade etmeyi seçerse seçsin, insanlara insanca davranılacak bir günü başlangıcını oluşturmak bizim elimizde. Hakkımızda meta gibi bahsedilen demeçlerin olmadığı bir ülke istiyorsak eğer, birşeyler yapmamız lazım. Biz bu işe fotoğraflarımızı satarak başlamaya karar verdik. Yeter ki bir yerlerden başlayabilelim diye. En zoru başlayabilmektir ya!

Amacımız, hiç kimsenin hayatının ucuz olmadığını anlatmak. Birşeylere geç de olsa sahip çıkabilmek, savunabilmek onları. Saf, temiz, güzel şeyleri.


Yorum Ekle Yorumları Listele
163. Sayı önceki yazı 163. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye